ROZVÍJA SA, ROZVÍJAJME HO
Vylaďte sa na rečovú úroveň dieťaťa
Nezaplavujte dieťa dlhými a zložitými vetami. Prispôsobte to, čo hovoríte, vývinovej úrovni dieťaťa. Hovorte vo vetách, ktoré sú len o krôčik zložitejšie ako to, čo hovorí vaše dieťa:
Ak je vaše dieťa na úrovni jednoslovných viet, vy hovorte v dvojslovných spojeniach. Ak je vaše dieťa na úrovni dvojslovných viet, používajte troj-štvorslovné vety.
Samozrejme, nie vždy je možné presne dodržať počet slov vo vete. Veď rozprávame prirodzene a nepočítame slová. Avšak nezabúdajte na toto pravidlo.
Prečo hovoriť takýmto spôsobom?
Pomáhate dieťaťu rozumieť vašej reči. Napr. dieťa, ktoré rozumie jednoduchým príkazom, bude ľahšie rozumieť sérii krátkych príkazov, ktoré rodič vyslovuje pomalšie s prestávkami (a možno aj s pripojením gest): „kde je maco?“, „nájdi maca“, „daj mame maca“, ako jednej zložitej vete: „Choď do izby, nájdi maca a dones mi ho!“.
VÝCHOVA A VZŤAHY
Separačná úzkosť
Obdobie separačnej úzkosti je úplne normálnou vývinovou záležitosťou, ktorá v priebehu niekoľkých týždňov odznie alebo sa výrazne zmierni. Kulminuje okolo 18. mesiaca života.
Prečo sa vôbec separačná úzkosť objaví? Niekedy medzi 4. – 7. mesiacom života sa u detí vyvíja zmysel pre stálosť objektu. Prichádzajú na to, že veci a ľudia existujú stále, aj napriek tomu, že ich práve nemajú v dohľade. Deti si myslia, že JE len mama alebo otec a keď vás nemôžu vidieť, znamená to pre nich, že ste odišli, že ste ich opustili. Keďže deti v tomto období nemajú pojem o čase, nevedia ani, kedy sa vrátite.
Proste ste zmizli a dieťa chce urobiť (a aj to urobí) všetko preto, aby sa tomu vyhlo – aby vás nestratilo. Preto deti plačú, kričia, začnú za vami „utekať“, aby sa uistili, že ste tam stále, že ste ich neopustili.
Niekedy sami nevieme, ako je vhodné reagovať, či dieťa rýchlo opustiť, vybaviť, urobiť čo treba a potom sa k nemu – i keď plačúcemu vrátiť. Alebo ho naopak nosiť všade so sebou, hoci aj na toaletu, len aby sme ho nevystavili stresu?
ZDRAVÉ A SPOKOJNÉ
Večerný rituál
Je dôležité, aby sa dieťa pred spánkom zrelaxovalo a spájalo si čas ukladania na spánok s bezpečím a istotou.
Kúpanie alebo sprcha, vyčistenie zúbkov... Veľmi fajn je rozprávka z knihy alebo vaša vlastná (hovorená). Čím ju dieťa dôvernejšie pozná, tým ju má radšej.
TIPY OD RODINKY
Chystáte sa na dovolenku
Inšpirujte sa v našej dovolenkovej sekcii :-)