Keď sa páru nedarí priviesť na svet vytúžené dieťatko, pohľady sa najčastejšie upriamujú jednoznačne na ženu. Ona je predsa tá, čo má problém otehotnieť!
Výsledky vedeckých výskumov však v tomto smere obracajú list. Dokazujú, že zďaleka nie vždy dokáže vzniku zdravého života pomôcť žena. Až v 66% prípadov , kedy sa páru nedarí otehotnieť, je „na vine“ muž.
iStock
Vplyv veku mužov na kvalitu spermií
Napriek tomu, že bežne si o tikaní biologických hodín rozprávame medzi sebou len my, ženy, naše drahé polovičky by bez okolkov túto rétoriku mohli prebrať. S vekom mužov klesá totiž každým rokom o 10% hladina testosterónu, zmenšuje sa libido a pribúda % mužov s erektívnou dysfunkciou a poruchami plodnosti.
Po tridsiatke dochádza k zmenám v semenníkoch a prostate. Vo veku 30 -50 rokov sa znižuje objem spermií až o 30%. Pritom množstvo spermií zďaleka nie je tak dôležité ako ich pohyblivosť a rýchlosť , teda schopnosť dostať sa včas za svojím cieľom – za vajíčkom. Motilita (pohyblivosť spermií) sa od 30. do 50. roku znižuje do 22%. Spermie zlenivejú aj v dôsledku menej častých pohlavných stykov.
Ak je vek partnera vyšší ako 40 rokov, možnosť genetických porúch detí (napr. Down), ktoré budú počaté, stúpa u mužov rovnako ako u žien vo vyššom veku. U mužov nad 50 rokov majú dokonca počaté deti šancu 2:100, že budú trpieť schizofréniou.
Svoju rolu hrá aj životný štýl
Podľa MUDr. Jozefa Dubravického, špecialistu z Urologickej kliniky FNsP, muži po tridsiatke priberajú, ubúda im svalovej hmoty, vlasov, celkovej sily, zvyšuje sa hladina cholesterolu v krvi, podliehajú častejšie depresiám.
Je známym faktom, že v Európe kvalita spermií prudko klesá. Subfertilita (problém s plodnosťou) u mužov súvisí okrem ich veku aj s BMI (váha), fajčením, užívaním liekov, alkoholu, stresom, životným štýlom, zlou výživou…
Životné prostredie, v ktorom žijeme, obsahuje okrem bežne menovaných škodlivín aj estrogény, ktoré sú pre mužskú plodnosť veľmi nebezpečné (estrogény sa do prostredia dostávajú napríklad z moču žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, či z potravy pre zvieratá.).
Do tohto radu negatív, ktoré špeciálne mužom v tomto svete neprospievajú, nesmieme zabudnúť dodať, že muži sa v markantnej väčšine o svoje reprodukčné zdravie takmer vôbec nestarajú.
Muži svoje zdravie zanedbávajú
Ako často chodíme ku gynekológovi my, ženy? Pod chvíľou riešime problém s nejakou tou mykózou, počas tehotenstva a po ňom chodíme na prehliadky ako na klavír a aj v obdobiach, kedy vlastne neriešime žiaden problém, chodíme aspoň raz do roka na cytológiu, aby sa včas zachytili prípadné prekancerózy.
Koľkokrát v živote bol na prehliadke u urológa váš partner? Muži bývajú nosičmi mykotických ochorení, často prekonávajú zápaly prostaty, ktoré sa stávajú chronickými. Väčšina z nich to nerieši.
Spermiogram je jednoduché vyšetrenie
Obrazom kvality spermií (orientačnej plodnosti muža) je spermiogram Či sú spermie ok, alebo im treba k tomu, aby plnili svoju úlohu pomôcť, sa dozvieme jednoduchým vyšetrením – spermiogramom. Ide o mikroskopické vyšetrenie ejakulátu muža , pri ktorom sa stanovuje počet spermií v miliónoch na mililiter, kontroluje sa ich tvar a veľkosť a vyhodnocuje sa ich pohyblivosť.
Nebude asi také jednoduché presvedčiť chlapa, aby zašiel na kliniku a za papierovými dverami za podpory nevkusného časopisu vyprodukoval „vzorku“, ale existuje aj príjemnejšia cesta – a to doniesť „materiál“ z domu. Mnohokrát by toto jedno vyšetrenie ušetrilo kopec energie, času, peňazí a nepríjemných vyšetrení a zákrokov, ktoré s cieľom otehotnieť zbytočne podstupuje napokon zdravá žena.
Zlý spermiogram nie je patologický nález. Ak prebehne delenie buniek a spermia napokon vznikne, treba len zistiť, prečo nie je schopná úspešne vykonať svoju prácu. Často je problém len v rýchlosti a pohyblivosti spermií, čo už dnes vieme riešiť, napríklad zmenou životosprávy. Čo všetko je potrebné zaradiť do jedálnička a čo naopak, vylúčiť, si môžete prečítať v článku Keď za to môžu spermie .
Loading...