Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí

Adriana Blahová 0

Nároky na výživu budúcich mamičiek sú úplne odlišné od nárokov negravidných žien. Hladovanie či diéty nie sú u tehuliek ničím nezvyčajným. Nikto netvrdí, že sa musíte napchávať za dvoch či dokonca troch pomaly do prasknutia, treba však zachovať dostatok živín pre dieťatko aj pre vás. Ako sa môže nedostatočná výživa podpísať pod vývoj plodu?  

foto: ingImage

Výživa v tehotenstve ako štartovací balíček pre dieťa

V tehotenstve sa prirodzene nároky na výživu organizmu zvyšujú. „Na správne fungovanie počas tehotnosti je treba prijímať dostatok správne vyváženej stravy. Dôležité sú bielkoviny, ktoré by mala tehotná žena prijímať vo väčšom množstve, tiež cukry, bez ktorých by chýbala energia a nemôžeme zabudnúť i na tuky, ktorých je v potravinách dostatok, ale ich absencia by mohlo spôsobiť znížené vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch.

Čiže v tehotnosti radikálne obmedzovanie tukov nie je vhodné.  Okrem týchto základných zložiek sú potrebné i vitamíny, stopové prvky a  vláknina na správne fungovanie gastrointestinálneho traktu. Chýbanie týchto zložiek i čiastočné, môže viesť k poruchám vývoja plodu, či už v zmysle vývojových vád alebo spomaleného rastu plodu s následnými poruchami popôrodnej adaptácie, zvýšenej chorobnosti bábätok a z dlhodobého hľadiska napríklad horšie učenie,“

upozorňuje gynekológ Roman Žáčok. 

Pre budúce mamičky sú stopové prvky (horčík, vápnik, draslík, sodík, fosfor, železo) veľmi dôležité. Tieto minerálne látky plod postupne čerpá  z maminho tela, preto by ich mala mať dostatok. Strava by mala byť pestrá. 

„Je veľmi nevhodné, aby žena pestovala vegetariánstvo alebo vegánstvo, či iné odlišné stravovacie návyky. Vtedy treba k strave pridať  kvalitné výživové doplnky  pre správny vývin plodu,“ varuje lekár. 

Horčík = najlepší priateľ tehuliek

Horčík sa v tele zúčastňuje na mnohých procesoch. Nedostatok  horčíka môže zapríčiniť rôzne poruchy centrálnej nervovej sústavy ako bolesti hlavy, poruchy spánku, závrate,  ale aj depresie a úzkosti. Tiež môže spôsobiť hnačky, koliky čriev, nedostatok magnézia zhoršuje činnosť srdca a asi najznámejším prejavom sú svalové kŕče.

foto: isifa

„Môže spôsobiť i také vážne stavy ako je potrat, ale i predčasný pôrod, môže viesť k poruche funkcie placenty, plod môže byť nedostatočne zásobený živinami i kyslíkom a vyvíja sa pomaly, má menšiu hmotnosť ako by mal mať, samozrejme je malá  pôrodná hmotnosť, slabá adaptácia a horší vývoj,“ konštatuje gynekológ.

Medzi ďalšie ochorenia, ktoré vznikajú z nedostatku horčíka v tehotenstve patrí gestóza – stav s opuchmi, poruchami obličiek a vyšším tlakom. Deti môžu dokonca trpieť v zvýšenej miere astmou a kožnými problémami.

Prieskum ukázal, že dostatok horčíka v tehotenstve znižuje výskyt ekzémov u detí.  Pomáha tiež s bežným problémom tehotných – tzv. tvrdnutím brucha. 

365 mg denne

Horčík môžeme doplniť stravou. Potravín bohatých na horčík je našťastie veľa, ale v niektorých pozorujeme vplyvom technologického spracovania úbytok nevhodnou prípravou jedál, akou je napríklad smaženie, konzervácia, úprava múky a podobne. Väčšinou tak strava potrebu horčíka nepokrýva. 

foto: Isifa

V zvýšenej miere obsahujú magnézium strukoviny ako sója, fazuľa, hrach, listová zelenina napríklad špenát, i obilniny, takisto aj rozličné orechy. 

„Ale v tehotnosti to zväčša nestačí a treba ho doplniť vhodným prípravkom, najlepšie takým, ktorý sa ľahko a rýchlo vstrebáva, a teda sa dostane i rýchlo k cieľovým tkanivám. Denná dávka u netehotnej ženy je 365 mg. U tehotnej ženy stúpa potreba až na 400 mg denne. Keďže v strave sa táto hladina dosiahne iba ťažko, je vhodné dopĺňať horčík niektorým z kvalitných preparátov na našom trhu” tvrdí gynekológ. 

Nie všetky preparáty uvoľňujú dostatočné množstvo využiteľného horčíka a treba ich užívať niekoľkokrát denne. Jeden z dostupných preparátov, ktorý obsahuje veľmi dobre vstrebateľné magnézium je v kombinácii s organickou kyselinou orotovou .

Predávkovanie horčíkom cez ústa  určite nehrozí. Zvýšenú dávku telo jednoducho vylúči. Vždy je však lepšie v prípade ťažkostí poradiť sa so svojím gynekológom. 

Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin.  Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. Objavujú sa pri rôznych ochoreniach akými je napríklad cukrovka, pri užívaní niektorých liečiv alebo pri ochoreniach čriev. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.             

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...

Pridaj komentár