Hudba v tehotenstve prospieva bábätkám aj mamičkám

Marcela Beňová 0

Chcete rozvíjať bábätko už v brušku? Podľa vedcov mu veľmi prospeje kvalitná hudba. Počúvanie príjemných a relaxačných melódií v tehotenstve má vplyv na celkovú pohodu dieťaťa a mamičky, ale aj na rozvoj niektorých jeho vlastností.

Naviac počúvanie hudby stimuluje intelekt a kreativitu. Mnohé mamičky veria, že pravidelné počúvanie hudby vplyv na vyššiu inteligenciu bábätiek, rozvoj empatie a po narodení sú menej plačlivé.

foto: shutterstock

Bábätku sa najviac páčia pokojné veselé melódie, ktorých rytmus sa približuje rytmu tlkotu matkinho srdca. Naopak, príliš hlasná, rýchla hudba, výrazné bubny či hlas, ktorý je v protiklade s maminým chlácholivým prihováraním bábätko ruší a znepokojuje. 

Hudbu, ktorú bábätká počúvali ešte pred narodením si pamätajú až do jedného roka a pozitívne na ňu reagujú. Možno vás prekvapí, že melódiu a rytmus nevnímajú len ušami, ale doslova celým telom. Narozdiel od mamy počujú hudbu, rovnako aj zvuky okolo seba, oveľa hlasnejšie, čo je spôsobené tým, že sú obklopené plodovou vodou.

Čo počúvať?

Kým v zahraničí sa mamičky môžu prihlásiť na špecializované kurzy, kde počúvajú starostlivo vybranú hudbu a relaxujú, u nás sa mamičky spoliehajú na domácu výbavu. Stačí hudobný prehrávač a CD s príjemnou hudbou.

Odborníci sa zhodujú v tom, že na bábätká má najlepší vplyv počúvanie Mozarta a Vivaldiho, uspávanky a ľudové piesne. Mnohé bábätká sa naozaj upokoja, alebo reagujú na skladby kopkaním do rytmu. 

foto: shutterstock

Najviac však deťom prospieva počuť hlas svojej mamy, na ktorý reagujú inštinktívne oveľa viac než na ostatné zvuky. Mamičky sa môže nenarodenému bábätku prihovárať, spievať, čítať rozprávky či recitovať básničky- na všetko, čo povie pokojným milým hlasom, reaguje dieťa s radosťou. 

Naopak, bábätka úzkostne reagujú rockové a metalové skladby. Zaujímavé je, že si pamätajú aj hudbu, ktorú bežne počúvali mamičky v rádiu v tehotenstve, napríklad po ceste do práce či melódie z rádia pri varení.

Zdá sa, že dieťa, aj keď nenarodené, je plnohodnotný účastník nášho každodenného života a prežíva všetko, čo sa okolo neho deje, rovnako intenzívne ako dospelí.

Počúvanie hudby je rituál

S počúvaním hudby v tehotenstve má skúsenosti aj mamička Anna, ktorá do hudobného sveta zasväcovala dcéru ešte pred narodením.

foto: shutterstock

„Keď som sa dozvedela, že budeme mať bábätko, vedela som, že s ním chcem veľa komunikovať ešte v prenatálnom období, rozprávaním aj hudbou. Okrem spevu sme malej pravidelne púšťali Vivaldiho a Mozarta, viac-menej rovnaké skladby.

Bolo to vždy večer, keď bola najaktívnejšia a najlepšie reagovala na podnety zvonku. Intenzívne sme začali od druhého trimestra a pokračovali až do pôrodu. 

Odkedy je malá na svete, stále počúva klasiku, a už máme odpozorované, ktoré skladby ju upokoja a ktoré naopak nabudia činnosť. Teraz má dva mesiace a keď jej pustíme Beethovena, vydrží pri nejakej aktivite podstatne dlhšie ako bez hudby. Veľmi ma teší, že malá má hudbu rada a verím, že jej to ostane.

Hudbou môžete rozvíjať kedykoľvek

Mrzí vás, že ste v tehotenstve rozvíjanie prostredníctvom hudby nestihli? Netrápte sa. Detský mozog je ako špongia a aktívne nasáva všetky novinky. Počúvaním klasickej hudby či uspávaniek, rovnako aj vlastným spevom, ho môžete rozvíjať od raného detstva.

Deti, ktoré sú v kontakte s hudbou, patria medzi tie spokojnejšie a vyrovnanejšie, no najmä šťastnejšie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár