Všetko o pôrodniciachVšetko o Sprievodcovi pôrodnicami

Aké sú pôrodnice Slovenska?

 TS, Hana Celušáková   18.02.2011   5

Pôrody sú najčastejšou príčinou hospitalizácie na Slovensku (narodenie dieťaťa na 2. mieste, spontánny pôrod na 3. mieste a pôrod cisárskym rezom na 8. mieste), pre ženu je to často jediná hospitalizácia v živote. Od roku 2007 klesol počet pôrodníc zo 63 na aktuálnych 55. Počet pôrodov naopak stúpol z 51 137 (2007) na 56 094 (2009).

Práve preto, že ide veľkú skupinu žien v špecifickej životnej situácii, rozhodli sme sa pomocou projektu Sprievodca pôrodnicami mapovať ponuku zdravotníckych zariadení, kvalitu poskytovaných služieb a spokojnosť klientov. Informácie o kvalite a tom, čo ľudí v pôrodnici čaká, sú veľmi dôležité, znižujú strach a zvyšujú dôveru v zdravotníkov a tým aj zlepšujú proces a výsledky starostlivosti.

Súčasťou projektu je dotazníkový prieskum, ktorého cieľom bolo získať čo najaktuálnejšie informácie o súčasnej ponuke služieb ponúkaných jednotlivými pracoviskami. Prebiehal od septembra 2010 do februára 2011 odpovedalo 46 z 55 pôrodníc (pokrývajú 82% pôrodov za rok 2009). Výsledkom je sumár informácií, ktoré vypovedajú o súčasnom stave pôrodníc na Slovensku. Cieľom je obsiahnuť všetky pôrodnice na Slovensku.

NIEKTORÉ ŠTATISTICKÉ ZAUJÍMAVOSTI Z PRIESKUMU:

Koľko stojí pôrod?

Služba

Cena

Sprevádzajúca osoba

od 4 € do 50 €, najčastejšie 15 až 20€.

Výber pôrodníka

100 až 300€,  najčastejšie 150 až 200€

EDA

23€ do 150€, najčastejšie 80 až 100€.

Nadštandardná pôrodná sála

6,7€ až 180€, najčastejšie 15 až 30€

Nadštandardná izba na šestonedelí

5€ až do 132€ (rodinný apartmán pre dvoch), najčastejšie 15 až 20€ za noc.

Predpôrodná príprava

Až 66% pôrodníc poskytuje predpôrodnú prípravu. Budúci rodičia tak majú možnosť spoznať ľudí, ktorí s nimi budú v čase ich<s> </s>veľkej životnej zmeny. Prevažná väčšina pôrodníc umožňuje prehliadku pred pôrodom, čo môže prispieť k zníženiu strachu hlavne u prvorodičiek, ktoré tak prichádzajú do čiastočne známeho prostredia.

Sprevádzajúce osoby

Všetky odpovedajúce pôrodnice umožňujú rodiacej žene mať pri pôrode sprevádzajúcu osobu (prevažne jednu, výnimočne dve). Celkový postoj pôrodníc sa posunul z fázy „mať tam otecka ako toho komu sa rodí potomok“ do fázy „mať tam blízku osobu, ktorá zabezpečí rodičke pocit intimity, bezpečia a podpory“. Všetky pôrodnice akceptujú partnera rodičky, dve tretiny umožňujú na pôrodnej sále pomoc duly. 

Podmienky pri pôrode

Dve tretiny pôrodníc umožňujú výber konkrétneho pôrodníka, štvrtina aj výber konkrétnej pôrodnej asistentky.

Zlepšujú sa podmienky pre ženy v prvej dobe pôrodnej – samozrejmosťou sa stala voľnosť pohybu, k dispozícii sú rôzne nemedicínske úľavové prostriedky, ženy sa môžu sprchovať, tri štvrtiny pôrodníc umožňujú piť. 48% pôrodníc ponúka nadštandardnú pôrodnú sálu.

Posunulo sa myslenie v oblasti rutinných nemedicínskych zásahov. Holenie a klystír už nie sú povinné, ale rozhoduje o nich po poučení rodička.

84% pôrodníc ponúka ženám možnosť využiť počas pôrodu epidurálnu analgéziu, prevažne je dostupná 24 hodín (61%). 

Cisársky rez

Celoslovensky stúpa počet cisárskych rezov (v roku 2009 to bolo 27,4%) Tretina pôrodníc umožňuje prítomnosť partnera na pôrodnej sále alebo pri ošetrení bábätka. Keďže matka nie vždy dostatočne vníma, či je dieťa v poriadku, partner jej túto informáciu môže odovzdať neskôr, keď sa napr. preberie z celkovej narkózy.

50% pôrodníc uviedlo, že umožňuje položenie zdravého novorodenca bezprostredne po sekcii matke na telo, ak o to rodička požiada. 60% pôrodníc umožňuje mamičke po sekcii mať pri sebe pomoc (najčastejšie za poplatok na nadštandardných izbách na šestonedelí), čo pomáha skorému kontaktu matky a dieťaťa a podporuje bezproblémový rozvoj laktácie.

Minúty po pôrode

Položenie novorodenca bezprostredne po pôrode na brucho matky a prvé prisatie k prsníku je pokladané za zlatý štandard v podpore dobrého rozvoja laktácie, efektívneho odlúčenia placenty, zavinovania maternice a rozvoja primárnej väzby medzi matkou a jej dieťaťom. 50% odpovedajúcich pôrodníc uviedlo, že bezprostredne po pôrode matke novorodenca položia na brucho a po chvíľke odnášajú na vyšetrenie. V ostatných prevažne dieťa ukážu a odnášajú na základné vyšetrenia a obliekanie. 41% pôrodníc uvádza, že zdravý novorodenec je s matkou v jednej miestnosti (či už u nej na rukách, alebo na termolôžku), 16% necháva rozhodnutie na matke, 51% udáva, že sú odlúčení (pôrodnica mala možnosť označiť viac možností).

Podpora dojčenia

Pomaly sa mení i postoj k prvému priloženiu k prsníku. Väčšina pôrodníc ho umožňuje do pol hodiny po pôrode, v 34% dokonca prikladajú ešte nahé dieťatko k prsníku matky pár minút po pôrode. Len päť pôrodníc uviedlo, že prvé priloženie realizujú až po prevoze na oddelenie šestonedelia.

K dokrmovaniu dieťaťa sa najčastejšie pristupuje pri:

  • odchode matky z oddelenia
  • nedostatočnom alebo neskorom nástupe laktácie
  • kontraindikácii dojčenia vzhľadom na ochorenie/farmakoterapiu matky
  • u dieťaťa pri výraznom poklese váhy, riziku hypoglykémie a dehydratácie.

Percento detí plne dojčených pri odchode z pôrodnice sa pohybuje medzi 75 až 99%. 24 pôrodníc z prieskumu má plaketu BFH.

Šestonedelie

Vo všetkých pôrodniciach na Slovensku majú ženy po pôrode možnosť rooming-in. 60% pôrodníc uviedlo, že u nich môže nastať nedostatok miest na oddelení šestonedelia. V tretine pôrodníc túto situáciu riešia umiestnením mamy na oddelení, kde nemôže byť s dieťatkom a to je len nosené na dojčenie. V 32% sa snažia situáciu riešiť bez oddelenia matky a dieťaťa. 43 pôrodníc ponúka nadštandardné izby na oddelení šestonedelia. Pôrodnice sa otvárajú aj pre oteckov –  55% umožňuje ubytovanie otecka, a tak spoločne celej novej rodiny priamo na oddelení.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku
Tatiana napísané 15.12.2011 09:58

Neda mi to a musim reagovat na koment o Trstenskej nemocnici.Ja som tam lezala tyzden pred porodom a som maximalne spokojna.Bola som pozorovana,pristup doktorov a sestriciek bol fajn.Aj porod prebiehal v poriadku,snazili sa mi pomahat,nakolko som bola prvorodicka.Jedine,co tam nemaju pri porode radi,su hysterky a take,co si nedaju poradit.Teraz ma caka druhy porod a urcite inam nepojdem,odporucam.

lucia napísané 26.02.2011 19:19

Chcela by som zhodnotit porodnicu v TRSTENEJ. NIKOMU NEODPORUCUJEM. Moja a nielen moja maximalna nespokojnost by sa slovami ani nedala opisat. HROZNE. Ako prvorodicku ma stresoval nie porod, ale personal. V najvacsich kontrakciach som som musela za sebou upratovat cistit dlazku na zemi, pretoze mi doslo nevolno a nestihla som dobehnut na WC. A porodna sestra na mna pozerala cez okienko. Porod bol nastastie rychly, ale tolko kriku zo strany porodnej sestry a doktorky som nezazila ani od mojich rodicov- ze naco ste spali s chlapom, ked ste otehotneli, naco ste chceli decko, a vela vela inych urazok, ktore ani nechcem pisat. Jednoducho strasna skusenost. A o pomoci pri dojceni ani nehovorim. Obtazovalo ich, ked si mamicky pytali pomoc. Prikrmovanie deticiek je tam upne bezne.....

Renáta napísané 23.02.2011 19:23

po sestrinej skúsenosti s našou trenčanskou nemocnicou by som notikomu neodporúčala tu rodiť! Jeden nemenovaný doktor ju nechal rodiť normálne bez toho aby jej spravil sono, pretože podľa jej doktorky bolo jej dieťa veľké a ona mala úzku panvu! takže si pretrpela aj normálny pôrod a aj cisársky ktorý tiež nedopadol najlepšie.....

myra napísané 22.02.2011 13:58

baby friendly status sa mnohokrat konci u doktorky alevo u vruchenj sestri na novorodeneckom, sestricky veselo prikrmuju cumlom atd. tiez byvaju rozne postupy na mamicky po spontannom porode a na mamicky po cisarskom reze.

denisa napísané 19.02.2011 17:08

po skusenostiach s mojou porodnicou mozem skonstatovat, ze "papier" znesie vsetko. vsetko co deklaruju ze sa pre podporu dojcenia robi, sa nerobi. zato sa robi velmi vela, aby dojcenie nevyslo. verim, ze to nie je zamer, ale vysledok nedostatku sebakritickeho zhodnotenia svojej urovne vedomosti a praktickych zrucnosti.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

###F_BANNER###