Dva roky a 48 týždňov

Milí rodičia, vaše dieťatko má dva roky a 11 mesiacov (35 mesiacov). O mesiac bude sláviť svoj tretí rok.

VÝCHOVA K HODNOTÁM

Samostatnosť

Naučte deti samostatnosti, bude sa vám žiť ľahšie...

Najprv pohnite sami sebou, potom môžete hýbať svojimi deťmi. Urobte si jednodňové cvičenie: každých 15 min si urobte záznam o svojej činnosti. Ste spokojní, ako trávite svoj čas? Čo a ako máte zorganizované? Koľko vecí môžte presunúť na ostatných členov rodiny, zvýšiť samostatnosť  detí? Urobte si zoznam vecí a potom poctivo na veciach pracujte, aby ste určité zručnosti deti naučili. Následne kľudne dané veci od detí vyžadujte.

Naučte deti samostatnosti, budete sa o ne menej báť...

Hry na samostatnosť. Deti baví, keď robia veci ako veľkí, ako naozaj. Pr. varenie, nakupovanie. Použite kúzelnú formulku:„Predstav si, že tu nie som…“ a nechajte dieťa, nech si skúsi poradiť - nabrať vodu na pitie, odpratať hračky, umyť si ruky... Samozrejme, po očku ho sledovať nie je na škodu a v prípade núdze zasahujete!

Dajte deťom príležitosť, aby sa rozhodovali samé. Alternatívy výberu máme naďalej v rukách my pr.  „chceš ísť cikať na záchod alebo do nočníka?“ a nie „chceš cikať alebo nie?“(odporúčame túto otázku najmä v zime pred obliekaním sa na výlet...),  aké tričko – čisté alebo špinavé, aký chlebík – s maslom alebo s pomazánkou?…

Zapisujte ich „rekordy“. Deti radi vidia svoje úspechy (napríklad na nástenke).

Inšpirovať sa môžete aj tu: Samostatné dieťa, odkedy?

Snáď najväčšou poslaním rodičovstva je pomáhať deťom tak, aby sa naučili žiť a myslieť samostatne – súlade so svojim svedomím a svojimi schopnosťami. 

ZDRAVÉ A SPOKOJNÉ

Ja to nelúbim...

Nie ste sami, koho dieťa bojuje s jedlom, ktoré vymýšľa a preberá a... vás ide rozhodiť. A čo na to hovoria odborníci?: Je vhodné vziať deti na návštevu do kolektívu alebo rodiny s rovnako starými deťmi, ktoré problémy s jedlom nemajú a ktoré majú vhodné stravovacie návyky a zúčastniť sa s nimi stolovania.

Pri vyberavosti pomáhajú tiež jednoduché triky, napríklad „to nie je ryba, ale losos“, „to nie je mäso, ale sekaná“, atd. Známym, ale o niečo tvrdším postupom, je nechať dieťa „vyhladovať“. Žiadne zdravé dieťa nebude hladné dobrovoľne a z vlastného presvedčenia. Rodičia by sa nemali obávať, že práve ich dieťa taký deň neprežije. Postup je veľmi jednoduchý, vyžaduje ale od rodičov nutnú dávku trpezlivosti, asertivity a dôslednosti.

Ako si môžete pomôcť, keď dieťa vymýšľa s jedlom.

TIPY  OD RODINKY 

Zvieratko pre dieťa

Pre dieťa môže aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť. Ak aj vaše dieťa chodí za vami každú chvíľu s prosbou Mamíííí, kúpme si zvieratko, prečítajte si náš článok.

Dozviete sa základné informácie a rady, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní, či zvieratko áno alebo nie, ak áno aké. V závere nájdete aj stručné info o najbežnejších domácich miláčikoch.