Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?

Jana Žitňanská 0

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa ročne na svete z každej tisícky narodených detí 2 deti narodia s Fetálnym alkoholovým syndrómom.

250 detí ročne

Na Slovensku s týmto postihnutím prichádza na svet každý rok okolo 250 detí. Na rozdiel od iných postihnutí, s ktorými sa rodia deti, sa Fetálnemu alkoholovému syndrómu (FAS) dá úplne predísť: stačí ak mamička počas tehotenstva vôbec nepije alkohol.

Vo svete preto čoraz viac odborníkov na tento syndróm apeluje na ženy, aby sa počas celého tehotenstva vyhýbali aj tomu najmenšiemu množstvu alkoholu.

Bezpečná hranica totiž neexistuje.

Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, podľa nestorky neonatológie na Slovensku, profesorky Márie Huttovej, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia. Tie sa nemusia prejaviť na prvý pohľad.

Detí, ktoré majú typické črty tváre dieťaťa s FAS:

  • dlhá plochá horná pera,
  • vpadnutý koreň nosa
  • zástrčkový nos,
  • krátke očné štrbiny
  • úzka červeň hornej pery
  • veľké uši

– je len 20% zo všetkých postihnutých. Všetky tieto deti však majú nezvratne poškodený mozog, čo sa prejavuje rôzne, záleží na stupni postihnutia.

Od mentálnej retardácie cez poruchy pozornosti, pamäte či spánku. Typické sú aj poruchy správania.

Podľa profesorky Huttovej sú tieto deti

  • agresívnejšie,
  • vykazujú poruchy správania,
  • jedenia,
  • emocionálne sú labilnejšie,
  • často majú záchvaty plaču.

Často sa pri deťoch s FAS stretávame aj s poruchami učenia, nerozlišujú dobré od zlého, svoje od cudzieho, nedokážu predvídať následky svojho správania. Aj preto je podľa zistení odborníkov v neskoršom veku u týchto ľudí vysoké percento drogovo závislých, delikventov či násilníkov.

Vo vyspelom svete už roky rôzne organizácie, ale aj vlády, bojujú rozsiahlymi kampaňami za to, aby čo najviac budúcich mamičiek vedelo o tomto vážnom riziku a nepodceňovalo hrozbu pitia alkoholu v tehotenstve.

Logo na flašiach?

V niektorých krajinách sa dokonca logo či varovanie o škodlivosti alkoholu na plod už dlhšie objavuje na fľašiach s alkoholom. Slovensko by sa medzi takéto krajiny mohlo zaradiť. Nie preto, aby sa v budúcich mamičkách vyvolávali výčitky svedomia, či aby sa niekomu niečo zakazovalo. Ide o varovanie o škodlivosti alkoholu, ktoré sa bohužiaľ často bagatelizuje.

Rodičia takýchto postihnutých detí však vedia, koľko námahy a úsilia ich stojí výchova, a že to nie je to vôbec jednoduché ani pre to dieťa. Mali by sme preto venovať viac pozornosti tomuto problému, ktorý sa netýka, ako by si niektorí mohli myslieť, len rodín na okraji spoločnosti.

Spolu s Downovým syndrómom ide o najčastejšie postihnutie, s ktorým sa rodí dieťatko. Downovmu syndrómu nevieme predchádzať, Fetálnemu alkoholovému syndrómu áno. Tak nebuďme ľahostajní!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (19 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Pridaj komentár