Všetko o pôrodniciachVšetko o Sprievodcovi pôrodnicami

Prečo robíme projekt Sprievodca pôrodnicami a čo sa tento rok žien pýtame inak

 redakcia   16.12.2019   0

Už 9 rokov sa pýtame slovenských žien na ich názor, pocity, prežívanie, skúsenosti a odporúčania. Na stránke www.sprievodca-porodnicami.sk sa môžu zapojiť do aktuálneho ročníka a vyjadriť vlastnú skúsenosť s pôrodom prostredníctvom dotazníka. Okruh otázok smeruje na tri hlavné oblasti starostlivosti: o ženu počas a po pôrode a na starostlivosť o bábätko. 

Vo výsledku je na stránke www.sprievodca-pôrodnicami.sk možné získať kompletné informácie o každej slovenskej pôrodnici, ako  aj vyhľadať hodnotenie každej pôrodnice z predchádzajúcich rokov projektu.

 

Hodnotenie pôrodníc bude vždy subjektívnou výpoveďou konkrétnej ženy, za ktorou stojí jej jedinečný, neopakovateľný príbeh. Každý jeden zároveň vypovedá o kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti v našich pôrodniciach.

Vieme, ako to vyzerá v slovenských pôrodniciach dnes?

Aktuálny, deviaty ročník projektu Sprievodca pôrodnicami, spúšťame v revidovanom znení otázok dotazníka. 

Inšpiráciou prehodnotiť doterajšie otázky nám bola predovšetkým jedna významná novinka, ktorú sme prvýkrát zaradili už v minuloročnom dotazníku, a to otvorená otázka, prostredníctvom ktorej nám mohli mamičky napísať akúkoľvek pripomienku, ktorú považovali v súvislosti s pobytom v pôrodnici za relevantnú.

Ich odpovede nám ukázali, že sa žien síce pýtame, či pri pôrode boli rešpektované ich individuálne požiadavky, ale niektoré nemajú v pôrodniciach zabezpečené ani len toalety.

Rozprávali sme sa s odborníkmi z oblasti pôrodníctva, psychológmi a sociológmi, aby sme dotazníkové otázky naformulovali lepšie, a získali tak z odpovedí kvalitnejšie výstupy. A, samozrejme, prizvali sme aj mamičky, aby nám dali spätnú väzbu, či ich v konečnom výsledku považujú za dôležité a zmysluplné rovnako ako my.

Svojou skúsenosťou môžete prispieť aj vy.

Ak ste rodili v uplynulom roku, podeľte sa o svoj zážitok a oznámkujte svoju pôrodnicu.

 

Rozhodli sme sa upraviť otázky v dotazníku a:

  • presnejšie sa rodiacich žien pýtať - nielen, či pôrodnica umožnila prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode, ale aj na aký dlhý čas. Je rozdiel, či s Vami môže byť partner od prijatia do pôrodnice po narodenie dieťaťa, alebo je prizvaný iba na záverečnú časť pôrodu.
  • prísnejšie sa pýtať - od spokojnosti s dodržiavaním súkromia a intimity počas pôrodu, sme pristúpili k veľmi konkrétnej otázke, či mali rodičky k dispozícii samostatnú pôrodnú miestnosť po celý čas trvania pôrodu.
  • stále ostávame v subjektívnej rovine, hoci už nežiadame ženy, aby ohodnotili „odbornosť zdravotníckeho personálu." Na to, či sa žena cítila v bezpečí, či dôverovala personálu, nepotrebuje poznať zdravotnícke štandardy.
  • vynechali sme aj obľúbenú otázku, či by sme odporučili pôrodnicu svojej najlepšej kamarátke a viac sa zameriavame na vlastnú skúsenosť. Každá z nás je iná, má iné potreby, aj východiskovú situáciu. Preto sme sa rozhodli dať radšej priestor na to, aby mali rodiace ženy voľné pole vyjadriť sa v otvorenej otázke, ak im čokoľvek počas pôrodu chýbalo.

Chceme sa poďakovať všetkým, ktorí nám venovali čas a cenné pripomienky a rady, prechádzajúc otázku za otázkou v našom dotazníku, snažili sme sa ich s najlepším vedomím pretaviť do obsahu novej formy prieskumu.

Špeciálne poďakovanie patrí Mgr. Tatiane Klempovej, pani psychologičke z pôrodnice v Trenčíne, Mgr. Márii Kopčíkovej, psychologičke z Centra pre rodinu Kvapka a marketingovej analytičke Mgr. Barbore Čambalovej.

Ďakujeme všetkým ženám, ktoré testovali a pripomienkovali náš dotazník ešte pred spustením deviateho ročníka za ich „posledné slovo."  

A ďakujeme všetkým vám, ktoré sa zúčastníte  aktuálneho ročníka nášho projektu Sprievodca pôrodnicami a vyjadríte sa  ku kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti v našich pôrodniciach. Lebo na dobrých pôrodoch záleží.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised