12 mesiacov

Milý rodičia, vaše dieťatko oslavuje svoj PRVÝ ROK.

Jednou sviečkou na torte sa oficiálne lúčite s dojčaťom a vítate batoľa. Vaše dieťatko vstupuje do obdobia, kedy sa vývojové zákonitosti s kalendárom často rozchádzajú. A mnohokrát sú príčinou zbytočných rodičovských starostí a nekonečných porovnávaní s inými „šikovníkmi“ v rovnakom veku. Preto neporovnávajte ! (až tak veľmi...)

ROZVÍJA SA - ROZVÍJAJME HO (naše dieťatko)

Disciplínu LEZENIE v tomto období  vymieňa za CHODENIE.

Ako môžete dieťatko pri prvých krokoch podporiť?

  1. Dajte pozor na nábytok, ktorý sa ľahko prevrhne, keď sa dieťa pomocou neho vyťahuje hore, keď sa chce postaviť.
  2. Najostrejšie hrany a rohy prikryte vankúšom, uterákom alebo nejakým penovým materiálom, môže byť aj veľký plyšák.
  3. Odstráňte z dráhy „chodca“ káble, šnúry a iné „pasce“ rozťahajúce sa na zemi.
  4. Nielen babky majú rady porcelán a pekné vázy: obrusy v tomto období radšej nepoužívajte!
  5. V protišmykových ponožkách (Ak chcete, aby sa dieťatku ponožky stále nevyzúvali, nakrémujte mu nohy, predtým než mu dáte ponožky.) alebo prvých topánočkách sa učí chodiť lepšie.
  6. Vytvorte mu „záchranné miesta“ (malé čalúnené stoličky-kocky, ktoré sa neprevrhnú, väčšie vankúše na sedenie), ktoré ho zadržia, resp. ktorých sa môže pridržať, ak sa mu nejaký medzikrok nepodarí.
  7. Zabezpečte rizikové prvky: schody, zásuvky, sporák tak, aby boli pre dieťa bezpečné.

Teraz už prvým krokom dieťatka nestojí nič v ceste. Ak však napriek všetkým ochranným a zabezpečovacím prostiedkom padne, či sa udrie, stiahnite si našu malú pozornosť  podniku: Pády - prvá pomoc.

A ostaňte trpezliví a neznepokojujte sa, aj keď Váš jednoročný potomok ešte nestojí pevne na vlastných – hoci niektoré deti sa naučia chodiť už v 8. mesiaci, iné až v 15. mesiaci alebo aj neskôr.

Nechať dieťa chodiť len v postieľke, aby sa mu nebodaj niečo nestalo proces osvojenia chôdze určite neurýchľuje, skôr ho v pohybe obmedzuje.

Čo všetko už dokáže?

  • Urobí prvé samostatné kroky.
  • Môže prejsť jedným krokom napr.: od stoličky ku kreslu.
  • Vie vyliezť po schodoch.
  • Rado sa hojdá, hádže loptu a chytá ju.
  • Vie sa už aktívne zahrať napr. s kočíkom.
  • Kreslí na papier
  • Vysypáva a vkladá predmety do nádob.
  • Do 12. mesiaca sa má naučiť:
    • Predmety ukladať a stavať (uložiť dve kocky na seba)
    • Duté predmety vyprázdňovať, vysypávať, plniť, zasúvať, uzatvárať a pod.
    • Oboznámiť sa s novými materiálmi. ( voda, piesok, kamene)
    • Použiť predmety a hračky ako nástroje – rozvoj myslenia
    • Začať napodobňovať a osvojiť si ľahké samoobslužné pohyby
    • Zareagovať na slovnú výzvu.

Čo vníma

  • Pomocou obrázkov alebo živých objektov si dokáže spojiť k danému objektu zvuk. Napr.: pes – šteká, zvonček – cinká, bába – plače a pod.
  • Sluch by mal byť už vyvinutý, dieťa vie rozoznať zvuky, tóny, hlasitosť. Sluch je veľmi dôležitým faktorom pri rozvoji reči.
  • Rozoznáva tvary, zaujíma sa o detaily.
  • Pozná chute a vône.

Aké sú jeho komunikačné schopnosti

  • Vie vysloviť 2 zmysluplné slová.
  • Reaguje správne na jednoduché výzvy napr.: „dones hračku, zatvor škatuľu“.
  • Rozumie aj na zákaz napr.: „ nesmieš“
  • Rado napodobňuje činnosti dospelých.
  • Napije sa samo z hrnčeka s malým množstvom tekutiny.

Ak ste bilinguálna rodina, možno vás zaujme aj tento článok

VÝCHOVA A VZŤAHY

Rozvíjajte u dieťaťa sebadôveru. To aký obraz si dieťa vytvorí o sebe, závisí od toho, ako ho budeme vnímať my, jeho rodičia. Ak si budeme o dieťati myslieť, že je dobré a v poriadku, bude sa aj samo tak cítiť. Nízke sebahodnotenie nevzniká samo od seba, dieťa sa ho učí od svojho okolia. Bez poznania rozdielu medzi slovesom a podstatným menom sa dá spokojne žiť, ale bez zdravého sebavedomia nemá dieťa v živote šancu. Získať zdravé sebavedomie je hodnotný dar, ktorý od nás dieťa môže dostať. K tejto téme sa ešte časom vrátime.

ZDRAVÉ A SPOKOJNÉ

V prvom roku života by malo vaše dieťatko absolvovať u detského lekára tzv. ROČNÚ PREHLIADKU. Ako bude prebiehať? V zásade sa veľmi nelíši od ostatných návštev v poradni, len hneď na začiatku si uvedomíte, že vaše bábätko už nie je „až také“ bábätko a odvtedy, čo ste tu boli prvýkrát, poriadne povyrástlo. Ako prvé vás o tom presvedčí meranie výšky, obvodu hlavy, hrudníka a váhy.

Meranie a váženie
Nazrime spolu do rastových tabuliek pre jednoročné deti:

  1. Obvod hlavy: Meria sa centimetrom v najširšom mieste - nad obočím a ušami. Tento údaj o správnom raste býva v prvom roku života často presnejší než dĺžka dieťaťa.
  2. Výška: Dĺžka sa tiež meria centimetrom, najlepšie v ľahu na stole, od hlavy po pätu. Nožička dieťaťa má byť vystretá.
  3. Hmotnosť: V prvom roku života by sa malo dieťa vážiť aspoň raz za mesiac, pretože prírastok hmotnosti je dôležitým ukazovateľom zdravého vývinu dieťaťa.

Moč

Tak ako v 1. polroku, aj v prvom roku sa vyšetruje moč dieťaťa. Výsledky rozboru nám predovšetkým ukážu, či v tele dieťaťa sú alebo nie sú prítomné baktérie alebo zápaly.

Vitamín D
Dôležitý bude aj naďalej, a to až do druhého roku života. Vitamín D, sa u nás podáva v kvapkách, mamičky ho poznajú pod názvom Vigantol. Ak vám tento „liek“ chýba, nechajte si naň predpísať recept. Viac o tomto vitamínovi...

Dojčenie
Lekár sa vás pravdepodobne opýta, či ešte dojčíte, resp. ako dlho ste dojčili. Prvý rok býva prelomový, dojčenie sa väčšinou ukončuje. Ale to je každého osobná vec.

Psychomotorický vývoj
Pediater sa bude zaujímať o to, či začína dieťa robiť samostatné kroky a či začína rozprávať. To, kedy vaše dieťa urobí prvý samostatný krok a prvé slová máte iste zapísané hlboko v srdci (aj v denníčku).

Odporúčania
Váš detský lekár vás ďalej môže poučiť napr. o správnej výžive, o sledovaní zraku vášho dieťaťa (zabiehanie očí) a pod.

Návšteva v poradni
Ak je dieťatko v poriadku, teda ak môžete byť hrdí na vaše krásne a zdravé dieťa, najbližšie pozvanie do poradne bude po 15. mesiaci veku dieťaťa na tzv. „očkovanie do ramena“.

Dieťa u lekára
Niekedy je ťažké vysvetliť ročnému dieťaťu, ako sa má správať v ambulancii, že sa „tety doktorky“ nemusí báť a že to všetko, čo sa tam deje, deje sa len preto, aby bolo zdravé a šťastné. V tom ich ako rodičia máme uistiť a ísť príkladom, aby sa z návštevy lekára nestala „nočná mora“. Viac o detskom strachu z bieleho plášťa.

TIP OD RODINKY

Recept na narodeninovú tortu

 Potrebujeme:
- 1 kg jabĺk
- 0,5 l vody
- 2 Zlaté klasy (alebo iný puding - bez konzervačných látok a umelých prísad)
- podľa chuti cukor (najlepšie ovocný alebo hroznový)
Jablká nastrúhame, podusíme, pridáme pol litra vody, cukor a Zlatý klas, uvaríme kašu. Do okrúhlej tortovej formy poukladáme na dno piškóty, na ne dáme vrstvu kaše, na kašu piškóty, opäť vrstvu kaše. Vrstiev môžeme prestriedať aj viac, končíme kašou. Povrch pekne zarovnáme. Necháme 1 deň v chladničke tuhnúť. Potom môžeme tortovú formu „otvoriť“ – ostane len dno. Torta je po tomto čase úplne kompaktná, môžeme ju podávať.

Na záver

  • Vaše dieťatko oslavuje prvé narodeniny. V prvom roku života dieťatka sa jeho mozog vyvíja veľmi prudkým tempom. Umožnite mu bohatými stimulmi rozšíriť jeho poznanie, nie však príliš veľa a naraz, ale postupne.
  • Dieťatko potrebuje citlivý prístup rodičov. Je dobré spoznať jeho temperament, rozoznať jeho emócie, aby sme mu pomohli rozoznať ich a naučiť sa ich ovládať.
  • Je dôležité, aby ste komunikovali s dieťatkom v každej situácii. Prirodzeným spôsobom komunikácie prispejete k rozvoju reči vášho dieťatka.
  • Podporujte ho v hre a navádzajte ho, aby sa hralo. Hra je pre dieťatko veľmi dôležitá. Zozačiatku mu môžete pomôcť, tým, že mu ukážete, ako sa dá hrať.
  • Spoznanie jednotlivých stupňov rozvoja vývoja vášho dieťatka vám pomôže nájsť a pochopiť správnu formu učenia a pripraviť vhodné prostredie pre vaše dieťatko.
  • Výchova dieťatka nie je len šťastná cesta, vyskytnú sa na nej aj neočakávané prekážky, strach a frustrácia. Veríme, že schopnosť čeliť týmto prekážkam vám bude pri výchove prínosom a budete sa vedieť popasovať sa aj s takýmito vecami. Veľa šťastia!