V minulom týždni sa uskutočnila v Bratislave tlačová konferencia Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSPA) , kde pôrodné asistentky predstavili svoju víziu starostlivosti o ženu v jej prirodzenom sociálnom prostredí.
Skúste sa zasnívať
Zistíte, že ste tehotná, zapnete internet, zadáte kľúčové slovo „pôrodná asistentka, Poprad“ a zobrazí sa vám zoznam desiatich praxí pôrodných asistentiek. Jednu z nich si vyberiete a dohodnete si termín. Na prvej návšteve sa oboznámite s chodom praxe, zistíte, že poradňu striedavo poskytujú 2-4 pôrodné asistentky, z ktorých niektoré vedú cvičenia pred pôrodom. Každá návšteva, okrem obligátnych screeningových vyšetrení, zahŕňa aj polhodinový rozhovor, kde sa môžete spýtať na veci, ktoré vás zaujímajú ohľadom tehotenstva a pôrodu. S lekárom sa stretnete každých desať týždňov na UZV, alebo v prípade komplikácií. Keď začne pôrod, zavoláte do centra a ak máte záujem, „vaša“ pôrodná asistentka vás sprevádza do pôrodnice, je s vami počas celého pôrodu a pri fyziologickom pôrode ho môže aj sama asistovať. Keďže máte zabezpečenú odbornú starostlivosť v domácom prostredí, môžete odísť domov už za 24 hodín, alebo neskôr, ako budete chcieť. V deň príchodu z pôrodnice vás niektorá z pôrodných asistentiek centra príde navštíviť, skontroluje odchádzanie očistkov a zavinovanie maternice, pomôže prípadne s dojčením. Návštevy môžete podľa potreby využívať ďalších desať až štrnásť dní.
Zdá sa vám to ako utópia?
V EU bežná prax, ktorá má dokonca aj u nás oporu v zákone. Realita je bohužiaľ iná. Prečo?
Vidím viacero dôvodov. Jedním z nich je návrh Nariadenia vlády o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, v ktorej sa pôrodné asistentky nenachádzajú.
A tak, napriek pozitívnym zmenám v zákonoch o zdravotnej starostlivosti, ktoré pôrodným asistentkám poskytujú legislatívny priestor na samostatnú činnosť, v praxi len ťažko získavajú postavenie samostatných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Ak sa nedostanú do tzv. „minimálnej siete“, nebudú špecifikované úkony, ktoré môžu vykonávať, nebudú pravdepodobne ani zmluvy s poisťovňami a tým pádom ani nebude veľa pôrodných asistentiek s licenciou na výkon samostatnej zdravotníckej praxe.
Je to samozrejme riziko, ísť „na voľnú nohu“ bez zmlúv s poisťovňami. A tak má zatiaľ Slovensko len deväť samostatných pôrodných asistentiek. Je však viac ako pravdepodobné, že by o takéto služby bol záujem.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek navrhuje zaradiť do minimálnej siete aspoň desať percent pôrodných asistentiek z celkového počtu 2185. Týchto 218 pôrodných asistentiek s licenciou na výkon samostatnej zdravotníckej praxe by bolo rovnomerne rozdelených v jednotlivých krajoch SR, mohli by poskytovať starostlivosť v pôrodnej asistencii v prirodzenom domácom a sociálnom prostredí žien.
Ešte stále utópia?
Myslím, že je na nás, poistenkách, aby sme si od svojej zdravotnej poisťovne žiadali aj takéto služby.
Súhlasím s článkom, lekári sa starajú len o telo, nie o dušu a narabájú s človekom ako s vecou….a najlepšie na tom je, že nás to všetkých veľa stojí, pretože to platíme z našich daní….že všetky ženy musia odrodiť lekári, ktorých je málo a nemajú na to čas…a všetky ženy sa tlačia v preplnených pôrodniciach…ale my na SLovensku sme takí bohatí, že si to môžme dovoliť
Existuje niekde nejaky zoznam slovenskych PA? Hladam na nete a nemozem najst
Elenka, ked tak, tak to bude tu:
http://www.sksapa.sk
Ake pravdive, co napisala dada! Bohuzial…
Pracujem ako porodna baba (=asistentka) v Nemecku prave takym sposobom, aky je opisany v clanku a inak by som ani nechcela.
