Orientálny tanec pre tehotné

Jana, Šancatanca 0

Orientálny tanec pre tehotné v Tanečnej škole ŠancaTanca v Bratislave www.sancatanca.sk

Milé maminy čakateľky,

som veľmi rada, že v našom tanečnom štúdiu podarí i v tomto semestri otvoriť ďalší kurz brušného tanca pre tehotné. Niečo pre vás, ktoré ste v tom najúžasnejšom období svojho života – v očakávaní svojho milovaného dieťatka… Práve pre vás otvárame hodiny Brušného tanca pre tehotné!

Možnosť byť tehotná, teda mať dieťa, robí zo ženy tú najúžasnejšiu bytosť. Je to obdobie, v ktorom nám Boh dal jedinečnú možnosť – spolupodieľať sa na stvoriteľskom pláne. Rozhodol sa však, že to bude práve žena, ktorej dáva možnosť celých deväť mesiacov byť v tom najužšom, čarovnom spojení s novým človiečikom a poskytovať mu odhodlane a s láskou všetko, čo v sebe má.
Zrazu sa cítite ako zmenená, hoci zo začiatku na vás nič nie je badať. Snáď len tie najbližšie a najvnímavejšie spriaznené duše zaregistrujú naraz nevysvetliteľný jas vo vašich očiach niečo, čím celá žiarite… a je to ten zázrak, ktorého súčasťou sa práve stávate, čo presvetli celú vás a vaše okolie – v brušku máte bábätko, aké neuveriteľné.

Tanec rodičiek

Brušný tanec, ako jeden z druhov orientálneho tanca vznikol už 10 000 rokov p.n.l. t. č. známy ako tanec rodičiek. Keď nastal čas pôrodu, ženy spievajúc a tancujúc vytvorili okolo rodičky intímny priestor a tým pomáhali rodičke prekonať prvé pôrodné bolesti a prejavovali jej tak podporu a spoluúčasť. Samotná rodička tiež tancovala, pretože plynulý krúživý pohyb panvy, ktorý je pre tento druh tanca charakteristický, jej pomáhal prirodzenou cestou uvoľňovať bolesť v krížoch i v brušku. Aj spev pomáhal: jednak odvádzať pozornosť rodičky od počiatočných bolestí a tiež jej myšlienky od strachu z pôrodu. Neskôr pomáhal predychávať kontrakcie.
Niektoré pohyby brušného tanca teda napomáhali k uvoľneniu pôrodných bolestí, iné k urýchleniu otvorenia krčka maternice, či prispievali k správnemu umiestneniu hlavičky, keď dieťatko vchádzalo do pôrodných ciest. Toto všetko pôrod urýchľovalo a robilo ho znesiteľnejším. Brušný tanec celkovo aktivuje energiu v oblastí podbruška a tak priamo vplýva na správnu činnosť svalov, podieľajúcich sa na samotnom pôrode.

Prečo brušný tanec počas tehotenstva?

