Mnoho mladých ľudí odkladá narodenie bábätka, pretože… budujú kariéru … chcú si ešte užiť… „nie sú ešte pripravení.“ Alebo …nemajú teraz na dieťa peniaze …
Ak patríte do tej poslednej kategórie, neváhajte a bábätko si „pořiďte“. Nestojí tak veľa, ako sa vám snaží okolie nahovoriť.
Thinkstock Bola som jedného dňa na návšteve u priateľky. Mala som 19 rokov a žasla som, čo všetko si „budem musieť“ pre dieťatko pripraviť: e xtra hrniec na vyváranie, ohrievačku fliaš, odsávačku na mlieko, preventívne mastičky na bradavky , sadu cumlíkov a aby som nezabudla: vysielačku !!! Z tej sa jej partner najviac tešil.
Nič z toho som v čase, keď sa moji špunti narodili, nepoužila. Našťastie to prežili. A aj ja. I môj muž. I naše peňaženky…
Zbytočnosti, ktoré naozaj nebudete potrebovať Áno, myslím že všetky mamy prešli tým obdobím rozkošných topánočiek (ktoré dieťatko nikdy nemalo na nohách, lebo sa hodili skôr na kľúčenku), mini pidi dupačiek (ktoré boli zbytočné, lebo prcek bol zabalený v perinke) a rozkošných cumlíkov (ktoré drobec s krajným odporom vytláčal z pusy)…
Tak sa pozrime na to, bez čoho v pohode prežijete vy a určite i vaše bábätko.
Vanička, vedierko…alebo si vystačíte s vaňou? V čom budete bábätko kúpať, čo kúpiť? Momentálne je veľmi populárne vedierko . Videla som detičky, ktoré v ňom spokojne ochkali a z kúpania mali viditeľný dobrý pocit.
Kúpiť dobrú vaničku je však umenie. Ak sa vám dieťa narodilo predčasne, vystačíte si pár týždňov aj s bežne dostupnou tvarovanou vaničkou . Ale ak nechcete investovať do dvojtýždňového používania – teda ak máte doma normálnou rýchlosťou rastúce dieťa, obzrite sa po vaničke väčšej, ktorú môžete ešte aj o tri roky šupnúť na záhradu a urobiť v nej dieťatku bazénik…
Maminky riešia napríklad to, či sa oplatí kúpiť prebaľovací pult s vaničkou . No len tak mimochodom, ak aj nič z toho nebudete mať, drobec sa môže v pohode kúpať aj vo veľkej vani.
Podložka do vaničky Ak veľmi túžite po podložke do vaničky , ozvite sa. Jednu mám doma. Nepoužitú. Či už je protišmyková alebo nie , skúsenosti mamičiek hovoria skôr o tom, že sa dieťatko báli na ňu tak či tak položiť a len tak nechať. (Čo je mimochodom životu nebezpečné!) Radšej svoje dieťatko neustále počas umývania držali. Ušetríte tým pár korún (hups Eur). Ale ak veľmi po nej túžite…
Vatové tyčinky Jedna z mála vecí, ktorá dvíha žlč dokonca i lekárom. Ušní lekári totiž do uší (nielen detských) ako najtenší predmet radšej odporúčajú… lakeť. Áno, dobre čítate. Tyčinky podľa nich viac škodia, ako pomáhajú. Prečítajte si k tomu aj odborné pojednanie: je vyberanie ušného mazu bezpečné ?
Ak si čítať nechcete, potom v skratke: vyhoďte ich alebo použite na niečo iné. Mimochodom, ak sa vaša potreba kúpiť ich nedá udržať, kúpte také, ktoré majú na konci dostatok vaty, pretože niektoré sú obalené tak jemne, že plast priam škriabe!
Špongie alebo rukavice na umývanie Super vec – pre rôzne baktérie a roztoče a plesne. Okrem toho, dotyk vašej dlane pre dieťatko veľa znamená. Tiež by sa vám nepáčilo, keby vás váš milovaný hladkal cez koženú rukavicu. No, proti gustu žiaden dišputát.
Teplomer do vody Veľmi dobre sa mi v mysli vybavuje chvíľa, kedy som otca svojho, vtedy ešte len prvého dieťaťa hnala do drogérie, aby kúpil teplomer do vody . Bez toho som ani nemienila vložiť dieťa do vane. Zišiel sa veru, dávali sme ho potom rybičkám do akvárka. Osobne som ho použila presne 4x. Potom som sa už spoliehala len na vlastný (samozrejme neomylný) pocit. Ak nie ste dostatočne odhodlaná, kúpte si teplomer!
Detská kozmetika Mám jednu super veľkú knihu, v ktorej je – v časti hygiena – napísané, aké kozmetické výrobky si MUSÍM pre dieťatko zabezpečiť. V kusoch presne 14. No, povedzme si to na rovinu – dermatológovia varujú pred akýmkoľvek používaním takýchto fajnotiek a osobne sa nehanbím za to, že svojim deťom umývam vlasy len v čistej vode.
Ak naozaj chcete investovať do detskej kozmetiky – kúpte si kvalitu – len prírodné mydielko a olejček. Ozaj vám to bude stačiť. Niekomu môže pomôcť tabuľka s kozmetikou pre deti: koľko “chémie” obsahuje ktorá značka ?
Lieh, mastičky na zadoček Možno vám odporučia lieh na ošetrovanie pupčeka – najnovšie výskumy však hovoria, že rýchlejšie pupočný kýpeť odpadne, ak si ho nevšímame. Lieh totiž zabíja i baktérie, ktoré tomuto procesu napomáhajú. Najlepšie sa pupok hojí sám, bez liehu. Prečítajte si, ako správne ošetrovať pupček novorodenca .
Kým nemusíte, nekupujte ani ochranné a preventívne mastičky a zásypy na zadoček. Radšej ho veľa vystavujte vzduchu a slniečku. Ak áno, odporúčam prírodné oleje s prídavkom harmančekovej silice, len v prípade potreby, už pri probléme masti a krémy s obsahom „zinku“ – telíčko si naňho totiž rýchlo zvyká a po čase už nezaberá.
Vlhké utierky Sú skvelým pomocníkom. Toto myslím vážne – keď v pôrodnici zastavili vodu, dva dni sme sa nimi umývali (ešte že existujú tie sponzorské balíčky). V bežnom živote sú fajn na výlety. Ale v rámci šetrenia sa pri domácej očiste odporúča… áno, čistá voda…
Tip redakcie: Ako si vyrobiť vlhčené obrúsky doma (+video)
Prebaľovacie podložky Najlepšie prebaľovacie podložky sú tie, ktoré sú potiahnuté „gumovým obrusom“. Keď sa potrhajú, dokonale škriabu. Aj veľkosť je primeraná – pre deti do štyroch týždňov. Ak na ne nemáte, neobávajte sa, vystačíte si i s froté uterákom.
Fľašky, cumlíky, umelé mlieko, čaje… Ak ste rozhodnuté dojčiť, poproste vašich blízkych, aby vám nekupovali fľaše a „pre istotu“ aj umelé mlieko . Ak to máte doma, pri problémoch vás láka okamžite ich použiť. Problémy sa však dajú dobrým prístupom prekonať. Mnoho mamičiek mi dá za pravdu, že tí špunti po ochutnaní fľaše nechcú „makať“ na ťahaní z prsníka.
Cumlík je lacná záležitosť, ale… naozaj ich nemusíte mať už pred pôrodom pripravených 5ks. Odporúčam vám, nekupovať ho dopredu. Dieťatku ho, ak je to potrebné, dajte až po niekoľkých dňoch. A veľký pozor na kvalitu!
Skvelé reklamy s veselými a zdravými dojčatami nás nabádajú kúpiť si čaj pre novorodenca (ideálne granulovaný – v tom sú až 2%! byliniek). Ale oficiálne odporúčania znejú – nie, čaj do pol roka dieťatku netreba! Ak vám niekto nahovoril, že máte dať kolikovému novorodencovi fenikel, skúste ho najprv vypiť vy. I cez vaše mliečko sa k dieťatku dostane.
Vankúš Je jedna z veľmi príjemných vecí. Je, ale nie pre deti do dvoch rokov. Je to jedno z pravidiel, ako sa vyhnúť syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Prečítajte si článok s odborným pojednaním od fyzioterapeuta – odkedy bábätku vankúš pod hlavu .
Tip redakcie: inou témou je však vankúš na kojenie – alebo vankúš na dojčenie – je dobrou pomôckou nielen na samotné dojčenie. Môžete ho využiť ešte počas tehotenstva, napríklad pri problémoch so spánkom alebo pri opuchnutých nohách. Veľa mamičiek používa kojaci vankúš aj pri polohovaní dieťatka . Pokiaľ je dieťatko väčšie, tak vankúš rodičia použijú ako zábranu, aby sa napr. neodkotúľalo z hracej podložky. A podobne.
Hračky z PVC Často sa nevyhneme ani podradným darčekom (krásne farebné, pískajúce, made in ???) ako sú hračky z mäkčeného PVC , obsahujúce nebezpečné látky. Vždy sa pre istotu mrknite na stránku “soiky”, či zrovna vaša kačička, ktorú dieťa s obľubou olizuje neobsahuje nebezpečné ftaláty.
Monitor dychu Veľmi diskutovanou “pomôckou” pre rodičov je monitor dychu. Reklama hovorí, že je nevyhnutnou výbavičkou pre bábätko, pretože má chrániť pred syndrómom náhleho úmrtia dojčiat a sľubuje tiež, že rodičia si budú istejší pri starostlivosti o dieťa. Zamyslenie na túto tému nájdete v článku Monitor dychu – naozaj budeme spokojnejší ?
… a tých zbytočností môže byť ešte viac Veci, ktoré maminy po narodení dieťatka vôbec nevyužili, a ktoré doma len zaberajú miesto, čakajú v rade na darovanie, v horšom prípade „priamy hod do koša“ je na nekonečnú diskusiu. Ak vás zaujímajú postrehy skúsenejších mám, odporúčame článok: Čo ste zbytočne kúpili pre dieťa .
… a čo teda kúpiť? Zoznam vecí, ktoré by sa vám mohli zísť, nájdete v článku s neprekvapivým názvom Výbavička pre bábätko .
Loading...