13 mesiacov
Milí rodičia, vaše dieťatko má už 13 mesiacov.
Obdobie okolo jedného roka je veľmi významné preto, že sa objavujú dve ďalšie významné ľudské zručnosti:
PRVÉ KROKY A PRVÉ SLOVÁ
Lenže čas, kedy sa tieto zručnosti u toho-ktorého dieťaťa rozvinú, je rôzny. Niektoré deti behajú od svojich 10 mesiacov a iné sa rozbehnú až po 15tom mesiaci. Niektoré už majú bohatý slovník s desiatkami slov, zatiaľ čo iné začnú rozprávať až o pol roka.
Deti s oneskoreným vývinom reči (čo narobí rodičom nemalé starosti) vo veľkej väčšine svoj sklz dobehnú. Napriek tomu, poradiť sa s detským psychológom, či logopédom nemôže uškodiť. Dnes už odborníci poznajú veľa postupov a spôsobov ako dieťaťu pomôcť „rozrozprávať sa“.
Vaše dieťa sa rozvíja. Rozvíjajte ho...
V tomto období života dieťa používa vlastnú malú slovnú zásobu:
- používa prvé slová
- rozumie asi 50 slov
- rozumie otázke „čo je to?“
- začína predstierať (že pije z pohára, že spí, že sa češe)
- počas hry kŕmi bábiku, češe ju, posadí
- panáčika do auta, vyklápa kocky z auta a pod.
Rozvoj reči
- S rozvojom reči úzko súvisí rozvoj sluchu. Upozorňujte dieťa na všetky zvuky, ktoré počujete (vtáčika, motorku, zvonček a pod.).
- Aj keď sa považujete za nemuzikálnu, spievajte. Aj vaše nesmelé pospevovanie mu je príjemné.
- Citlivo reagujte na neverbálne prejavy dieťaťa (napr. odmietavé prejavy hlavičkou, nadšenie a pod.). Ak pocíti, že mu rozumiete, bude mať chuť komunikovať stále aktívnejšie.
- Všímajte si, čo dieťa zaujíma. Ak ho zaujme v záhradke čmeliak, venujte spoločne pozornosť čmeliakovi: „Čmeliak robí bzzz, má krídelká, sadá na kvetinky...“
- Výslovnosť dieťaťu (asi do troch rokov veku) neopravujte. Slovo zopakujte správne, aby počulo správnu verziu a pochváľte ho. (Napr. keď povie „ejký“, oceňte ho: „Áno, si veľký, si môj veľký Adamko...)
- Nepúšťajte na noc dieťaťu cédečka s rozprávkami a pesničkami. Potrebuje počuť práve váš (dôverne známy) hlas.
- Keď sa s dieťaťom rozprávate, nemalo by byť pustené ani rádio, ani televízia. Zmes zvukov spomalí rozvoj sluchového vnímania.
- Dieťa do rozprávania nenúťte – váš nátlak by mohol byť kontraproduktívny. Vývoj každého dieťaťa je individuálny, keď príde jeho čas, rozhovorí sa. A potom už nebudete vedieť, ako to svoje „roztomilé rádio“ vypnúť... :)
Výchova a vzťahy
O bilingválnej (dvojjazyčnej) výchove
Ak ste s partnerom jazykovo zdatní, prípadne ste medzinárodné manželstvo a ešte stále nemáte problematiku jazyčnosti (dvojjazyčnosti) dieťaťa vyriešenú, je dobré vedieť, že obdobie, v ktorom sa teraz nachádza vaše dieťa, je ešte stále vhodné pre tzv. simultánny (súčasný) bilingvizmus, pri ktorom si začne osvojovať prvý aj druhý jazyk súčasne.
Jedna osoba – jeden jazyk:
Tento princíp hovorí, že každý z rodičov by mal vo svojej komunikácii s dieťaťom, najmä v prvých rokoch, dôsledne používať len jeden jazyk. To znamená, každý rodič by sa mal dieťaťu prihovárať vo svojom materinskom jazyku a nemali by jazyky miešať. Pritom vôbec nie je dôležité, akým jazykom sa rozprávajú medzi sebou (aj pred dieťaťom).
„Dieťa netreba nič učiť. Stačí sa s ním jednoducho rozprávať, keď sa na to naskytne príležitosť, v jednom z jazykov, ktoré sa má naučiť. Je tu však problém: každý jazyk musí byť stelesnený v inej osobe. Napríklad ty sa s ním budeš rozprávať po francúzsky a jeho matka po nemecky. Nikdy si role nevymieňajte. Týmto spôsobom začne dieťa rozprávať dvoma jazykmi bez toho, že by si to uvedomilo a bez toho, aby muselo na učenie vynakladať nejaké zvláštne úsilie.“ (Ronjat, 1913)
Dôslednosť v rozlišovaní dvoch jazykov je asi najdôležitejšou zásadou v bilingválnej výchove.
Zdravé a spokojné
O zaspávaní
Nie všetky deti potrebujú rovnako dlhú dobu spánku. Na túto individuálnu potrebu by rodičia mali brať ohľad. Doba spánku od 6. mesiaca až do začiatku školského veku by mala v ideálnom prípade byť od 12 do 13 hodín/denne.
Tipy od Rodinky pre pokojný spánok
- Najlepším a najbezpečnejším miestom pre spánok dieťatka je jeho vlastná postieľka, ktorú je vhodné umiestniť v blízkosti (najlepšie priamo v) rodičovskej spálne.
- K dobrému spánku sa odporúča izbová teplota okolo 18 - 19 stupňov.
- Odstráňte všetky šnúrky a stužky zo spacákov, pyžamiek, vankúšikov alebo plyšových zvieratiek, aby sa dieťa nemohlo do nich počas spánku zamotať a v horšom prípade sa s nimi začať škrtiť.
- V postieľke postačí dieťatku len jeden maznáčik; celá armáda rôznych plyšákov tam nepatrí, zbytočne len zaberajú v postieľke miesto, sadá do nich prach.
- Večerný rituál si zariaďte tak, ako vám najlepšie vyhovuje, no nezabudnite, že najdôležitejšie je, aby bolo dieťa pri zaspávaní uvoľnené, aby sa cítilo dobre a v bezpečí. Ako pripomienku na seba môžete nechať v postieľke kus svojho odevu. Šatka s vašou vôňou robí dieťaťu dobre. Sladké sníčky...
... a o mesiac sme tu opäť.
Prečítajte si niečo zaujímavé
O bilingvizme a učení cudzích jazykov
10 tipov ako sa hrať s ročným dieťaťom
Toto robte pre zdravý vývin mozgu dieťaťa
Dobrá kniha
Jak mluvit s dětmi (od narození do tří let)
Katarína Horňáková, Svetlana Kapalková, Marína Mikulajová
Portál, 2009
Autorky, zkušené logopedky a současně matky, radí všem rodičům, jak správně podporovat osvojování řeči jejich dítěte. Srozumitelnou formou popisují vývoj řeči a komunikace dítěte od narození do tří let...
Vaše fórum
Rozprávajte sa v diskusnom fóre s inými maminami, ak na to máte chuť »»»
Ak sa potrebujete poradiť s odborníkmi, navštívte naše poradne.