Možno sa teraz pýtate: „Tak dobre, pomáha ženám pri pôrode, ale prečo sa mu venovať už počas tehotenstva?“
Pre brušný tanec je charakteristický krúživý a plynulý pohyb panvy a celá jeho energia sa odvíja a od centra, ktorým je práve oblasť brucha a podbruška. Pri tanci si to pravdepodobne ani neuvedomíte, ale aktivujú sa pri ňom také svaly a svalové partie, ktoré pri bežnom pohybe skoro nepoužívame alebo len veľmi málo. Avšak práve tieto svaly sú rovnako veľmi dôležité počas tehotenstva, ako pri samotnom pôrode. Okrem toho je rozšírený názor, že sa tehotným ženám učí brušný tanec najľahšie. V tehotnej žene sa odohráva množstvo zmien a mobilizuje sa celý organizmus pre vytvorenie čo najlepších podmienok pre vývin bábätka. Z toho dôvodu oveľa silnejšie reaguje i na veľmi jemné podnety – jej celková senzitivita je oveľa vyššia.
Samotný pohyb brušného tanca je pre bábätko veľmi príjemný – kolísaním v plodovej vode ho upokojuje a jemné pohyby svalov brušných stien ho jemne masíruje. Okrem toho má brušný tanec radu medicínsky preukázaných pozitívnych vplyvov na celý organizmus. Ženy, ktoré už boli tehotné možno poznajú sprievodné javy tehotenstva ako je napr. jemná inkontinencia (únik moču) vo vyššom štádiu tehotenstva a po pôrode, alebo nástup tzv. „zlatej žily“, bolesti v podbrušku, bolesti v krížovej oblasti chrbta a v niektorých vážnejších prípadoch i predčasné „otváranie sa“ krčka maternice. Za tieto problémy často krát do veľkej miery môže práve nedostatočne prekrvené a spevnené svalstvo panvového dna, brušného svalstva a svalov celého chrbta, príp. nesprávne držanie tela.
Pre brušný tanec je charakteristický krúživý a plynulý pohyb panvy – jej podsadené položenie. Celá jeho energia sa odvíja od centra, ktorým je práve oblasť brucha a podbruška. Pri brušnom tanci sa vo zvýšenej miere prekrvujú všetky tkanivá v oblasti brucha a panvy (aj práve pre tento jeho účinok je brušný tanec odporúčaný pri problémoch s otehotnením). Svaly panvového dna teda nie sú výnimkou. Pravidelným tancovaním sa teda postupne svalstvo panvového dna spevňuje. Samozrejme, že brušný tanec aktívne využíva i svaly brušného svalstva. Jeho posilnenie je zvlášť dôležité pre čas pôrodu, ale počas ranných fáz tehotenstva sa jeho klasické posilňovanie zhybmi veľmi neodporúča a vo vyšších štádiách už vôbec nie. Oproti tomu brušný tanec sa pri fyziologicky prebiehajúcom tehotenstve môže tancovať prakticky až do jeho úplného konca, vrátane samotného pôrodu. Správne prevedenie prvkov brušného tanca nezvyklým spôsobom zapája a uvoľňuje svaly chrbta a krížových partií, čím pomáha predchádzať ich stuhnutiu, následnej bolesti a priebežne ich spevňuje, čo tehotné ženy veľmi ocenia. Tiež vedie ženu k správnemu držaniu tela, čo je veľmi dôležité pre správne umiestnenie dieťatka.

Pri tanci si to pravdepodobne ani neuvedomíte, ale aktivujú sa pri ňom také svaly a svalové partie, ktoré pri bežnom pohybe skoro nepoužívame alebo len veľmi málo. Avšak práve tieto svaly sú rovnako veľmi dôležité počas tehotenstva, ako pri samotnom pôrode. Brušný tanec výborne aktivuje a harmonizuje ženskú energiu, ktorá tiež veľmi pozitívne vplýva na celé tehotenstvo. Okrem toho brušný tanec neunavuje, ale nabíja energiou, budete sa cítiť celkovo menej unavená, čo býva počas tehotenstva dosť častým javom. Pokiaľ už budete mať väčšie bruško, tanec vám pomôže lepšie si ho uvedomiť a krásne vychutnať. Ako bude vaše tehotenstvo postupovať, vaše telo sa bude postupne meniť a podobne sa zmení váš vzťah k nemu aj k sebe samej. Brušný tanec vám pomôže vytvoriť si priestor, v ktorom dokážete ideálne skĺbiť svoju ženskosť s nastupujúcim materstvom. Je výsostne ženský a vychádza z prirodzených ženských pohybov, preto je prirodzene prijateľný pre všetky ženy bez ohľadu na vek a predchádzajúce tanečné skúsenosti.

Brušný tanec pre tehotné má svoje špecifiká a preto sa niektoré jeho prvky vynechávajú (ako napr. rýchle, sekané pohyby panvy, ktoré ale pri pôrode podporujú zostupovanie dieťatka do pôrodných ciest). Pre tehotné ženy je veľmi prijateľnou formou aktivity, pretože prakticky celý čas „neodlepíte“ nohy od zeme, čo úplne eliminuje potencionálne nebezpečné otrasy.

Celý tento zdravý proces posilňovania podstatných svalových partii sa deje veľmi spontánne, pri hudbe, dobre s pri tom zabavíte a zrelaxujete. A tak, ako pri všetkých formách aktívneho pohybu, aj pri brušnom tanci si do krvi vylúčite dávku endorfínu tzv. hormónu šťastia, čo vám zaručene vylepší náladu a náhľad na váš život.

Čo je obsahom hodiny?

Hodina trvá 90 min a je nasledovne rozdelená:

  • Rozcvička, jemný strečing,– 5 min.
  • Brušný tanec – 45 min.
  • Cvičenie na fitloptách – 10 min.
  • Strečing, uvoľnenie – 15 min.
  • Informácie spojené s tehotenstvom, pôrodom a šestonedelím, voľný rozhovor – 15 min.

Tak prídite si zatancovať s bruškom!
Teším sa na vás, milé tehuľky.

Jana

Upozornenie
Podmienkou toho, aby ste mohli navštevovať hodiny brušného tanca pre tehotné je, aby bolo vaše tehotenstvo perspektívne bezproblémové a v žiadnom prípade by nemalo byť rizikové.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár