Cvičenie pre ženy, ktoré nemôžu otehotnieť

Mgr. Luba Lapšanská 0

…alebo pocta pani Mojžíšovej…

K napísaniu tohto článku ma inšpirovala priateľka – tiež dula, ktorá sa dlhé roky snažila počať dieťatko. Množstvo vyšetrení – bez výsledku, umelé oplodnenie – bez výsledku, a pravidelná snaha – tiež bez výsledku.

Až raz… výsledok prišiel, a potom ďalší. 😉 Spoznala totiž fyzioterapeutku, ktorá jej odporúčala cvičiť „Ľudmilu Mojžíšovú“.

Snazime sa otehotniet cviky

Ľudmila Mojžíšová a cvičenie pre ženy, ktoré nemôžu otehotnieť

Narodila s v roku 1932 v Užhorode a ešte ako dieťa sa s rodičmi presťahovala do Čiech. Štúdium ukončila ako zdravotná sestra. Pracovala vo výskumnom ústave telovýchovy UK v Prahe.

Ako rehabilitačnú sestru ju vyhľadávalo množstvo ľudí, ktorí potrebovali pomoc – najčastejšie zbaviť sa bolesti. Medzi nimi bolo i mnoho vrcholových športovcov.

V roku 1983 po prvýkrát boli uverejnené články o tom, ako jej metóda dokáže nielen zbaviť problémov, ale i pomôcť k počatiu. V podstate náhodne zistila, že jej cvičenie pomáha nielen zbaviť a problémov, ale i otehotnieť ženám, ktoré a o to dlho márne snažia.

Zdravotnícka obec, však i napriek mnohým skvelým výsledkom (množstvu narodených detí) odmietala jej metódu ako šarlatánstvo. Až v roku 1986 uznali metódu Ľudmily Mojžišovej ako doplnkovú liečbu. 

Odstraňuje príčiny neplodnosti

Akákoľvek nerovnosť, vychýlenie či zlé postavenie chrbtice, kostí panvy alebo kostrče spôsobuje tlak na okolité miesta. Svaly sa tak dostávajú do kŕču, nervy sú neprirodzene stlačené, a to všetko negatívne ovplyvňuje fungovanie vnútorných orgánov.

Stiahnuté svalstvo je nedostatočne prekrvované a metabolizované. Ženy potom mávajú problémy s nepravidelnou alebo bolestivou menštruáciou, či s jej úplným vymiznutím.

No a samozrejme i s otehotnením či udržaním tehotenstva. Jednoducho povedané – treba napraviť a dostať do rovnováhy narušené pohybové ústrojenstvo.

Pri našom životnom štýle sme mnohé ovplyvnené sedavým zamestnaním, jednostranným zaťažením, pravidelnou duševnou a fyzickou únavou.

K tomu ešte nezdravá strava, a organizmus málo zásobovaný živinami… Nečudo, že s otehotnením máme čím ďalej, tým viac problémov.

Mohlo by vás zaujímať aj: Keď za to môžu spermie

Cviky na otehotnenie

Celá zostava je zložená z 10 cvikov. Z

ákladom sú cvičenia na uvoľnenie bedrovo krížového kĺbu, ďalej na uvoľnenie driekovej chrbtice, no a samozrejme i cviky na posilnenie. Jednou z najdôležitejších „pomôcok“ pani Mojžišovej však bolo celkové – psychické i fyzické uvoľnenie organizmu.

MUDr. Jan Hnízdil (editor knihy Liečebno rehabilitačné postupy Ľudmily Mojžíšovej) sa o nej vyjadril: „Jej metódu sa kdekto naučí, ale ona mala charizmu, ktorou prelamovala pacientovu úzkosť a psychické napätie. Ak sa toto nepodarí, sú výsledky polovičné.“

Jej metóda je určená všetkým párom, ktoré sa márne pokúšajú o dieťatko. V podstate by mala byť prvou vo veľkom výbere ďalších medicínskych – zväčša invazívnych liečených postupov. Prináša úspech i tam, kde nie je nájdená „žiadna choroba“.

Funkčná sterilita je čím ďalej častejším problémom, ale cvičenie podľa Ľudmily Mojžíšovej vám môže pomôcť dosiahnuť vytúžené bábätko. Alebo – ako sama jej autorka hovorila – aspoň krásne telo, čo tiež nie je na zahodenie… Každopádne, mnohé ženy, ktoré ju cvičili úspech dosiahli.

Ako často cvičiť, keď chcem otehotnieť?

Odporúčam vám začať pod vedením skúseného terapeuta. Ak sa vám nepodarí v okolí nikoho takého nájsť, skúste to i tak. Na trhu dostanete (pokiaľ viem) zatiaľ tri knihy. Nič nepokazíte a aspoň budete mať dobrý pocit, že niečo pre seba robíte. A že to nenechávate iba na zdravotníkov, ale že niečo robíte i sama.

Ale pozor, nemyslite si, že si dvakrát týždenne len tak pocvičíte a bude to. Spočiatku treba cvičiť každučký deň a správne (preto ten potrebný fyzioterapeut). Ako spomínala moja priateľka – je to zdĺhavé a nudné. Ale stojí to za to!

PS: Ako doplnok môže váš partner – nielen ak má „patologický spermiogram“- taktiež cvičiť. I on je predsa pri plnení vášho sna dôležitý…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (24 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár