Tehotenské storyTehotenské story

Nie som fanda tehotenstva

 Alenka z ríše Divov   03.11.2020   40

Tak neviem, či nájdem v dave čítajúcich bruchatíc alebo už tých, čo sa snažia svoje tehotenské strie rokmi vyhladiť, nejakú spriaznenú dušu.

Mám dnes takú „bakalársku náladu“, a chcem povedať nahlas niečo, čo sa bežne nehovorí. Nie som fandom tehotenstva.

iStock


Keď už vám ani len káva nechutí

Ukrutným zásahom do mojich osobných dlhoročných psychohygienických rituálov bolo získanie nechutenstva ku káve.

Bolo mi násilne ukradnuté moje základné životné potešenie, ktorým je horúca ranná šálka kávy ešte pol hodiny pred tým, ako sa zobudí celý dom, a začnú mi po hlave skákať moje staršie deti, a manžel sa pýtať na lokalizáciu vyžehlenej košele... Po pol hodine len pre seba s magickou červenou šálkou v ruke sa to všetko vždy dalo. Ale teraz?? Mne, starej závisláčke, ktorú od kávy neodhovorila ani mračiaca sa gastroenterologička, zo dňa na deň prestala chutiť!

Párkrát som si ju urobila aj napriek tomu, že mi pri jej zalievaní zmyslový semafor mojich žalúdočných pohnútok odporúčal vizitáciu záchodovej misy... a tak som ju sklamane vyliala do umývadla... Snažila som sa ten môj ranný rituál v náhradnom riešení odbaviť šálkou čaju, ale darmo. Není to co bejvávalo.

Kdeže je tá rozvážna žena

Hormóny, to sú svine. V prvom trimestri so mnou točili ako s puberťákom. Ja som sa snáď rozrevala pred každým a z akejkoľvek príčiny. Môj rokmi dlhodobo budovaný image ženy, čo všade bola, všetko videla, všetkému rozumie, a nepohne ani brvou pri žiadnom okamžitom rozhodnutí aj za ostatných... reve ako taká krava.

Pred Ivankovou učiteľkou, keď mi referuje jeho pokroky v matematike – akože revem od dojatia. Pred Maťkovou škôlkovou vychovávateľkou, keď dostávam report o jeho roztržkách a bitkách s deťmi – revem od nasratosti... Keď stojím na peróne a lúčim sa s mojou 10 ročnou dcérou, ktorá ide na 3 dni na školský výlet, revem od žiaľu z odlúčenia.

Pred trénerom z futbalu, lebo robí svoju prácu s deťmi fakt dobre, pred pokladníčkou v Lidli, lebo mi je ľúto, že musí stáť celý deň na nohách, no a o sledovaní telky ani nehovorím. Prerevem celé správy, lebo mi je ľúto aj zbitých cigáňov, aj okradnutých gadžov.

Výrobcovia vreckoviek TENTO majú podľa mňa v tehotných ženách v prvom trimesti ešte nezadefinovanú cieľovú skupinu, ale zatiaľ im to nepovedzte. Nejako to neskôr zobchodujem.

„Kúp si niečo na seba“ nefunguje.

Poznáte to. Keď máte z niečoho depku, kúpite si niečo na seba, a potešíte sa. Ale čo si tak kúpim na seba teraz ja? Vo všetkom vyzerám ako kontajner na separovaný zber, zmena je len v tom, či na plasty, papier, alebo sklo. Takže nech si v obchode na seba navlečiem čokoľvek, depka tým iba získa grády. A repertoár „slnečné okuliare, šálik, kabelka“, ktoré až tak veľmi nesúvisia s veľkosťou môjho brucha, je už dávno vyčerpaný.

Kamarátky vedia potešiť

Minule som sedela s Janou na káve. Rozložito som opisovala všetky moje zdravotné komplikácie súvisiace s tehotenstvom, zoznam lekárov, ku ktorých chodím ako na akordeón, lieky, ktoré beriem a injekcie, ktoré si denne pichám a ona ma s kľudom drevorubača na dôchodku zabila vetou: „Hm. No ja som prežívala celé svoje tehotenstvo zaliata hormónmi šťastia.“ No, nezabijete ju?

Kto mi donosí to ďalšie?

Milujem svoje deti, milujem bábätká, nepoznám v živote nič, čo by bolo väčšou výzvou ako nový človiečik, ktorého môžem učiť chodiť, odpovedať na otázky, čo je to... a prečo... a zdieľať sa s ním o jeho radosti a starosti s prvými stratami a nálezmi.

A v podstate mi nepríde úplne desivá ani myšlienka, že by sme k tomuto Benjamínovi, ktorý ma práve kope pod pupkom, mohli mať ešte jedno. Aby mal parťáka. Predsa len, mať súrodenca s vekovým rozdielom do dvoch rokov je podľa mňa do života obrovská výhra. Ale len tak potichu si hovorím, ...keby mi ho tak niekto vynosil:)))

Tehotenstvo je dosť príšerná vec. A to ak mi ešte niekto začne rozprávať o orgazme pri pôrode a podobné hovadiny,...

No, a teraz hoďte do mňa kameňom...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 153 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Monika napísané 12.05.2014 16:26

Milá Alenka,

dobrí článok, viem sa doň vcítiť. Moje tehotenstvo je síce ukážkové- bez nevoľností len s únavou,ale nezvolilla som si ho celkom dobrovoľne. Manžel sa rozhodol mať dieťa a ja by som tích 9 mesiacov nadúvanie a refluxu rada vymenila za športové výlety a hoc aj život bez dieťaťa. Moje názory sa nestretávajú s veľkým pochopením, ale verím že všetko bude O.K.

Zdenda napísané 30.11.2013 09:59

smile smile smile

aybe napísané 18.04.2013 20:41

Váš komentár Frown sice clanok starší..aleeeeeeeeee..som rada že som ho našla..už som sa bála že som v tomto sama...bala som sa ze som zla a bezcitna dracica...aj ked som v 35tt,a na syna sa velmi velmi tesim...rozpravame sa spolu a spolu si kralujeme...mam desny strach z porodu...,nemozem a nedokazem sa na seba ani pozriet...je mi odporne vlastne telo...najma v sprche a aj ked je to moje druhe tehotenstvo po 13 rokoch..vtedy som to akosi inak videla...porod bol viac ako katastofa,,neskor operacie maternice..vecne problemy...manzel pracuje v zahraničí...chyba nam velmi...ale za druhe som rada...ze je prec nedokazala by som ho do nekonecna odmietat a neznesiem ani jeho dotyky na mojom tele.Sice vraj patrim medzi stihle tehule...pred tehu som mala 49kg,teraz skoro 59 a brucho som este do osmeho mesiaca nemala...neviem kde sa vzalo tych desat kil..ked mi bolo stale zle az do 6 mesiaca,a teraz zase bojujem zo zaludkom a palením zahy...mam strasnu depku a najradsej by som to mala za sebou..a verte mi holky..asi som naozaj zla...ale po porde ak vsetko bude dobre..rozmyslam o sterilke....a som o nej rozhodnuta na 90 perc.pomooooccccc

nezábudka napísané 07.03.2013 12:30

geniálny článok, hovorí mi z duše, tehotenstvo je to najotrasnejšie obdobie aké som doteraz prežila, je to asi zásluha za dieťatko z ktorého sa raz člvoek bude tešim, alebo neviem..

Lesanka napísané 02.10.2012 15:57

To že tehotenstvo je "najkrajšie obdobie" je fakt iba spoločenské klišé, a vymysleli to muži v minulosti, aby ženy pripútali k rodinnému kozubu a donútili ich rodiť stále, často a veľa detí, a aby ženy nemohli nič viac požadovať - žiadne spoločenské uplatnenie a najmä nie rovnaké zaobchádzanie s mužmi. To bolo zdôvodnenie a ospravedlenenie toho, že ženy boli v minulosti často nepretržite tehotné proti svojej vôli, pretože muži rozhodovali o nich a bez nich.

Alesenka napísané 02.10.2012 15:44

Ja som tiež nevedela na to prísť, prečo by malo byť tehotenstvo najkrajším obdobím života, pre mňa to bolo "iné" obdobie života, ale určite nie najkrajšie, skôr nudné, len samé obmedzenia a pohľady skúmajúce moju postavu a hádajúce, v ktorom mesiaci som.

 

Prvé štyri mesiace, keď to nebolo na mne vidieť, sme nikomu nič neoznamovali, takže som bola tehotná iba päť mesiacov.

 

To ste mali vidieť tie začudované pohľady, keď som v januári (v 8. mesiaci) bola v Malých Karpatoch nad Bratislavou na zimnej túre v snehu. Ja však nie som zvyknutá váľať sa doma pri telke, prečo by som sa mala do toho nútiť, keď mám chuť ísť von?

renka zsigi napísané 01.10.2012 20:25

Super postrehy, vidím, že nie som sama, lebo už mi liezli všetci známi, najmä takí bezdetní alebo s jedným vypiplaným deckom na nervy, že nevadí, že mám byť šťastná, že sa mám tešiť atď....totiž, máme doma troch synov, ktorí sú už zrelí tínedžeri: 16, 15 a 13... no a jednoducho povedané "podarilo" sa nám po 13 rokoch neplánovane....a opäť to bude chlapec Rolleyes smile .... začalo sa to, keď som na rodinnej oslave birmovky nášho najstaršieho syna viac navštevovala záchodovú misu ako obsluhovala, ráno som nemohla cítiť kávu, bez ktorej sme s manželom neodišli do práce, neuvedomila som si, že mi to mešká už vyše 10 dní, pričom som vždy mala presne takmer na deň, ale zo zdravotných dôvodov nemohlo byť o žiadnej antikoncepcii ani reči....nahromadilo sa množstvo stresov, problémov v práci mojej, manželovej, začala som cvičiť, nasadila diétu, všetko bolo super, až na môj organizmus, všetko sa mi posunulo....a bolo "hotovo"...prvé tri mesiace som na každého hádzala vražedné pohľady, pri slovách: super, teš sa a podobne. Mám 38 a už sme mali zabehaný život, prácu, chlapci veľkí, svoje koníčky.....viem, že to bolo odo mňa na začiatku sebecké takto rozmýšľať, ale medzi 4. a 5. mesiacom som pocítila prvé pohyby a všetko zmýšľanie sa otočilo o 180 stupňov Big Grins tento malý človiečik otočil našu rodinu hore nohami, chlapci chodia okolo mňa po špičkách, manžel ma rozmaznáva, všetci sa zaujímajú o drobčeka, zhromažďujeme vecičky od známych, keďže finančne si nové nemôžeme dovoliť, ale potešia ma každé opraté a zožmolkované dupačky či košielka....a verte mi, či nie.....tešíme sa neskutočne, že naša rodina bude opäť o jedného člena väčšia, ale ešte o to súdržnejšia!!! Pozdravujem všetky mamičky a držím palce, vydržme to do konca!!!!

katika napísané 29.08.2011 14:16

Super clanok, aj ked je uz hodne stary. CItim sa rovnako. Velmi sa na dieta tesim ,ale to tehotenstvo ma zatial velmi nechytilo, 2 mesiace mi bolo nonstop zle, lekar mi nedovolil sportovat (moja dolezita psychohygiena) v prvom trimestri a hlavne mi vsetci z okolia liezli na nervy...este vlastne aj lezu, kedze porod mam ste pred sebou.

 

Vadi mi ako sa vsetci ku mne spravaju ako ku chorej, uz viem 1000 veci, ktore urcite nesmiem (z toho je 999 blbosti) a kazdy odomna ocakava, ze budem skakat radostou, ze som tehotna.

 

MIlujem deti a venovat sa im, ale ked som tehotna, tak sa mi nechce bavit len o tehotenstve, detske veci v obchode ma vobec neberu a je mi jedno aky bude kocik, postielka a podobne. Tesim sa toho krpca hlavne.

Lucia napísané 20.10.2011 12:59

Mam tiez podobne pocity...vsetci hovoria, ze je to najkrajsie obdobie v zivote zeny...NECHAPEM... je mi bud zle, alebo sa bojim, alebo sa nemozem divat ako rastiem. A vsimli ste si, ze hocikto HOCIKTO sa citi byt povolany vam poradit co by sme mali a nemali jest, robit, nosit atd.. A ked mi ide niekto hladkat bruho (takisto HOCIKTO!!!) tak mam vrazedne chute!!!

basa napísané 12.07.2011 23:11

kooonecne to niekto verejne povedal. Ze tehotenstvo nie je len valanie sa na ruzovo-modrych oblacikoch sialenej radosti. pre mna je to najodpornejsi stav tela aj duse, aky som zazila, ale okolie vam vytrvalo gratuluje a nuti vas tesit sa. moja najvacsia ulava bola, ked sa babatko narodilo. naopak, vsetci ma strasili, ze vtedy pride to najhorsie, bezsenne noci atd... hahaha, a co bolo dovtedy? skusili by si pospat s bruchom ako velryba a so zlcnikovymi zachvatmi 3x tyzdenne. babatko mi sice nedalo spat o nic viac, ale ja som bola stastna, lebo som si vedela obut ponozky a mohla som dychat.

preto povzbudzujem mamicky, ktore to citia rovnako, aby sa necitili previnilo. 9 mesiacov nonstop utrpenia na optimizme nikomu nepridalo. aspon mame vyhodu po porode, ze pride ulava smile

Bambulka napísané 20.06.2011 17:21

Ahojte!

Tak ja mám z časti bezproblémové tehotenstvo. Kávu pijem zatiaľ mi chutí ale pár krát sa stalo že skončila v umývadle smile U mňa je najväčší problém s emóciami rozplačem sa za všetko. A začínam nenávidieť každú ženu ktorá sa priblíži k môjmu partnerovi to ma najviac trápi... lebo taká som nebola big green

S autorkou tohto článku súhlasím. Mne strašne vadí keď sa ostatní do všetkého starajú ... keď chcem aby mi niekto poradil asi sa sama spýtam no nie ??? Už ma aj to prestáva baviť že pomaly si na mňa nik nespomenie pretože načo ma budú volať napr. na chatu šak som teho ale to že ja sa viem zabaviť aj bez alkoholu to už nikoho nenapadne mám pocit že všetci vedia lepšie čo mám nemám robiť kam mám ísť a kam neísť ale to čo ja chcem to ich nezaujíma. Viem že bez istých vecí sa dá vydržať ale niektoré veci žene prospejú psychicky. Predsa nemáme lepru že musíme byť izolované ..

janag napísané 21.09.2010 16:30

Bože ďakujem, že nie som sama "vyvolená"!!!

Tina napísané 02.10.2009 14:22

Krasny clanok smile ... super som sa pobavila ...

Patrim sice k tym "nazabitie" zwinker ... lebo ja som si tehotenstvo uzivala, ale svojim sposobom si ho uzviate aj vy ... inak by ste to tak krasne nenapisala Cool Big Grins

Jana napísané 18.09.2009 22:02

Úplne súhlasím. Mám v čerstvej pamäti (druhý syn má dva mesiace) 40C horúčavy a seba Big Grins elegantne navlečenú v čomsi absolútne predraženom a napriek tomu nevzhľadnom s mokrými mapami od potu už vo výťahu pro odchode z domu a mesiace prerevané doma aj v nemocnici (cca 2 mesiace z tehotenstva). Inak musím povedať, že pri spätnom pohľade obdivujem prístup sestier a lekárov v nemocnici pri toľkých ženách absolútne rozhádzných hormónom a ešte aj pobytom v nemocnici Big Grins Big Grins

Jasmína napísané 11.09.2009 18:31

Big Grins Big Grins som sa pobavila. Tiež som posledné mesiace môjho prvého tehu okomentovala tým, že to bolo trápenie. Spanie len na jednej, alebo druhej strane. Z ľahu som sa ledva dostala do sediacej polohy a to nehovorím o tom pretáčaní sa v posteli Rolleyes posledný mesiac som vyšla z domu len do obchodu, lebo ísť do mesta a každých 5 min. hladať záchody nemalo význam. Nuž, prešli 2 roky od pôrodu a ja som to celé chcela prežívať znovu. Samozrejme, že na všetky trampoty žena zabudne. Teraz som znovu tehotná, na dieťatko sa veľmi tešíme a hoci je moje tehu momentálne bezproblémové(aj keď rizikové), už zase lezú na mňa tie isté, známe pocity. Cítim sa ako nemotorný slon a už sa neviem dočkať, keď bude po všetkom a ja budem mať doma, vedľa mojej 4-ročnej princezničky ten voňavučký uzlíček zwinker

cuchre napísané 09.09.2009 12:20

ja neviem, ja by som bola tehu stale. sice som odlezala cely zacaitok a koniec,ale to medzi bolo super smile keby aj ine baby mali aspon tak dobre tehu ako ja (teda bez toho rizikovaho obdobia)

Martina z MT napísané 08.09.2009 11:32

Big Grins Big Grins Big Grins

Vyborne som sa pobavila!

Iste ze tehotenstvo je uzasne, ALE zwinker

keby nebolo nevolnosti, preexponovanych nalad, nespavosti, casteho mocenia, vlcieho hladu, spucenych vnutornosti, bolaveho chrbta a klbov z vlacenia tej nadvahy, strasnej unavy, rozchadzajucej sa kostry atd. atd.

tehotenstvo je krasne, kazdej zene prajem, aby okrem spomenutych banalitiek nezazila vaznejsie zdravotne problemy, ale je to fakt fuska a da to riadne zabrat!

andy napísané 08.09.2009 20:22

....krasne vystihnute. keby islo o vazny problem, tak tie bezne neprijemnosti su fakt banality...

Lenulo napísané 07.09.2009 21:02

Fakt super článok. Vďaka za komplexný pohľad na jednu z realít tehotenstva. Nie každá má to šťastie a prežíva všetko v pohode, mne osobne sa to celkom podarilo ale je mi jasné, že to bola skôr výnimka. Aj keď musím uznať, že ma len leto zachránilo od toho, baliť si nohy do onucí či chodiť bosá, lebo som sa nezmestila ani do partnerových šlapiek.

Ale jedno musím priznať, že nech by mi bolo akokoľvek mizerne, te pocit kedy sa krpec vo mne vrtel a poskakoval bol stále úžasný!

Janka napísané 07.09.2009 12:34

Super článok, pridávam sa a "pozdravujem" Belli a jej podobné...

jenist napísané 07.09.2009 11:04

Ja len chcem povedat, ze sa mi clanok velmi pacil, napriek tomu, ze pre mna bolo tehotenstvo naozaj pekne obdobie. Mozno prvy trimester som to az tak pozitivne nevnimala, bola som unavena a citila som, ze sa "nieco so mnou deje",ale potom uz to bolo krasne, az do konca...padol tu nazor, ze zeny, ktore tvrdia, ze si tehotenstvo uzivaju, klamu...ja nemam dovod klamat, prave naopak, keby to bolo pre mna take strasne, urcite by som to tu bez problemov napisala... kazda sme ina a prezivame to inak...ak by som pocas tehotenstva mala nejake problemy, tiez by som to vnimala inak, nastastie vsetko bolo fajn a najlepsie boli pohyby dietatka-asi si to este raz zopakujem:-))

andy napísané 07.09.2009 10:22

...je to urcite pravda, tehotenstvo je tazke aj pre zenu a aj jej organizmus dost zatazujuce. a to odriekanie tomu neprispieva. ale povedzme si pravdu, ze cely cas si hladkame bruska a vsetko vyvazi mrviaci sa uzlik, ktory v sebe citime a tesime sa na nho....

Andrea napísané 07.09.2009 08:52

Váš komentár

Gratulujem! Chcelo to odvahu i ked pod pseudonymom, aj to sa pocita! Ja som druhykrat rodila s odstupom 14 rokov, takze vacsina z toho prveho bola zabudnuta. I ked som sa na dietatko velmi tesila, pokazili to vselijake tabulkove normy /moc, krv, cukor, prietoky atd./a hrozostrasne prognozy, ked som do nich nesadla, takze nech nikto nehovori, ze tehotna neznamena chora! Presla som cez ruky niekolkym odbornikom, ale pri nikom som necitila uctu k materstvu. A co sa verejnosti tyka, tie znechutene pohlady v rade pri pokladni a v autobuse - akoze velkost mojho brucha este nie je dostatocna...Apropo ... zamestnavatel mi vyvolaval na mobil,ked som uz bola na materskej a vo chvili, ked som sa stverala na kozu.

Chvalabohu, dopadlo to vyborne, fakt som nebola chora, iba tehotna zwinker

eva.lorenzova napísané 07.09.2009 08:34

Váš komentár zwinker zwinker

Veľmi vtipné! Viem ako káva smrdí naftou a je úpnene na grc, ale poteším Ťa, v piatom mesiaci som s prekvapením zistila, že už vonia a môžem!

Všetkých 5 detí som očakávala v pohode, len pri druhom sa mi stala táto nepríjemnosť, no a ešte zopár ďalších...a pri piatom som si prestala cítiť nohu, ale všetko prešlo a deti boli úpne super!

marunka napísané 07.09.2009 07:54

Razz super

Som v šiestom mesiaci a čakám druhé bábo a presne viem o čom hovoríš. Big Grins

Emma napísané 06.09.2009 21:21

Absolútny súhlas, tehotenstvo a pôrod mám ešte v živej pamäti a som si istá, že nikdy viac to už absolvovať nechcem. A tie drísty, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy,... Ja som sa cítila ako kus mäsa, každý ma ohmatával, prezeral, kontroloval. Ďakujem, neprosím. Confused

monika napísané 06.09.2009 20:56

Big Grins Big Grins Big Grins uzasny clanok a hlavne by som to nenapisla vystiznejsie Big Grins

Judita napísané 06.09.2009 19:40

Váš komentár

Tie, ktoré tvrdia, že tehotenstvo si užívajú klamú až sa hory zelenajú. Ja som vynosila dvojčatá a nebolo to bohviečo, keď mi tlačili na žalúdok a močový mechúr. A nemôžem povedať že by som ich mala menej rada ako tie čo si tehotenstvo "užívajú". Tešila som sa na svoje deti možno viac ako iné. Tvoj článok bol super a konečne niekto povie presno to, ako to v skutočnosti je. A o tých celebritách, čo si všetko užívajú, tiež pochybujem. Na rozdiel o Belli mňa Ťa nie je ľúto, pretože aj Ty vieš, že to netrvá večne.

kika napísané 06.09.2009 19:34

Hovoris mi z duse, myslim ze presne viem ako si to myslela! Mala som vlastne uplne pohodove tehotenstvo, ale predstava dalsieho je pre mna zatial dokonalou antikoncepciou. Proste som ten stav neznasala. Neznasam ako sa ludia spravaju k tehotnym, a teraz nemyslim to ze ludia nevstanu v autobuse, ale to ako je kazdy ten najmudrejsi a presne vie co by ste mali a nemali robit, tie uzasne prorokovania ohladne dietata, ochytavanie brucha, ako vas nutia tvarit sa stale len totalne stastne a povznesene a ine trapnosti. Neznasam caste lekarske prehliadky a to vsetko, cim vam ostatni davaju najavo ze tehotenstvo by malo byt najadrenalinovejsim sportom lebo vlastne vam neustale ide o zivot a idealne by bolo to cele prelezat v nemocnici, hlavne nech sa nehybete. Mate nechat so sebou cokolvek priserne neprijemne robit, lebo predsa na to mate vdacne zabudnut ked budete mat zdrave dieta - a ze by bolo zdrave aj bez mnohych neprijemnosti, na to radsej nemyslite. Zo vsetkeho najviac mi vadil posledny mesiac, ked ma kazdy otravoval kedy uz konecne porodim - akoby som to naschval len kvoli nemu zadrziavala. Neviem si pomoct, mne ten stav fyzicky vobec nevadil, ale ti ludia naokolo riadne. Ked budeme chystat surodenca, tusim sa odpravim na osamely ostrov :-D

Silvia napísané 06.09.2009 19:16

Som na tom podobne a som rada, že "klub" sa rozrastá. Ja svojho syna milujem a veľmi sa teším aj na toho druhého, tretie dieťa by som však brala jedine, ak by niekto vymyslel urýchlovač tehotenstva tak max. na mesiac, aby som sa stihla pripraviť. Tehotenstvo je pre mňa v prvom rade obmedzenie, napriek tomu, že ani pri prvom, ani pri druhom som nemala jedinú komplikáciu, žiaden problém, ale... pozorujem u seba veľmi špeciálnu optiku, akoby som vnímala hlavne veci, ktoré nemôžem ako tehotná robiť, do čoho sa nezmestím a pod. Nepatrím do kategórie vzorných a nadšených tehuliek, ale som vďačná aspoň za to, že preto nemám žiadne výčitky (nemá to vplyv na materstvo, ani na vzťah k deťom).

Dadula napísané 06.09.2009 19:16

Tak - dobre som sa pobavila! Viem vsak, ze zeny, ktore prezivaju tehu takymto sposobom, aj tak vedia, ze to stoji za to a tento clanok, to nie je lamentovanie, ale skor z nadhladu a s velkou davkou humoru opisany realny stav big green... Urcite ich netreba "lutovat". Vyborne, Alenka z Rise divov, cakam dalsie dobre citanie...

Martina napísané 06.09.2009 19:14

Si uplne super,uzasny clanok......je to naozaj tak a kto sa tvari,ze tehotenstvo je uzasne...tak keca...drz sa pa

Nanika napísané 06.09.2009 19:10

Pisane mi z duse, kto v tom nevidi sarkazmus, no, treba polutovat jeho, nie autorku smile Zatial som v prvom trimestri a verim ze bude este horsie, ale ked vidim svojho prvorodeneho lapaja, ako sa na mna vyskiera, joooooj, stoji to veru za to smile

Belli napísané 06.09.2009 18:51

Pri čítaní tvojho príspevku mi napadla jedna myšlienka: je mi ťa trochu ľúto. a nielen teba. Ľutujem ženy, ktoré nechcú byť tehotné preto, lebo priberú, musia prestať fajčiť, nosiť tesné šaty,prestať piť kávu, chodiť na diskotéku a podobne.. Samé také veci, bez ktorých sa 9 mesiacov hravo dá zvládnuť..

Aj ja som bola ženou, ktorá vždy bola "tip-top" a môj život sa zrazu zmenil.. Ale mám zodpovedanú otázku, že PREČO a preto to "znášam" ľahšie.. Priam si užívam.. Neuveriteľné, že? Všetko má svoju príčinu, teda aj to, že sa takto cítiš.. Ani to nie je náhoda, že máš zdravotné komplikácie.. Ja tiež čakám dieťatko (druhé), som v 8.mesiaci a nehovorím, že všetko išlo ružovo.. Ale som sa snažila naučiť sa vážiť a prijať seba samú takú aká som a ver mi, že je to oveľa ľahšie.. A to tehotenstvo si užívam,lebo sa nenechám ovplyvňovať a neni mi ľúto vecí, ktorých som sa musela vzdať. Veď mám len 32 rokov a život zďaleka nekončí. Tak ti prajem, aby si prišla na krajšie myšlienky a ešte jedna informácia: tvoje dieťatko cíti tvoje myšlienky a predsa nechceš, aby sa narodilo s pocitom viny,že ti robil zle?

Alenka z ríše Divov napísané 07.09.2009 13:13

Neboj, aj toto dieťa bude sarkasta, mám to už overené, veď sú po mnezwinker

olijanko napísané 06.09.2009 16:53

Som z tych, ktore mali bezproblemove tehotenstvo a aj porod som zvladla bez traumy.. ale viem si predstavit byt v tvojej kozi.. mne akurat opuchali nohy a ani som az tolko nepribrala.. strie na prsiach a zadku mam uz od puberty, takze s tym som sa mala cas zmierit.. akurat posledne 2 mesiace som sa citila ako hrosica.. vecne zadychana, spanok uz nebol bohvieco.. ale viem, ze keby nosili a rodili deti chlapi, tak ludia by vymreli.. zwinker ..tvoj prispevok sa mi veeelmi pacil.. Big Grins

Fumi napísané 06.09.2009 16:53

Váš komentár Alenka, moje tehotenstvo prebiehala veľmi podobne Confused s tou kávou úplne tak isto, no stále som mala pocit, že som jediná čo to takto "ťažko" znášam, lebo všetky tehu kamarátky na okolí prežívali svoje tehotenstvo ako najpríjemnejšie obdobie vo svojom živote Big Grins Ale výsledok tehotenstva veru stál a stojí za všetko to nepohodlie a komplikácie, ktoré som zažila. Veľmi rozmýšľam, že sa nechám od manžela ukecať na "druhé" kolo. Všetko dobré.

Wanda napísané 06.09.2009 12:01

Ani nevieš, ako si má týmto krásne sarkastickym fejtonom potešila. Som v 9. Mes, a keď sa má všetci pýtajú ako sa mám , tak by som ich vyfackala, Ze ako asi s tými 20. Kg navyše... Som v tvojom klube

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Monika napísané 12.05.2014 16:26

Milá Alenka,

dobrí článok, viem sa doň vcítiť. Moje tehotenstvo je síce ukážkové- bez nevoľností len s únavou,ale nezvolilla som si ho celkom dobrovoľne. Manžel sa rozhodol mať dieťa a ja by som tích 9 mesiacov nadúvanie a refluxu rada vymenila za športové výlety a hoc aj život bez dieťaťa. Moje názory sa nestretávajú s veľkým pochopením, ale verím že všetko bude O.K.

Zdenda napísané 30.11.2013 09:59

smile smile smile

aybe napísané 18.04.2013 20:41

Váš komentár Frown sice clanok starší..aleeeeeeeeee..som rada že som ho našla..už som sa bála že som v tomto sama...bala som sa ze som zla a bezcitna dracica...aj ked som v 35tt,a na syna sa velmi velmi tesim...rozpravame sa spolu a spolu si kralujeme...mam desny strach z porodu...,nemozem a nedokazem sa na seba ani pozriet...je mi odporne vlastne telo...najma v sprche a aj ked je to moje druhe tehotenstvo po 13 rokoch..vtedy som to akosi inak videla...porod bol viac ako katastofa,,neskor operacie maternice..vecne problemy...manzel pracuje v zahraničí...chyba nam velmi...ale za druhe som rada...ze je prec nedokazala by som ho do nekonecna odmietat a neznesiem ani jeho dotyky na mojom tele.Sice vraj patrim medzi stihle tehule...pred tehu som mala 49kg,teraz skoro 59 a brucho som este do osmeho mesiaca nemala...neviem kde sa vzalo tych desat kil..ked mi bolo stale zle az do 6 mesiaca,a teraz zase bojujem zo zaludkom a palením zahy...mam strasnu depku a najradsej by som to mala za sebou..a verte mi holky..asi som naozaj zla...ale po porde ak vsetko bude dobre..rozmyslam o sterilke....a som o nej rozhodnuta na 90 perc.pomooooccccc

nezábudka napísané 07.03.2013 12:30

geniálny článok, hovorí mi z duše, tehotenstvo je to najotrasnejšie obdobie aké som doteraz prežila, je to asi zásluha za dieťatko z ktorého sa raz člvoek bude tešim, alebo neviem..

Lesanka napísané 02.10.2012 15:57

To že tehotenstvo je "najkrajšie obdobie" je fakt iba spoločenské klišé, a vymysleli to muži v minulosti, aby ženy pripútali k rodinnému kozubu a donútili ich rodiť stále, často a veľa detí, a aby ženy nemohli nič viac požadovať - žiadne spoločenské uplatnenie a najmä nie rovnaké zaobchádzanie s mužmi. To bolo zdôvodnenie a ospravedlenenie toho, že ženy boli v minulosti často nepretržite tehotné proti svojej vôli, pretože muži rozhodovali o nich a bez nich.

Alesenka napísané 02.10.2012 15:44

Ja som tiež nevedela na to prísť, prečo by malo byť tehotenstvo najkrajším obdobím života, pre mňa to bolo "iné" obdobie života, ale určite nie najkrajšie, skôr nudné, len samé obmedzenia a pohľady skúmajúce moju postavu a hádajúce, v ktorom mesiaci som.

 

Prvé štyri mesiace, keď to nebolo na mne vidieť, sme nikomu nič neoznamovali, takže som bola tehotná iba päť mesiacov.

 

To ste mali vidieť tie začudované pohľady, keď som v januári (v 8. mesiaci) bola v Malých Karpatoch nad Bratislavou na zimnej túre v snehu. Ja však nie som zvyknutá váľať sa doma pri telke, prečo by som sa mala do toho nútiť, keď mám chuť ísť von?

renka zsigi napísané 01.10.2012 20:25

Super postrehy, vidím, že nie som sama, lebo už mi liezli všetci známi, najmä takí bezdetní alebo s jedným vypiplaným deckom na nervy, že nevadí, že mám byť šťastná, že sa mám tešiť atď....totiž, máme doma troch synov, ktorí sú už zrelí tínedžeri: 16, 15 a 13... no a jednoducho povedané "podarilo" sa nám po 13 rokoch neplánovane....a opäť to bude chlapec Rolleyes smile .... začalo sa to, keď som na rodinnej oslave birmovky nášho najstaršieho syna viac navštevovala záchodovú misu ako obsluhovala, ráno som nemohla cítiť kávu, bez ktorej sme s manželom neodišli do práce, neuvedomila som si, že mi to mešká už vyše 10 dní, pričom som vždy mala presne takmer na deň, ale zo zdravotných dôvodov nemohlo byť o žiadnej antikoncepcii ani reči....nahromadilo sa množstvo stresov, problémov v práci mojej, manželovej, začala som cvičiť, nasadila diétu, všetko bolo super, až na môj organizmus, všetko sa mi posunulo....a bolo "hotovo"...prvé tri mesiace som na každého hádzala vražedné pohľady, pri slovách: super, teš sa a podobne. Mám 38 a už sme mali zabehaný život, prácu, chlapci veľkí, svoje koníčky.....viem, že to bolo odo mňa na začiatku sebecké takto rozmýšľať, ale medzi 4. a 5. mesiacom som pocítila prvé pohyby a všetko zmýšľanie sa otočilo o 180 stupňov Big Grins tento malý človiečik otočil našu rodinu hore nohami, chlapci chodia okolo mňa po špičkách, manžel ma rozmaznáva, všetci sa zaujímajú o drobčeka, zhromažďujeme vecičky od známych, keďže finančne si nové nemôžeme dovoliť, ale potešia ma každé opraté a zožmolkované dupačky či košielka....a verte mi, či nie.....tešíme sa neskutočne, že naša rodina bude opäť o jedného člena väčšia, ale ešte o to súdržnejšia!!! Pozdravujem všetky mamičky a držím palce, vydržme to do konca!!!!

katika napísané 29.08.2011 14:16

Super clanok, aj ked je uz hodne stary. CItim sa rovnako. Velmi sa na dieta tesim ,ale to tehotenstvo ma zatial velmi nechytilo, 2 mesiace mi bolo nonstop zle, lekar mi nedovolil sportovat (moja dolezita psychohygiena) v prvom trimestri a hlavne mi vsetci z okolia liezli na nervy...este vlastne aj lezu, kedze porod mam ste pred sebou.

 

Vadi mi ako sa vsetci ku mne spravaju ako ku chorej, uz viem 1000 veci, ktore urcite nesmiem (z toho je 999 blbosti) a kazdy odomna ocakava, ze budem skakat radostou, ze som tehotna.

 

MIlujem deti a venovat sa im, ale ked som tehotna, tak sa mi nechce bavit len o tehotenstve, detske veci v obchode ma vobec neberu a je mi jedno aky bude kocik, postielka a podobne. Tesim sa toho krpca hlavne.

Lucia napísané 20.10.2011 12:59

Mam tiez podobne pocity...vsetci hovoria, ze je to najkrajsie obdobie v zivote zeny...NECHAPEM... je mi bud zle, alebo sa bojim, alebo sa nemozem divat ako rastiem. A vsimli ste si, ze hocikto HOCIKTO sa citi byt povolany vam poradit co by sme mali a nemali jest, robit, nosit atd.. A ked mi ide niekto hladkat bruho (takisto HOCIKTO!!!) tak mam vrazedne chute!!!

basa napísané 12.07.2011 23:11

kooonecne to niekto verejne povedal. Ze tehotenstvo nie je len valanie sa na ruzovo-modrych oblacikoch sialenej radosti. pre mna je to najodpornejsi stav tela aj duse, aky som zazila, ale okolie vam vytrvalo gratuluje a nuti vas tesit sa. moja najvacsia ulava bola, ked sa babatko narodilo. naopak, vsetci ma strasili, ze vtedy pride to najhorsie, bezsenne noci atd... hahaha, a co bolo dovtedy? skusili by si pospat s bruchom ako velryba a so zlcnikovymi zachvatmi 3x tyzdenne. babatko mi sice nedalo spat o nic viac, ale ja som bola stastna, lebo som si vedela obut ponozky a mohla som dychat.

preto povzbudzujem mamicky, ktore to citia rovnako, aby sa necitili previnilo. 9 mesiacov nonstop utrpenia na optimizme nikomu nepridalo. aspon mame vyhodu po porode, ze pride ulava smile

Bambulka napísané 20.06.2011 17:21

Ahojte!

Tak ja mám z časti bezproblémové tehotenstvo. Kávu pijem zatiaľ mi chutí ale pár krát sa stalo že skončila v umývadle smile U mňa je najväčší problém s emóciami rozplačem sa za všetko. A začínam nenávidieť každú ženu ktorá sa priblíži k môjmu partnerovi to ma najviac trápi... lebo taká som nebola big green

S autorkou tohto článku súhlasím. Mne strašne vadí keď sa ostatní do všetkého starajú ... keď chcem aby mi niekto poradil asi sa sama spýtam no nie ??? Už ma aj to prestáva baviť že pomaly si na mňa nik nespomenie pretože načo ma budú volať napr. na chatu šak som teho ale to že ja sa viem zabaviť aj bez alkoholu to už nikoho nenapadne mám pocit že všetci vedia lepšie čo mám nemám robiť kam mám ísť a kam neísť ale to čo ja chcem to ich nezaujíma. Viem že bez istých vecí sa dá vydržať ale niektoré veci žene prospejú psychicky. Predsa nemáme lepru že musíme byť izolované ..

janag napísané 21.09.2010 16:30

Bože ďakujem, že nie som sama "vyvolená"!!!

Tina napísané 02.10.2009 14:22

Krasny clanok smile ... super som sa pobavila ...

Patrim sice k tym "nazabitie" zwinker ... lebo ja som si tehotenstvo uzivala, ale svojim sposobom si ho uzviate aj vy ... inak by ste to tak krasne nenapisala Cool Big Grins

Jana napísané 18.09.2009 22:02

Úplne súhlasím. Mám v čerstvej pamäti (druhý syn má dva mesiace) 40C horúčavy a seba Big Grins elegantne navlečenú v čomsi absolútne predraženom a napriek tomu nevzhľadnom s mokrými mapami od potu už vo výťahu pro odchode z domu a mesiace prerevané doma aj v nemocnici (cca 2 mesiace z tehotenstva). Inak musím povedať, že pri spätnom pohľade obdivujem prístup sestier a lekárov v nemocnici pri toľkých ženách absolútne rozhádzných hormónom a ešte aj pobytom v nemocnici Big Grins Big Grins

Jasmína napísané 11.09.2009 18:31

Big Grins Big Grins som sa pobavila. Tiež som posledné mesiace môjho prvého tehu okomentovala tým, že to bolo trápenie. Spanie len na jednej, alebo druhej strane. Z ľahu som sa ledva dostala do sediacej polohy a to nehovorím o tom pretáčaní sa v posteli Rolleyes posledný mesiac som vyšla z domu len do obchodu, lebo ísť do mesta a každých 5 min. hladať záchody nemalo význam. Nuž, prešli 2 roky od pôrodu a ja som to celé chcela prežívať znovu. Samozrejme, že na všetky trampoty žena zabudne. Teraz som znovu tehotná, na dieťatko sa veľmi tešíme a hoci je moje tehu momentálne bezproblémové(aj keď rizikové), už zase lezú na mňa tie isté, známe pocity. Cítim sa ako nemotorný slon a už sa neviem dočkať, keď bude po všetkom a ja budem mať doma, vedľa mojej 4-ročnej princezničky ten voňavučký uzlíček zwinker

cuchre napísané 09.09.2009 12:20

ja neviem, ja by som bola tehu stale. sice som odlezala cely zacaitok a koniec,ale to medzi bolo super smile keby aj ine baby mali aspon tak dobre tehu ako ja (teda bez toho rizikovaho obdobia)

Martina z MT napísané 08.09.2009 11:32

Big Grins Big Grins Big Grins

Vyborne som sa pobavila!

Iste ze tehotenstvo je uzasne, ALE zwinker

keby nebolo nevolnosti, preexponovanych nalad, nespavosti, casteho mocenia, vlcieho hladu, spucenych vnutornosti, bolaveho chrbta a klbov z vlacenia tej nadvahy, strasnej unavy, rozchadzajucej sa kostry atd. atd.

tehotenstvo je krasne, kazdej zene prajem, aby okrem spomenutych banalitiek nezazila vaznejsie zdravotne problemy, ale je to fakt fuska a da to riadne zabrat!

andy napísané 08.09.2009 20:22

....krasne vystihnute. keby islo o vazny problem, tak tie bezne neprijemnosti su fakt banality...

Lenulo napísané 07.09.2009 21:02

Fakt super článok. Vďaka za komplexný pohľad na jednu z realít tehotenstva. Nie každá má to šťastie a prežíva všetko v pohode, mne osobne sa to celkom podarilo ale je mi jasné, že to bola skôr výnimka. Aj keď musím uznať, že ma len leto zachránilo od toho, baliť si nohy do onucí či chodiť bosá, lebo som sa nezmestila ani do partnerových šlapiek.

Ale jedno musím priznať, že nech by mi bolo akokoľvek mizerne, te pocit kedy sa krpec vo mne vrtel a poskakoval bol stále úžasný!

Janka napísané 07.09.2009 12:34

Super článok, pridávam sa a "pozdravujem" Belli a jej podobné...

jenist napísané 07.09.2009 11:04

Ja len chcem povedat, ze sa mi clanok velmi pacil, napriek tomu, ze pre mna bolo tehotenstvo naozaj pekne obdobie. Mozno prvy trimester som to az tak pozitivne nevnimala, bola som unavena a citila som, ze sa "nieco so mnou deje",ale potom uz to bolo krasne, az do konca...padol tu nazor, ze zeny, ktore tvrdia, ze si tehotenstvo uzivaju, klamu...ja nemam dovod klamat, prave naopak, keby to bolo pre mna take strasne, urcite by som to tu bez problemov napisala... kazda sme ina a prezivame to inak...ak by som pocas tehotenstva mala nejake problemy, tiez by som to vnimala inak, nastastie vsetko bolo fajn a najlepsie boli pohyby dietatka-asi si to este raz zopakujem:-))

andy napísané 07.09.2009 10:22

...je to urcite pravda, tehotenstvo je tazke aj pre zenu a aj jej organizmus dost zatazujuce. a to odriekanie tomu neprispieva. ale povedzme si pravdu, ze cely cas si hladkame bruska a vsetko vyvazi mrviaci sa uzlik, ktory v sebe citime a tesime sa na nho....

Andrea napísané 07.09.2009 08:52

Váš komentár

Gratulujem! Chcelo to odvahu i ked pod pseudonymom, aj to sa pocita! Ja som druhykrat rodila s odstupom 14 rokov, takze vacsina z toho prveho bola zabudnuta. I ked som sa na dietatko velmi tesila, pokazili to vselijake tabulkove normy /moc, krv, cukor, prietoky atd./a hrozostrasne prognozy, ked som do nich nesadla, takze nech nikto nehovori, ze tehotna neznamena chora! Presla som cez ruky niekolkym odbornikom, ale pri nikom som necitila uctu k materstvu. A co sa verejnosti tyka, tie znechutene pohlady v rade pri pokladni a v autobuse - akoze velkost mojho brucha este nie je dostatocna...Apropo ... zamestnavatel mi vyvolaval na mobil,ked som uz bola na materskej a vo chvili, ked som sa stverala na kozu.

Chvalabohu, dopadlo to vyborne, fakt som nebola chora, iba tehotna zwinker

eva.lorenzova napísané 07.09.2009 08:34

Váš komentár zwinker zwinker

Veľmi vtipné! Viem ako káva smrdí naftou a je úpnene na grc, ale poteším Ťa, v piatom mesiaci som s prekvapením zistila, že už vonia a môžem!

Všetkých 5 detí som očakávala v pohode, len pri druhom sa mi stala táto nepríjemnosť, no a ešte zopár ďalších...a pri piatom som si prestala cítiť nohu, ale všetko prešlo a deti boli úpne super!

marunka napísané 07.09.2009 07:54

Razz super

Som v šiestom mesiaci a čakám druhé bábo a presne viem o čom hovoríš. Big Grins

Emma napísané 06.09.2009 21:21

Absolútny súhlas, tehotenstvo a pôrod mám ešte v živej pamäti a som si istá, že nikdy viac to už absolvovať nechcem. A tie drísty, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy,... Ja som sa cítila ako kus mäsa, každý ma ohmatával, prezeral, kontroloval. Ďakujem, neprosím. Confused

monika napísané 06.09.2009 20:56

Big Grins Big Grins Big Grins uzasny clanok a hlavne by som to nenapisla vystiznejsie Big Grins

Judita napísané 06.09.2009 19:40

Váš komentár

Tie, ktoré tvrdia, že tehotenstvo si užívajú klamú až sa hory zelenajú. Ja som vynosila dvojčatá a nebolo to bohviečo, keď mi tlačili na žalúdok a močový mechúr. A nemôžem povedať že by som ich mala menej rada ako tie čo si tehotenstvo "užívajú". Tešila som sa na svoje deti možno viac ako iné. Tvoj článok bol super a konečne niekto povie presno to, ako to v skutočnosti je. A o tých celebritách, čo si všetko užívajú, tiež pochybujem. Na rozdiel o Belli mňa Ťa nie je ľúto, pretože aj Ty vieš, že to netrvá večne.

kika napísané 06.09.2009 19:34

Hovoris mi z duse, myslim ze presne viem ako si to myslela! Mala som vlastne uplne pohodove tehotenstvo, ale predstava dalsieho je pre mna zatial dokonalou antikoncepciou. Proste som ten stav neznasala. Neznasam ako sa ludia spravaju k tehotnym, a teraz nemyslim to ze ludia nevstanu v autobuse, ale to ako je kazdy ten najmudrejsi a presne vie co by ste mali a nemali robit, tie uzasne prorokovania ohladne dietata, ochytavanie brucha, ako vas nutia tvarit sa stale len totalne stastne a povznesene a ine trapnosti. Neznasam caste lekarske prehliadky a to vsetko, cim vam ostatni davaju najavo ze tehotenstvo by malo byt najadrenalinovejsim sportom lebo vlastne vam neustale ide o zivot a idealne by bolo to cele prelezat v nemocnici, hlavne nech sa nehybete. Mate nechat so sebou cokolvek priserne neprijemne robit, lebo predsa na to mate vdacne zabudnut ked budete mat zdrave dieta - a ze by bolo zdrave aj bez mnohych neprijemnosti, na to radsej nemyslite. Zo vsetkeho najviac mi vadil posledny mesiac, ked ma kazdy otravoval kedy uz konecne porodim - akoby som to naschval len kvoli nemu zadrziavala. Neviem si pomoct, mne ten stav fyzicky vobec nevadil, ale ti ludia naokolo riadne. Ked budeme chystat surodenca, tusim sa odpravim na osamely ostrov :-D

Silvia napísané 06.09.2009 19:16

Som na tom podobne a som rada, že "klub" sa rozrastá. Ja svojho syna milujem a veľmi sa teším aj na toho druhého, tretie dieťa by som však brala jedine, ak by niekto vymyslel urýchlovač tehotenstva tak max. na mesiac, aby som sa stihla pripraviť. Tehotenstvo je pre mňa v prvom rade obmedzenie, napriek tomu, že ani pri prvom, ani pri druhom som nemala jedinú komplikáciu, žiaden problém, ale... pozorujem u seba veľmi špeciálnu optiku, akoby som vnímala hlavne veci, ktoré nemôžem ako tehotná robiť, do čoho sa nezmestím a pod. Nepatrím do kategórie vzorných a nadšených tehuliek, ale som vďačná aspoň za to, že preto nemám žiadne výčitky (nemá to vplyv na materstvo, ani na vzťah k deťom).

Dadula napísané 06.09.2009 19:16

Tak - dobre som sa pobavila! Viem vsak, ze zeny, ktore prezivaju tehu takymto sposobom, aj tak vedia, ze to stoji za to a tento clanok, to nie je lamentovanie, ale skor z nadhladu a s velkou davkou humoru opisany realny stav big green... Urcite ich netreba "lutovat". Vyborne, Alenka z Rise divov, cakam dalsie dobre citanie...

Martina napísané 06.09.2009 19:14

Si uplne super,uzasny clanok......je to naozaj tak a kto sa tvari,ze tehotenstvo je uzasne...tak keca...drz sa pa

Nanika napísané 06.09.2009 19:10

Pisane mi z duse, kto v tom nevidi sarkazmus, no, treba polutovat jeho, nie autorku smile Zatial som v prvom trimestri a verim ze bude este horsie, ale ked vidim svojho prvorodeneho lapaja, ako sa na mna vyskiera, joooooj, stoji to veru za to smile

Belli napísané 06.09.2009 18:51

Pri čítaní tvojho príspevku mi napadla jedna myšlienka: je mi ťa trochu ľúto. a nielen teba. Ľutujem ženy, ktoré nechcú byť tehotné preto, lebo priberú, musia prestať fajčiť, nosiť tesné šaty,prestať piť kávu, chodiť na diskotéku a podobne.. Samé také veci, bez ktorých sa 9 mesiacov hravo dá zvládnuť..

Aj ja som bola ženou, ktorá vždy bola "tip-top" a môj život sa zrazu zmenil.. Ale mám zodpovedanú otázku, že PREČO a preto to "znášam" ľahšie.. Priam si užívam.. Neuveriteľné, že? Všetko má svoju príčinu, teda aj to, že sa takto cítiš.. Ani to nie je náhoda, že máš zdravotné komplikácie.. Ja tiež čakám dieťatko (druhé), som v 8.mesiaci a nehovorím, že všetko išlo ružovo.. Ale som sa snažila naučiť sa vážiť a prijať seba samú takú aká som a ver mi, že je to oveľa ľahšie.. A to tehotenstvo si užívam,lebo sa nenechám ovplyvňovať a neni mi ľúto vecí, ktorých som sa musela vzdať. Veď mám len 32 rokov a život zďaleka nekončí. Tak ti prajem, aby si prišla na krajšie myšlienky a ešte jedna informácia: tvoje dieťatko cíti tvoje myšlienky a predsa nechceš, aby sa narodilo s pocitom viny,že ti robil zle?

Alenka z ríše Divov napísané 07.09.2009 13:13

Neboj, aj toto dieťa bude sarkasta, mám to už overené, veď sú po mnezwinker

olijanko napísané 06.09.2009 16:53

Som z tych, ktore mali bezproblemove tehotenstvo a aj porod som zvladla bez traumy.. ale viem si predstavit byt v tvojej kozi.. mne akurat opuchali nohy a ani som az tolko nepribrala.. strie na prsiach a zadku mam uz od puberty, takze s tym som sa mala cas zmierit.. akurat posledne 2 mesiace som sa citila ako hrosica.. vecne zadychana, spanok uz nebol bohvieco.. ale viem, ze keby nosili a rodili deti chlapi, tak ludia by vymreli.. zwinker ..tvoj prispevok sa mi veeelmi pacil.. Big Grins

Fumi napísané 06.09.2009 16:53

Váš komentár Alenka, moje tehotenstvo prebiehala veľmi podobne Confused s tou kávou úplne tak isto, no stále som mala pocit, že som jediná čo to takto "ťažko" znášam, lebo všetky tehu kamarátky na okolí prežívali svoje tehotenstvo ako najpríjemnejšie obdobie vo svojom živote Big Grins Ale výsledok tehotenstva veru stál a stojí za všetko to nepohodlie a komplikácie, ktoré som zažila. Veľmi rozmýšľam, že sa nechám od manžela ukecať na "druhé" kolo. Všetko dobré.

Wanda napísané 06.09.2009 12:01

Ani nevieš, ako si má týmto krásne sarkastickym fejtonom potešila. Som v 9. Mes, a keď sa má všetci pýtajú ako sa mám , tak by som ich vyfackala, Ze ako asi s tými 20. Kg navyše... Som v tvojom klube

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised