Je veľmi ťažké stratiť dieťa, je veľmi ťažké ak sa to stane viackrát. Ale nemáme inú možnosť, iba to prežiť…
Postabortívny syndróm je závažná vec. Existujú však spôsoby, ako liečiť ubolenú dušu ženy, ktorá prišla o bábätko.
Maminky, ktoré to zažili, sa delia o skúsenosti, čo im pomohlo prežiť toto náročné obdobie.
Prežila som potrat – potrebujete o tom rozprávať?
Niektorým mamičkám najviac pomáha rozprávať o svojom tehotenstve, o svojom dieťatku. Mamičky nikdy nehovoria že potratili plod, vždy potratili (je jedno, v ktorom mesiaci tehotenstva) svoje dieťa. A to dieťa má i meno, ktoré je potrebné používať.
Iným ženám zo začiatku viac pomáha byť sama, premýšľať, vnútorne sa začať vyrovnávať so situáciou…. Proste dopriať si chvíle sama so sebou.
Priam nutnosťou je podpora partnera, rodiny, priateľov. Myslite však na to, že i oni tú traumu prežívajú… Tiché objatie niekedy dokáže zázraky.
Vyrozprávanie sa zo všetkého niekomu, kto mamke ponúkol, že ju bude počúvať. Zámerne zvýrazňujem slovo ponúkol, pretože ženy nechcú, či boja sa hovoriť o potrate s niekým, o kom si nie sú isté, že ich… Proste bude počúvať. Nie pochopí, nie bude radiť, len ich vypočuje.
Prečítajte si aj: Príznaky postabortívneho syndrómu
Písanie – písanie denníka, článkov, zážitkov… Dať svoje myšlienky na papier častokrát prináša uvoľnenie.
Pozeranie filmov a čítanie kníh s problematikou potratu a podobných tém. Mnoho žien sa na ne po prežitej traume vrhne, iné akoby s tým už nechceli mať nič spoločné. Myslím, že je dobré „chvíľku sa v tom piplať“, pozrieť si niečo, prečítať, zistiť, že na tomto svete je ešte niekto ďalší, ktorý to už prežil.