14 týždňov
Milá mamička, vaše dieťatko má 14 týždňov.
Pre niektoré bábätká začína jedno z tých harmonickejších období v inak najdynamickejšom prvom roku života.
Možno badáte istú pravidelnosť v dennom režime. Patria k nemu aj prechádzky vonku. Ako je to s obliekaním u vášho dieťatka? Ani vy ste si nie istá, ako ho obliecť? "Riešime" to všetky - kedy ísť von a ako sa obliecť? V zimnom období zvlášť páli: nebude mu zima? Netreba ho "babušiť" za cenu nulovej otužilosti. Máme návod - ako nebabušiť.
Ako vaše dieťatko rastie
Držanie hlavičky
Keď dieťatko leží na brušku, jeho hlavička je pomerne vysoko. Polohovaním na bruško napomáhame precvičovaniu vzpriameného držania hlavičky, aj posilňovaniu rúk. Túto polohu, ktorá je východzia aj pre plazenie a lozenie, bábätko každým dňom zdokonaľuje.
Poloha na brušku napomáha aj tráviacej sústave, posilňuje sa aj črevo, čo sa hodí pri zvládaní refluxu.
Pretáčanie na bok
Na začiatku 4. mesiaca sa dieťatko začína otáčať nabok. Niektorým deťom sa podarí otočiť aj na bruško, ale je to skôr výnimka. To znamená, že je treba zvýšiť vašu pozornosť a dieťatko nenechávať samé bez dozoru dospelej osoby.
Samostatné pretáčanie ale upozorňuje aj na nový rozmer: dieťa potrebuje svoj hrací priestor, veľkú deku či koberec, ideálne v miestnosti, kde sa "žije." Deky nemusia príliš hrať farbami, ani hračkami, aby dieťa nebolo prepodnetované. Najviac je pre bábätko jeho rodič, ktorý bude ležať s ním a vidieť jeho svet z jeho bábätkovskej perspektívy.
Keď pretáčanie nejde, netrápte sa. Všetko má svoj čas. Nič neurýchľujte. Podporiť bábätko však môžete - veľa cenných rád prináša terapeutka Anna Sedláčková aj v článku: Obdobie 4. - 6. mesiaca
Určite si už aj vaše dieťatko objavilo ústočká.
Čo dieťatko vníma
Začiatkom 4. mesiaca vzájomné uchopovanie a chytanie ručičiek prestáva byť náhodné a postupne sa stáva zámerným. Pokiaľ dieťa ešte samo nevie uchopiť hračku, snažte sa, aby dieťatko chytilo hračku stredom dlane.
Záujem o zvuky narastá a prejavuje sa otáčaním hlavičky.
Bábätko začína postupne rozlišovať známe tváre svojich rodičov od cudzích ľudí. Najviac zo všetkých hračiek sa mu páči ľudská tvár. Zo začiatku si všíma najmä kontúry tváre, neskôr oči, nos, ústa a napokon aj celú tvár.
Ako dieťatko komunikuje
Mrmlanie a brblanie sa postupne mení na „hrkútanie“. Dieťatko vydáva samohlásky ako napr. aaaa, oooo, aguu a pod.
Začína byť viac komunikatívnejšie a aj jeho reakcie sú, dá sa povedať, intenzívnejšie, čo sa prejaví napr. úsmevom. Dieťatko sa učí najprv situáciu a vnemy k nemu vysielané vnímať a až v ďalšom období bude vedieť na ne aj verbálne odpovedať.
Ak budete komentovať, čo robíte napr. pri kŕmení, prebaľovaní alebo kúpaní môžete prispieť k rozvoju reči svojho dieťatka. Ako na „to“ od začiatku: Dieťa sa učí rozprávať...
Potreba spánku
V tomto období môžeme pozorovať určitú pravidelnosť v dennom režime. Predlžuje sa čas aktívneho bdenia, aj čas nočného spánku.
Aby ste podporili nočný spánok, snažte sa o to, aby dieťatko videlo rozdiel medzi dňom a nocou. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte a v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo, rozprávajte minimálne a potichu, robte nevyhnutne nutné úkony. Ak napr. po nočnom dojčení hneď nezaspí, to neznamená, že ho musíte nosiť a uspávať na rukách. Pokojne si ľahnite, dieťa priviňte a spite ďalej.Aspoň sa o to pokúste, dieťa nemusí zaspať hneď. možno sa pohrá s vašou rukou, s vašou tvárou a potom zaspinká.
Zaujíma vás, či takto malé deti majú mať režim?
Niečo pre Vás
Prečítajte si niečo zaujímavé
Objavili sa problémy s dojčením?
Dobrá kniha
Päť jazykov lásky pre deti
Ross Campbell, Gary Chapman
Porta Libri, 2012
Každé dieťa vyjadruje a prijíma lásku rôznymi komunikačnými štýlmi. Jazyk lásky rodiča môže byť úplne iný ako jazyk lásky dieťaťa. To prináša zranenia a nedorozumenia. Objavte primárny jazyk lásky vášho dieťaťa a naučte sa mu efektívne vyjadriť vašu lásku – nadobudne tak istotu, že ho milujete a prejaví sa to na jeho postoji a správaní.
Akými jazykmi lásky teda môžeme hovoriť so svojimi deťmi: fyzickým dotykom, slovami uistenia, pozornosťou, darmi, skutkami služby.