Syndróm hniezdenia patrí medzi materinské inštinkty

Marcela Beňová 0

Možno ste aj vy ako budúca mamička začali pod vplyvom hormónov, nadšenia a samozrejme veľkej dávky zodpovednosti pripravovať svoj domov na príchod nového obyvateľa. Neľakajte sa. 

foto: shutterstock

Ak ste doteraz upratovanie nikdy neriešili a nakupovali len najnevyhnutnejšie veci, no odrazu utierate každú poličku, leštíte sviatočný porcelán a doma sa vám kopia hromady nových dupačiek, nebude to tak navždy. To sa len prejavuje materinský inštinkt- hniezdenie, ktorým sa mamička podvedome pripravuje na príchod bábätka. 

Syndróm hniezdenia, aj keď vlastne nejde o syndróm, ale fázu v čase tehotenstva, sa prejavuje veľkým návalom energie. Obvykle sa objaví v piatom mesiaci, niekedy aj neskôr, no môže sa stať, že budúcu mamičku nedostihne vôbec. 

Žena, ktorá sa po náročnom prvom trimestri začína cítiť lepšie, cíti potrebu dať do perfektného stavu nielen domácnosť, ale aj detský šatník, pripraviť lekárničku pre každý prípad, doplniť zásoby v komore, nachystať domácu výživu či vymeniť hračky v detskej izbe.

V siedmom mesiaci som sa ani na chvíľu nezastavila. Vyupratovala som celú domácnosť, čo normálne nerobievam ani pred Vianocami, odušu som triedila, vyhadzovala, minimalizovala a zas nakupovala.

Po nociach som čítala diskusie o dovolenkách s malými deťmi a plánovala výlety, kam môžem vziať aj kočík. Pozeranie seriálov či káva s kamarátkami ma v tom čase vôbec nezaujímali,“ hovorí dvojnásobná mamička Laura.

foto: shutterstock

Mnoho mamičiek nahovorí budúcich oteckov na prerábku bytu, maľovanie detskej izbičky či kúpu krásneho nábytku pre budúceho obyvateľa domácnosti. Sú však aj ženy, ktoré pocítia nutkavú potrebu zreorganizovať tak, aby dieťaťu nehrozilo žiadne nebezpečenstvo. 

Na schody pribudne detská zábrana, aj keď potomok nebude chodiť ani on dvanásť mesiacov, mamičky prelepujú elektrické zásuvky, schovávajú nože, nožnice a ťažké predmety a kontrolujú každý kút.

Hniezdenie nás núti zaistiť potomkovi bezpečie a priviesť do sveta, kde mu nehrozí nebezpečenstvo. 

Upratujeme aj v živote

Tehotné ženy majú v tomto čase potrebu upratať si nielen doma, ale aj vo vzťahoch, práci a hodnotách. Nejedna mamička potrebuje dať do poriadku nedokončené veci, uzavrieť projekty v práci, doplniť fotky vo fotoalbume, ale aj kontaktovať starých priateľov či vyjasniť si hádky a nedorozumenia s rodinou. 

Niektoré ženy v rámci prípravy na nový život zmenia svoje návyky, napríklad začnú vyhľadávať nový druh relaxu, chodiť na prechádzky, menia stravovacie zvyky, či sa úplne vzdajú občasného fajčenia a ponocovania.

Nejedna žena sa pustí nielen do čítania kníh o materstve, ale aj príručiek o bývaní či životnom štýle.

Zaoberajú sa nim aj vedci

Syndrómu hniezdenia sa vo viacerých výskumoch venovali aj psychológovia, lekári a vedci. Tí sa zhodujú v tom, že takéto zdanlivo iracionálne správanie je úplne normálne a má dôležitú funkciu.

Pomáha matke sústrediť sa na príchod nového človeka, priviesť ho do bezpečného sveta a vytvárať si s ním väzbu už v prenatálnom období. A samozrejme, súvisí s radosťou a očakávaním, ktoré so sebou narodenie nového človiečika prináša.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár