Pôrod po anglicky? Málo vyšetrení aj zanedbaná žltačka

Marcela Beňová 2

Mnohé z nás majú pocit, že starostlivosť o mamičky v zahraničí je na oveľa vyššej úrovni. Je to naozaj tak?

Mamička troch detí Nikol nám porozprávala svoju skúsenosť z pôrodu v Anglicku a poukázala na pozitíva, ale aj negatíva ich zdravotníckeho systému.

shutterstock

Všetko riešia midwife

Prvý rozdiel medzi naším a anglickým pôrodníctvom je v kontakte s lekárom. Kým u nás sú mamičky naučené na pravidelné návštevy gynekológa od chvíle, keď obdržia tehotenskú knižku, v Anglicku s rovnakou starostlivosťou nepočítajte.

Od začiatku tehotenstva, cez pôrod až po prvé návštevy sa mamička stretáva predovšetkým s midwife – pôrodnou asistentkou, ktorá má za úlohu sa o rodičku a bábätko starať. 

„Sú tri typy midwife. Jedna sa o vás stará počas tehotenstva. Váži vás, kontroluje moč, meria tlak, veľkosť bruška, aby odhadla váhu bábätka, počúva tlkot srdca, pýta sa, ako sa cítite.

Druhá midwife je vlastne pôrodná sestra, tá ktorá je s vami počas pôrodu. Tie sú na pôrodnom oddelení v nemocnici. Každá mamička, ktorá rodí, má na izbe, kde rodí, midwife.

Tá monitoruje srdiečko bábätka, tlak rodičky, sleduje kontrakcie a rieši celý pôrod od začiatku do konca. Nakoniec skontroluje a odváži bábätko.

Tretia midwife príde k vám domov na druhý deň po návrate z pôrodnice. Pýta sa mamičky, ako sa cíti, či nemá nejaké obavy. Pokiaľ mamička dojčí, skontroluje dojčiacu techniku, poradí.

Okrem toho bábätko zváži, skontroluje reflex, zmeria mu teplotu. K vám domov takto prichádza v priebehu šestonedelia, potom vás vypíše a tým to končí.“

S lekárom sa mamička prakticky takmer nestretne, pokiaľ sa neobjavia komplikácie.

„V Anglicku sa chodí len dvakrát na sken, v 12. týždni, keď vám presne povedia, ako dlho ste tehotná, a v 20. týždni, keď sa meria plod a kontrolujú všetky orgány.

Napríklad glukózový test sa robí len v prípade, že má žena nadváhu.“

Nikol však tieto vyšetrenia nepokladá za dostatočné a myslí si, že keby ich bolo viac, dalo by sa predchádzať mnohým problémom.

„Osobne si myslím, že žena by mala mať aspoň štyri skeny, pokiaľ je v poriadku, a jeden mesačne, ak je na rizikovom. Keď som bola na rizikovom ja, mala som tých skenov päť.“

shutterstock

Midwife nás zanedbala

Podľa názoru Nikol sa o mamičku a dieťa pred a po pôrode lepšie starajú v našich končinách, avšak pôrod v Anglicku je predsa len o niečom inom.

„Povedala by som, že pri pôrode sa midwife stará oveľa viac ako u nás. Lekár je pri pôrode, len keď nastane nejaký problém. Midwife okolo mamičky lieta, robí úplne všetko, krásne sa o ňu stará.“

Krátko po pôrode tretieho bábätka nastali u Nikolinho bábätka problémy, ktoré však midwife zanedbala.

„Hovorila som jej, že malá má žltačku. Mala len päť dní, keď skončila v nemocnici na trojožiarovaní (fototerapii), pretože mala tak silnú žltačku, že nechcela jesť. Schudla 15% váhy za päť dní. Keby sme prišli o dva dni neskôr, mohla zomrieť.

Midwife ma nepočúvala, keď som jej hovorila, že malá chudne a plienka je jej stále väčšia. Zostala som s ňou v nemocnici štyri dni. Bola na ožiarovaní a infúziách.

Nemohla som si ju priložiť na dlhšie ako desať minút každé tri hodiny. Krvné testy jej robili každých osem hodín, aby zistili, či jej už klesá bilirubín. Vďaka tomu jej už po troch dňoch mohli dať len ožiarenia a potom úplne vypnúť.

Keď videli, že malá pribrala 100 gramov a prišli dobré výsledky, pustili nás domov. Midwife prišla na druhý deň a bude k nám chodiť, kým malá nebude na pôvodnej váhe.“

Podpora dojčenia nie je veľká

Samotná podpora dojčenia v Anglicku nie je podľa Nicol veľmi veľká a nespadá do kompetencií midwife.

„Midwife po prvom pôrode bola v pohode, ale povedala by som, že som potrebovala viac pomôcť s dojčením.

Je tu Breastfeeding team, ale nie v celom Anglicku. Len na takých miestach, kde sa málo dojčí.

Fungujú tak, že na druhý a piaty deň po prepustení z pôrodnice prídu k mame domov a kontrolujú techniku dojčenia. Potom telefonujú a pýtajú sa, ako to ide.“

Nikol chýbala aj väčšia popôrodná starostlivosť.

„Jediný test, ktorý sa tu robí, je „hearing test“, test sluchu. Žiadne kontroly, pokiaľ sa neobjaví nejaký problém, napríklad ani vyšetrenie kĺbikov.

To isté platí aj pre mamičku, žiadne gynekologické kontroly. V tomto je starostlivosť v Anglicku naozaj slabšia.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Každý systém má svoje pre aj proti, ale paušalizacia systému podľa skúseností jednej mamičky-neodbornika určite nedáva kompletný obraz. Informácie o tom ze sa glukózovy test robí len pri nadváhe alebo že vyšetrenie bedrových kĺbov nerobia pravda nie je. Takisto žiaden výskum neukázal benefity vo zvýšenom počte sonogfickych vyšetrení. Je mi samozrejme ľúto že mala maminka zlé skúsenosti. Jej príbeh možno pomôže iným mamičkám tým, že budú nástojčit na vyšetrení detičiek ak sa im niečo nezdá, ale v inej skupine mamičiek môže úplne zbytočne vyvolať strach rodiť v Anglicku. Mať pri pôrode midwife, alebo mladého lekára ktorý vás vie odrodiť len v polohe na chrbte a s nastrihom..Viem presne čo by som si vybrala.

  2. Ja by som určite dala prednosť anglickému systému. Mne v tehotenstve a pri pôrode a po ňom chýbala taká osoba, ako midwife, jej kompetencie na Slovensku nenahrádza žiadna profesia, určite nie gynekológ, často muž. Problémy s dojčením baby friendly nemocnica neriešila, a keď tak fľašou. Podpora laktačnej poradkyne cez Mamilu nie je hradená zdravotnou poisťovňou. Tak v čom je slovenský systém lepší?

Pridaj komentár