Tiez vidim jedinu cestu v tom, ze zeny (ktore chcu takuto starostlivost) zacnu bombardovat listami/ziadostami svoje poistovne a ministra zdravotnictva! Ako inac maju prislusne miesta vediet, ze to treba ako sol??? Nedala by sa narychlo rozbehnut nejaka peticia/kampan za zahrnutie porodnych asistentiek do “minimalnej siete”? Urcite je dost zdruzeni, organizacii a jedincov, ktori by ju podporili! Aj ja taku vec podporim, ako sa len da! (podpisom, odbornou argumentaciou,… atd.)
Dada,
uplne suhlasim, podstata slovenskych peripetii je v tom, ze vacsina tehotnych zien uverila, ze tehotenstvo je choroba a bez lekara nepreziju ani tehotenstvo ani porod. (okrem toho, nemusime si klamat, pre mnohych lekarov je to aj otazka pomerne slusneho biznisu so strachom)
Ja nemam nic proti medicine, ale viac mi v oblasti tehotenstva – porodu sedi Odentovo s uctou pocuvame matku a ucime sa od nej.
Netvrdim, ze tento model je schodny pre vsetky zeny a mal by sa stat dogmou. Bolo by fajn, pokial by sa stal aspon alternativou, ktora je vuobec mozna. Nech kazdy ma pristup k starostlivosti, aka je pre neho idealna a da mu pocit istoty.
Váš komentár
To by najprv museli uznat lekari, ze PA su schopne odsledovat normalne tehotenstvo az do porodu. V tych krajinach na ktore sa odvolavate je toto bezny model a rozdiel je len v tom, ze sa rodicka moze ‘odklonit’ od klasickej ‘epiduralovej’ porodnice a dohodnut si porod bud doma, alebo inde napr. v bazene ci uz zo ‘statnej’ ponuky ci sukromne.. Nezriedka vsak klasik porodnica ponuka napr aj bazen uplne normalne. Jediny ‘luxus’ ktory by som vytkla clanku je ta PA dohodnuta od tehu az po porod. V tom by som videla trocha nerealnost, lebo je to na hodne mesiacov dopredu. Skor si dohodnut PA k porodu par tyzdnov pred terminom, ci uz sukromne ci z ‘centra’. Na to, aby mohli PA fungovat aj v tehotenstve vsak u nas budu klast lekari polena pod nohy kvoli bezpecnosti a neprejde to do povedomia ludi, pokial sa nezmeni celoplosna prax. Mozno by bolo na mieste navrhnut ‘pilotny’ model. Vacsina zien je totiz velmi nedovercivych k takymto navrhom, pretoze maju zafixovane ze lekar ‘strazi tehotenstvo’ a ‘odrodi ich’. Velmi casto citam, ze slovenske zeny napr v UK sa dozaduju vaginalnych vysetreni v tehotenstve a neviem coho vsetkeho, lebo si myslia od nas, ze ked su tehotne musi ich stale pozerat lekar. O porode ani nehovorim- tie su u nas v plnej rezii lekarov- je treba najst pochopenie u istej casti lekarov. Ako inac by sa ten projekt mohol uskutocnit? Vela stastia, fakt!
aj ja chcem taku porodnu asistentku. kym nebudem taku mat, nechcem otehotniet. chcem mat pri sebe spolahlivu chapavu a empaticku dobru dusu, ktora sa vyzna, vie ma vysetrit, poradit, povzbudit. idem sa aj ja spytat svojej poistovne. ja mam spolocnu a vy?
Ano, to by bolo skvele! Hned idem pisat do svojej poistovne, ze mam o taketo sluzby zaujem – ak bude odpoved, tak dam vediet…
bolo by to super hned by som to vyuzila tiez mam pocit ze lekari polovicu nepovedia len s vami narabaju ako s kusom v obchode…