Pri prvých lekárskych prehliadkach a ošetreniach dieťaťa niekoľko dní po pôrode postačí aj kartička zdravotného poistenia matky.
Narodenie dieťaťa však máte povinnosť oznámiť príslušnej poisťovni (ktorú si vyberiete, nemusí byť zhodná s poisťovňou rodičov) do 60 dní od jeho narodenia.
Budete potrebovať: rodný list dieťaťa (pre istotu si zoberte so sebou aj jednu jeho kópiu), občiansky preukaz rodiča a vyplnenú prihlášku poistenca. Za nezaopatrené dieťa platí poistné štát.
Európske preukazy zdravotného poistenia Na základe európskeho preukazu má poistenec nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských krajinách EÚ. Európsky preukaz je určený pre krátkodobé cesty, vrátane dovoleniek, služobných ciest, brigád, stáží, študijných pobytov a pod. Na vydanie európskeho preukazu je potrebné podať Žiadosť o európsky preukaz v pobočke poisťovne, ktorej ste poistencom alebo ju poslať poštou. V súlade so zákonom o zdravotnom poistení sa európsky preukaz vydá do 30 dní odo dňa podania žiadosti.
Súčasťou žiadosti je aj uvedenie spôsobu prevzatia európskeho preukazu. Poistenec si môže prevziať európsky preukaz osobne na pobočke poisťovne, alebo mu ho poisťovňa doručí poštou. Na prevzatie európskeho preukazu je možné splnomocniť aj inú osobu, identifikačné údaje tejto osoby je potrebné uviesť v žiadosti o vydanie európskeho preukazu a označiť, v ktorej pobočke si preukaz prevezme.
Európsky preukaz zdravotného poistenia sa vydáva na obdobie 5 rokov. Ak poistenec plánuje vycestovať do iného členského štátu počas 30 dňového obdobia, ktoré ustanovuje zákon na vydanie európskeho preukazu od dátumu podania žiadosti, poisťovňa mu vydá Náhradný certifikát k európskemu preukazu. Náhradný certifikát k európskemu preukazu má platnosť maximálne 3 mesiace. Náhradný certifikát je iba náhradný, nie je alternatívny doklad k európskemu preukazu a mal by sa vydávať len v nevyhnutných prípadoch.
Loading...