Čoraz viac žien si uvedomuje, že spôsob, akým rodí, sa odráža nielen na sebavedomí, ale hlavne aj na jej vzťahu k dieťaťu, na dieťati samotnom, a teda v konečnom dôsledku na celej spoločnosti. Psychika totiž výrazne ovplyvňuje i fyzično.
O tom v dnešnej dobe už nik nepochybuje. Šťastná, nevystresovaná a spokojná rodička rodí jednoduchšie, má menej komplikácií a i dieťatko sa (podľa výskumov) rodí v lepšej fyzickej kondícii.
To ako žena pôrod prežije bolo dôležité vždy. Ale až teraz ženy začínajú mať možnosť nejako to ovplyvniť. Po rokoch praxe je už jednoducho viditeľné, že prítomnosť duly reálne pomáha. A ony to vedia.
Opýtajte sa známych, či má niekto skúsenosť s dulou:) To je naša reklama.
Pri výbere duly je veľmi dôležitá osobná sympatia, ak je to možné, stretnite sa s viacerými dulami, aby ste si vybrali tú VAŠU. Tak ako mamičky, aj my duly sme rôzne (rôzne typy žien), preto veríme, že každá z vás si dokáže nájsť tú pravú.
Užitočný je aj náš „zoznam dúl“( https://www.duly.sk/zoznam-dul/) . Zvolíte si región a vyberiete si dulu podľa miesta bydliska / či pôrodnice. Ak uvažujete aj o pôrode s dulou, oslovenie si nenechávajte na poslednú chvíľu, aby dula už nemala „plno“ v čase vášho termínu, ideálne je kontaktovať dulu najneskôr v 6. mesiaci tehotenstva.
Zobrať si k pôrodu dulu, alebo radšej otecka. Stojí tá otázka takto? Kdesi som raz počula, že dulu označili ako náhradného otecka. Nuž, dula v žiadnom prípade nie je náhradou otecka. Taktiež partnera z pôrodného procesu „nevytláča“, práve naopak.
Čo sa týka prítomnosti duly a zároveň otecka pri pôrode, mnoho mužov popisuje túto skúsenosť ako „oslobodzujúcu“. Na žiadneho rodinného príslušníka sa totiž v našom zdravotníctve nekladú také nároky ako práve na prítomnosť partnera pri pôrode.
Akosi očakávame, že bude samozrejme prítomný a s prehľadom bude vedieť čo má robiť.
Je jasné, že v skutočnosti to tak nie je. Avšak, partneri bez predošlej prípravy, sú často na pôrodnici bezradní. Je to akoby vám dali do ruky pravidlá cestnej premávky, na obrázku vám ukázali auto, a potom vás doň bez prípravy posadili a kázali vám odviezť deti do školy.
Naozaj nesmieme zabúdať na to, že i oteckovia majú počas pôrodu určité potreby. Že niektorí pociťujú strach o najmilovanejšie bytosti, že nevedia čo môžu a čo nie a že i oni by mnohokrát s radosťou uvítali podporu.
Dula vie otecka usmerniť, vie mu naznačiť, odbremení ho od akejsi “zodpovednosti”. Čím je muž pripravenejší, kľudnejší a uvoľnenejší, tým viac citovej podpory môže poskytnúť svojej partnerke.
Od tohto sa odvíja i odpoveď na vašu otázku. Rozhodnutie je vždy na mamičke.
Ja napríklad vyše 90% pôrodov sprevádzam tak, že som tam ja i otecko. A mnohým ženám by to tak vyhovovalo. Avšak priestorové a organizačné možnosti našich pôrodníc to nie všade umožňujú. Preto si ženy „musia“ vybrať. A potom je to rozhodnutie už len na nich. Máme aj skúsenosť, že sa otecko a dula pri mamke striedajú. Je to ale škoda. Lebo ako som písala už skôr .
Čím viac bezpečia a pohody a lásky dostane rodiaca žena, tým ľahšie rodí.
Kedy “práca” duly končí. Podáte si ruky po úspešnom pôrode? Tesne po pôrode je našim najdôležitejším cieľom podpora raného kontaktu s bábätkom, ideálne ešte na pôrodnej sále. Veľmi veľa žien, s určitosťou dokonca môžem povedať, že takmer všetky, ktoré sprevádzame, si to želajú.
Aby dieťatko mohlo ostať pri nich a aby ho v ideálnom prípade nikde neodnášali, neseparovali.
Je to také prirodzené a logické, že žena chce byť po pôrode so svojim bábätkom. Cítim potrebu pomôcť im to splniť.
S podporou ranného kontaktu súvisí aj podpora samoprisatia. V spolupráci s chápavým, rešpektujúcim personálom dokážeme naozaj i toto.
Nasleduje podpora dojčenia. A tá pretrváva aj do obdobia šestonedelia. Či už doma alebo ešte v pôrodnici, dula poskytuje informácie a podporu v šestonedelí, pomôže mamke so spracovaním pôrodného zážitku.
Jednou z praktických záležistostí je napríklad i to, že poradí so záležitosťami/povinnosťami, ktoré treba po pôrode vybaviť na úradoch. Počet i frekvenciu návštev po pôrode si tak ako pred ním reguluje samotná mamička podľa potreby.
Je však našou morálnou povinnosťou navštíviť každú mamičku, ktorú sme sprevádzali počas pôrodu, aspoň jedenkrát po ňom.
Loading...