Keď sa nedaríNeplodnosť

Cvičenie pre ženy, ktoré nemôžu otehotnieť

 Mgr. Luba Lapšanská   30.08.2017   0

...alebo pocta pani Mojžíšovej...

K napísaniu tohto článku ma inšpirovala priateľka – tiež dula, ktorá sa dlhé roky snažila počať dieťatko. Množstvo vyšetrení - bez výsledku, umelé oplodnenie – bez výsledku, a pravidelná snaha – tiež bez výsledku.

Až raz... výsledok prišiel, a potom ďalší. ;-) Spoznala totiž fyzioterapeutku, ktorá jej odporúčala cvičiť „Ľudmilu Mojžíšovú“.

Shutterstock

 

Kto to je Ľudmila Mojžíšová?

Narodila s v roku 1932 v Užhorode a ešte ako dieťa sa s rodičmi presťahovala do Čiech. Štúdium ukončila ako zdravotná sestra. Pracovala vo výskumnom ústave telovýchovy UK v Prahe. Ako rehabilitačnú sestru ju vyhľadávalo množstvo ľudí, ktorí potrebovali pomoc – najčastejšie zbaviť sa bolesti. Medzi nimi bolo i mnoho vrcholových športovcov.

Nás však zaujíma, ako počať...

V roku 1983 po prvýkrát boli uverejnené články o tom, ako jej metóda dokáže nielen zbaviť problémov, ale i pomôcť k počatiu. V podstate náhodne zistila, že jej cvičenie pomáha nielen zbaviť a problémov, ale i otehotnieť ženám, ktoré a o to dlho márne snažia.

Zdravotnícka obec, však i napriek mnohým skvelým výsledkom (množstvu narodených detí) odmietala jej metódu ako šarlatánstvo. Až v roku 1986 uznali metódu Ľudmily Mojžišovej ako doplnkovú liečbu. 

O čo v tejto metóde ide?

Akákoľvek nerovnosť, vychýlenie či zlé postavenie chrbtice, kostí panvy alebo kostrče spôsobuje tlak na okolité miesta. Svaly sa tak dostávajú do kŕču, nervy sú neprirodzene stlačené, a to všetko negatívne ovplyvňuje fungovanie vnútorných orgánov.

Stiahnuté svalstvo je nedostatočne prekrvované a metabolizované. Ženy potom mávajú problémy s nepravidelnou alebo bolestivou menštruáciou, či s jej úplným vymiznutím.

No a samozrejme i s otehotnením či udržaním tehotenstva. Jednoducho povedané – treba napraviť a dostať do rovnováhy narušené pohybové ústrojenstvo.

Pri našom životnom štýle sme mnohé ovplyvnené sedavým zamestnaním, jednostranným zaťažením, pravidelnou duševnou a fyzickou únavou. K tomu ešte nezdravá strava, a organizmus málo zásobovaný živinami... Nečudo, že s otehotnením máme čím ďalej, tým viac problémov.

Mohlo by vás zaujímať aj: Keď za to môžu spermie

 

Tak, poďme cvičiť...

Celá zostava je zložená z 10 cvikov. Základom sú cvičenia na uvoľnenie bedrovo krížového kĺbu, ďalej na uvoľnenie driekovej chrbtice, no a samozrejme i cviky na posilnenie. Jednou z najdôležitejších „pomôcok“ pani Mojžišovej však bolo celkové – psychické i fyzické uvoľnenie organizmu.

MUDr. Jan Hnízdil (editor knihy Liečebno rehabilitačné postupy Ľudmily Mojžíšovej) sa o nej vyjadril: „Jej metódu sa kdekto naučí, ale ona mala charizmu, ktorou prelamovala pacientovu úzkosť a psychické napätie. Ak sa toto nepodarí, sú výsledky polovičné.“

Jej metóda je určená všetkým párom, ktoré sa márne pokúšajú o dieťatko. V podstate by mala byť prvou vo veľkom výbere ďalších medicínskych – zväčša invazívnych liečených postupov. Prináša úspech i tam, kde nie je nájdená „žiadna choroba“.

Funkčná sterilita je čím ďalej častejším problémom, ale cvičenie podľa Ľudmily Mojžíšovej vám môže pomôcť dosiahnuť vytúžené bábätko. Alebo – ako sama jej autorka hovorila – aspoň krásne telo, čo tiež nie je na zahodenie... Každopádne, mnohé ženy, ktoré ju cvičili úspech dosiahli.

Neinvazívne...

Odporúčam vám začať pod vedením skúseného terapeuta. Ak sa vám nepodarí v okolí nikoho takého nájsť, skúste to i tak. Na trhu dostanete (pokiaľ viem) zatiaľ tri knihy. Nič nepokazíte a aspoň budete mať dobrý pocit, že niečo pre seba robíte. A že to nenechávate iba na zdravotníkov, ale že niečo robíte i sama.

Ale pozor, nemyslite si, že si dvakrát týždenne len tak pocvičíte a bude to. Spočiatku treba cvičiť každučký deň a správne (preto ten potrebný fyzioterapeut). Ako spomínala moja priateľka – je to zdĺhavé a nudné. Ale stojí to za to!

PS: Ako doplnok môže váš partner – nielen ak má „patologický spermiogram“- taktiež cvičiť. I on je predsa pri plnení vášho sna dôležitý...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 24 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised