Život medzi kontrakciami

Andrea Kožíková 0

Denne riešim kopec vecí

Mám rodinu, deti, prácu, domácnosť, nákupy, rôzne akcie, oslavy, koníčky, … veď to poznáte. Ale keď zazvoní telefón a na druhom konci je maminka, ktorej sa  začína pôrod… všetko sa náhle presunie na druhú koľaj.

Pôrod sa väčšinou začína postupne a tak mám zvyčajne priestor zariadiť všetko podstatné. Keď pôrod pokročí a ja sa stretávam s mamičkou, môj normálny život sa zrazu zastaví. Zrazu je tam len ona, jej potreby.

Foto: Ingimage.com

Čo je vlastne moja úloha, čo pri pôrode robím?

Pokúšam sa pomáhať zmierňovať jej pôrodné bolesti napr. masážou, horúcou vodou, zmenou polohy… no v prvom rade jej poskytujem psychickú podporu.

Predstavte si, že ste sa práve teraz rozhodli, že začnete pravidelne behávať. Je to skvelý plán, ste s ním nadšená a zrazu sa stretnete s takýmito reakciami od ľudí, ktorým dôverujete: „to akože chceš prísť o kĺby?”; „veď na to nemáš správne tenisky!”; „moju známu večer pri behaní prepadli!”; „veď choď, bude ťa to baviť tak tri dni a aj tak skončíš…” a podobné.

A zrazu ti tvoja kamoška povie: „to je skvelý nápad, ja som tiež nedávno začínala, nie je to ľahké, ale keď si veríš, tak to zvládneš. Môžem ti poradiť, ako som to prekonala ja a ak chceš, môžme chodiť zo začiatku spolu”.

A teraz si tie poznámky skúste predstaviť pri pôrode, ktoré z nich žene podľa vás pomáhajú? Poznámky, za ktorými sa schovávajú obrovské skúsenosti a vedomosti, ale spochybňujú jej schopnosť porodiť?

Napr.: „ako prvorodička určite nie ste schopná bez epidurálu porodiť” , či „to bude ešte dlho trvať”; „to dieťa je príliš veľké”; „ešte je to celé vysoko”; „to otváranie ide veľmi pomaly”; „ to bude ale ťažký pôrod, skôr to vidím na sekciu”. Alebo „ide ti to skvelo!”, „zvládneš to!”; „každá kontrakcia ťa posúva bližšie k bábätku”; „zvlásneš to, lebo si silná…“.

Foto: Istock

Pôrod je prirodzený proces

Žena je stvorená na to, že dokáže porodiť svoje dieťa. Maminky, ktoré sprevádzam, to vedia. Pripravovali sme sa spolu na deň D. Je to z veľkej časti psychická záležitosť.

Vyplavovanie stresových hormónov počas pôrodu bráni prepotrebnému oxytocínu, aby robil svoju prácu. Stres môže mať rôzne dôvody a ani nemusí byť vedomý. Najčastejšie to býva strach z neznámeho, strach z bolesti, zima, teplo, zápach, nemilá osoba, či nechcená samota…

Tak ako je žena po pôrode silná a sebavedomá, tak je pri pôrode jemná a zraniteľná

Pri pôrode, okrem odbornej pomoci, potrebuje v prvom rade pochopenie, milé slovo, bezpečie a podporu. Ja sa jej snažím poskytovať tú podporu. Som dula. Sluha pri pôrode.

Keď sa bábätko narodí, rodičia si spolu s bábätkom užívajú prvé spoločné chvíľky. Moja úloha na dnes sa končí, o pár dní nasleduje podpora pri dojčení.

Teraz idem domov, za svojou rodinou. Trocha z tej úžasnej energie som si ukradla pre seba. Spracujem emócie a pomaly sa vraciam do normálneho života, do života medzi kontrakciami.

Autorka je dula.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (23 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár