Rodičia nie sú návšteva, majú byť s bábätkami aj počas pandémie

Kika/redakcia 0

V uplynulých mesiacoch pandémie sme museli zabudnúť na svoje definície normálneho života. Ostali sme zakliesnení doma, učili tam svoje deti, šili rúška, nakupovali sme potraviny a lieky starým rodičom a podávali ich cez bráničky, aby sme ich chránili. Vždy sa to dotýka najzraniteľnejších.

Mnoho chorých ľudí zomrelo v nemocniciach bez toho, aby mali pri sebe niekoho blízkeho, pretože dnu sme nesmeli.

A ani jedna z najradostnejších udalostí v živote, narodenie bábätka, kvôli protipandemickým opatreniam neprebiehala ako zvyčajne. Mamy museli predýchavať kontrakcie v rúškach. Samotné. Otcovia dostali na viac ako dva mesiace stopku pri pôrode.

A predčasne narodené deti? Na oddelení bez rodičov. Jediný kontakt s dieťaťom mali prostredníctvom fotografií, ktoré im sprostredkoval ochotný nemocničný personál.

Rodič nie je návšteva

V zdravotníctve sa prijali pomerne drastické opatrenia znižujúce riziko prenosu ochorenia, aby sa eliminovalo nebezpečenstvo nákazy. Rodičia tak nemohli navštevovať svoje deti na oddeleniach.

Až po niekoľkých mesiacoch vydal Úrad verejného zdravotníctva rozhodnutie, ktorým povolil prístup rodičov k predčasniatkam, ak budú dodržané všetky hygienické normy. Zároveň odporučil, aby sa na rodičov nepozeralo ako na návštevu, ale na osoby, ktoré sa na starostlivosti podieľajú.

Nemocnice mohli podľa vlastného uváženie umožniť, aby rodina mohla byť s dieťatkom v kontakte v priebehu celého dňa. Pandémia však ukázala, že neonatologické pracoviská nemajú vytvorené podmienky umožňujúce neobmedzený pobyt rodičov s deťmi.

Situácia bola podľa docentky Kataríny Maťašovej, predsedníčky výboru slovenských neonatológov, komplikovaná aj z dôvodu nutnosti reštrukturalizácie lôžok, obmedzenia počtu personálu v práci pre prípad nutnej karantény, ako aj nutnosťou dodržiavať usmernenia vlády SR a hlavného hygienika.

Vyjadrili však snahu zabezpečiť kontakt dieťaťa s rodičmi v najväčšom možnom rozsahu.

…aby rodič bol so svojim dieťaťom  spolu, bez odlúčenia

Odlúčenie dieťaťa a rodiča, ku ktorému vo väčšej či menšej miere počas pandémie došlo, môže vyústiť do dlhodobých problémov detí a ovplyvniť psychické zdravie rodičov.

Preto sa OZ Malíček, ktorého dlhodobým cieľom je pomáhať po predčasnom pôrode vytvárať na oddeleniach podmienky pre čo najväčšiu prítomnosť rodičov s ich deťmi, zapojilo do celosvetovej kampane, ktorej mottom je „Zero separation / Bez odlúčenia.“

Kampaň sa usiluje vytvoriť povedomie o spoločných potrebách detí a ich rodičov a to nielen počas pandémie. Informuje o možnostiach, ktoré majú zabezpečiť  hospitalizovaným deťom prítomnosť ich rodičov “bez odlúčenia”, samozrejme pri dodržiavaní režimových opatrení a hygienických štandardov.

Kampaň realizujú dve hlavné organizácie zastrešujúce iniciatívu – GLANCE (Globálna aliancia pre starostlivosť o novorodencov) a EFCNI (Európska Nadácia pre starostlivosť o novorodencov). 

Kampaň chce podporiť prístup, ktorý umožní blízkosť rodiča a dieťaťa kedykoľvek a kdekoľvek je to možné, dokonca aj v čase pandémie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár