Vraj „staršia“ rodička

Mína 0

„Ak Vám niekto z kolegov v pôrodnici povie, že ste staršia rodička, neurazte sa prosím.“ Čítala som pred pár rokmi v jednom mamičkovsko-bábätkovskom časopise. Gynekológ v ňom radil jednej tehuľke, ktorá už bola po tridsiatke a mala obavy zo svojho prvého pôrodu.

Lekári zvyknú varovať pred ťažkosťami, ktoré tehotenstvo posunuté na neskôr môže priniesť. Určite, štatistiky nepustia. Najvhodnejší vek na pôrod sa považuje medzi dvadsiatkou a dvadsaťpäťkou.

Často sa tiež hovorí o tom, že ženy si tehotenstvo nechávajú na neskorší vek, vraj práve to je teraz v kurze, najskôr si chcú vybudovať kariéru, chcú si užiť. A z času na čas si môžeme v nejakom farebnom plátku prečítať o obrovskom babyboome v Hollywoode. Tiež sa tam nepíše len o samých mladiciach.

Ale žeby toto bol ten trend dnešnej doby? Mne sa nezdá. Veď staršie rodičky, to predsa nie je nič nové pod slnkom.

Mať zrodila v poli syna…

A nemuselo to byť práve na Detve. A nebývalo to ani vždy v poli. Ale aj tak sa mi vynára obraz jednoduchej dedinskej ženy, ktorá počas svojho produktívneho veku priviedla na svet kopec detí.

Začínala skoro, dievky boli zrelé na vydaj prakticky odkedy začali menštruovať. Do manželstva vstupovali niektoré ako 15 ročné, osemnástky už boli skoro všetky pod čepcom a okolo dvadsiatky už väčšina mladých žien kolísala.

Keď povila jedno, odkojila ho a počala ďalšie. Tak to bývalo často. Vo vidieckych rodinách sa tmolilo nezriedka aj 10 – 12 detí. Ako rátam, tak rátam, do štyridsiatky to mnohé stihnúť nemohli.

A niektoré rodili, až kým im sám prechod nepovedal dosť. Stávalo sa tiež, že keď žena porodila svoje posledné dieťa, jej najstaršia dcéra v tom čase už rodila prvé.

Na kráľovskom dvore

No nielen učupené chalúpky, ale aj šľachtické paláce sa plnili deťmi. Napríklad taká Mária Terézia, kráľovná, cisárovná, vojvodkyňa, arcivojvodkyňa a veľkovojvodkyňa v jednom. Pýšiť sa mohla nielen množstvom titulov, ale ešte väčším množstvom detí. Porodila ich 16!

Vydávala sa ako 19 ročná a jej manželstvo s Františkom Lotrinským sa naplnilo presne rok po svadbe. Prvé tri deťúrence boli dievčatá, až na štvrtý pokus sa podaril následník trónu – známy Jozef II.

No kráľovskému otcovi ani potom nestačilo a tak naša Habsburgovna rodila ďalej. Svoje posledné dieťa priviedla na svet 5 mesiacov pred svojou štyridsiatkou.

A nakoniec, sme tu aj my,

dnešné bruchatice, obyčajné žienky domáce aj pracujúce. Pri rastúcom brušku cítime už nielen samotné kríže, ale aj tie štyri krížiky, ku ktorým sa blížime, alebo sme ich nedávno oslávili. Ale nestali sme sa tými staršími tehuľkami preto, že je to trendy. Každá má na to svoje dôvody, žije svoj príbeh, je v inej životnej situácii.

Shutterstock

Niektoré sa v tom ocitli náhodou, jednoducho sa stalo. Neplánovali už rozširovať svoje potomstvo a dve čiarky na tehotenskom teste ich vykoľajili. Napriek tomu svoje dieťatko v brušku prijali a postupne mu začali chystať výbavičku.

Iné, naopak, aj pri odrastených deťoch, zatúžili ešte po malom benjamínkovi. Ešte raz chceli zažiť ten pocit byť znovu mamou.

Niektorým ženám dlho bránili stať sa matkou zdravotné problémy. Napriek vyšetreniam a liečbe sa podarilo až teraz. A to, že sa im po takej dobe snaženia podarilo otehotnieť, berú ako zázrak.

Sú aj také, čo až v tomto veku stretli lásku svojho života a chcú si založiť rodinu. Niektoré toho pravého našli až na druhý pokus. Po sklamaniach v predošlom vzťahu sa zrazu cítia milované a aj ten nový vzťah s novým mužom chcú naplniť deťmi.

Je to tak. Staršie rodičky, to nie je nič nové pod slnkom. Ale to, čo nosia pod srdcom, rozhodne nové je. Je to zas a znova niečo jedinečné a krásne!

Čítali ste príspevok v projekte DOBRÝ ČLÁNOK

 

 

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (73 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár