Vyjde tehotenstvo z módy?

Marcela Beňová 1

„Mám za sebou pobyt v Lisabone. Teraz sa chystám zlepšiť angličtinu v Írsku. Potom chcem cestovať a rátam, že sa zamestnám v korporáte. Viem, že na materskú musím odrobiť minimálne dva roky. To ma však teraz netrápi. Deti zatiaľ nechcem, nie je s kým ani kedy,“

shutterstock

Takto odpovedá na otázku, kedy plánuje deti,dvadsaťpäťročná študentka Simona. S úsmevom a pokrčením ramien. 

Rodina a deti sa vytrácajú z prvých priečok priorít v živote mladých ľudí. A to rovnako mužov aj žien. Svedčí o tom nelichotivá štatistika, ktorá upozorňuje na to, že kým počet obyvateľov v rozvojových regiónoch stúpa, v Európe a Severnej Amerike, ale napríklad aj v sociálne rozvinutej krajine ako Japonsko, nemilosrdne klesá. 

Podľa sociológov je na zachovanie populácie potrebné, aby sa narodilo minimálne 2,1 dieťaťa na ženu. Na Slovensku sa momentálne rodí 1,48 detí na jednu mamičku. Horšie je to v Českej republike, ktorá sa pred niekoľkými rokmi umiestnila na priečke s najnižšou plodnosťou na svete.

Momentálne tu trend rodenia detí trochu stúpol, stále sa však drží v prevej desiatke krajín, kde sa rodí najmenej detí. Štatistikám momentálne vládne Japonsko.

Hrdiť sa veľkým množstvom detí nemôžu ani ostatné krajiny Európy, málo deti má napríklad aj katolícke Poľsko či Írsko. Nedostatok detí sa dlhodobo rodí aj v Taliansku a v krajinách Škandinávie.

Mladé ženy sa do tehotenstvo nehrnú. Okrem známych dôvodov ako kariéra, cestovanie a hľadanie vlastného bývania zohráva podľa gynekológov a psychológov významnú úlohu obmedzenie plodnosti v zásadnom období života.

Česká psychogynekologička Helena Máslová, ktorá dlhodobo upriamuje pozornosť na vážne dôsledky užívania antikoncepcie a nezdravého životného štýlu.

Upozorňuje, že branie antikoncepcie, ktoré môže trvať aj pätnásť rokov, kým sa žena rozhodne počať prvé dieťa, má za následok, že sa dočasná neplodnosť mení na trvalú a dochádza k určitému „rozhodnutiu“ tela, pri ktorom nastúpi trvalá neplodnosť.

shutterstock

Partner namiesto manžela aj výmena spoločenských rolí

Helena Máslová upozorňuje aj na dva ďalšie zásadné aspekty: ženy začínajú pracovať na mužským pozíciách, čo prirodzene vedie k vytláčaniu mužov z ich prirodzených vedúcich pozícií.

Tento trend, z ktorého sa ženy samozrejme tešia, znamená, že kým u žien pulzuje viac testosterónu, mužský testosterón je na ústupe. Zároveň sa podľa niektorých psychológov vytráca zo vzťahov oxytocín, hormón lásky. 

Všetky tieto faktory spôsobujú, že žena sa rozhodne svoje narodenie dieťaťa odložiť na neurčito alebo navždy. Tomuto fenoménu sa venovala aj česká režisérka Jana Počtová v známom dokumentárnom filme Nerodič, v ktorom sa niektoré z vybraných párov rozhodli odhaliť, prečo sa rozhodli nemať vlastné deti.

Režisérka sa pútavým spôsobom sústreďuje na rozpačité odpovede o zodpovednosti, ochrane životného prostredia, snaha sústrediť sa jeden na druhého a upozorňovanie na sociálnu situáciu, v akej sa dnešní tridsiatnici nachádzajú.

Na odkladanie dieťaťa zo sociálnych príčin upozorňuje aj Helena Máslová:

„Odkladanie je dané tým, že sa biologická zrelosť odtrhla od zrelosti psychickej a sociálnej. Tá psychická sa dnes pohybuje okolo osemnásteho roku, ale sociálna- keď sa z príjemcu stáva poskytovateľ- ja až okolo tridsiatky. Kto z dvadsaťročných by bol dnes schopný uživiť dieťa?“

Ďalším významným faktorom je podľa známej českej psychogynekologičky problém nájsť a udržať stabilný vzťah, v ktorom by sa dieťa mohlo narodiť. 

„Keď ženy začali brať plošne antikoncepciu, zmenil sa manželský trh na partnerský. Už neprebiehajú pytačky, ktoré vedú ku svadbe, ale len k vzťahu, ktorý nutne nevedie k založeniu rodiny. Muži konzumujú ženinu sexualitu a často aj najplodnejšie roky- a potom sa ľudia rozídu,“

 

Tehotenstvo ako biznis

Odkadanie počatia má však aj inú odvrátenú stranu, než len sklamanie a frustrácia žien, ktoré túžia po vlastnom dieťati.

V čase keď sa ženy rozhodnú, že nastal vhodný čas na rodičovstvo, sa ukazuje, že mať dieťa môže byť veľký problém.

Túžba ženy stať sa matkou napriek vyššiemu veku, nevhodnému životnému štýlu či zdravotným komplikáciám, otvára cestu veľkému množstvu reprodukčným centier, ktoré ponúkajú ženám možnosť mať dieťa za (takmer) každých okolností.

Helena Máslová upozorňuje, že keď sa túžba po tehotenstve objaví, stáva sa biznisom v rukách reprodukčných centier, dokonca sa začína rozrastať fertilná „turistika“ za ženami, ktoré sú ochotné vynosiť neplodnému páru dieťa. 

Avšak faktom zostáva, že cesta k vytúženému dieťaťu by mala zostať napriek rozvinutému reprodukčnému inžinierstvu, hormonálnej liečbe či koučom, špeciálne určeným pre neplodné páry, zdravá a pokiaľ možno prirodzená.

Pre dieťa, matku ako aj celú rodinu je ideálne to, čo vymyslela príroda. S úsmevom možno dodať, že deti stále nosí bocian.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 3,60 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Aj ja som žena po tridsiatke a nechcem deti, ale z iných dôvodov, ako je uvedené v tomto článku. Jednoducho si netrúfam mať deti. Bojím sa, že nedokážem byť dobrým rodičom, dobrou manželkou a matkou. Viem, že tento postoj je nedospelý, ale neviem ho zmeniť. Neočakávam, že ma niekto pochopí. Ale bolo by to pekné.

Pridaj komentár