Všetko o pôrodniciachVšetko o Sprievodcovi pôrodnicami

Prečo vznikol Sprievodca pôrodnicami?

 SP   04.02.2013   0

Projekt Sprievodca pôrodnicami vznikol v roku 2010 ako odpoveď na nedostatok informácii o kvalite zdravotnej starostlivosti v pôrodniciach na Slovensku.

Pôrody sú najčastejšou príčinou hospitalizácie žien na Slovensku - narodenie dieťaťa na 2. mieste, spontánny pôrod na 3. mieste a pôrod cisárskym rezom na 8. mieste. Pre ženu ide o často jedinú hospitalizáciu v živote.

Pri výbere pôrodnice však mamičky nemajú dostatok zdrojov, z ktorých si mohli informovane vybrať pôrodnicu vyhovujúcu ich potrebám. 

Vzhľadom na informačnú asymetriu, rozhodli sme sa pomôcť budúcim mamičkám priniesť novú kvalitu v hodnotení pôrodníc na interaktívnej stránke www.sprievodcaporodnicami.sk.

Projekt mapuje ponuku zdravotníckych zariadení, kvalitu poskytovaných služieb a spokojnosť klientov. Informácie o kvalite a o tom, čo ženy v pôrodnici čaká, sú veľmi dôležité, pretože znižujú strach a zvyšujú dôveru v zdravotníkov. Tým aj zlepšujú proces a výsledky zdravotnej starostlivosti.

Projekt Sprievodca pôrodnicami okrem samotného mapovania situácie má ambíciu sa stať aj hnacím motorom v skvalitňovaní poskytovanej zdravotnej starostlivosti pred, počas a po pôrode, vytvárať podmienky na otváranie celospoločenskej diskusie:

„Ako sa rodia naše deti?“

edukovať o najnovších poznatkoch v oblasti perinatológie a zdôrazňovať právo matky, dieťaťa a rodín na bezpečný a dôstojný pôrod.

Pri zostavovaní projektu sme sa zamerali na tieto HODNOTY:

 

1. PODPORA RODINY

Narodenie dieťaťa je udalosť, ktorá sa týka celej rodiny, nie len matky, otca a dieťa, ale i súrodencov či starých rodičov. Podporujeme ich súdržnosť pred, počas i po pôrode.

2. EDUKÁCIA

Kontinuálne informujeme širokú verejnosť, ale najmä rodičov o možnostiach voľby a prípadných  rizikách, ktoré sa môžu s pôrodom spájať s dôrazom na bezpečný a dôstojný pôrod.

3. KLIENTSKÝ PRÍSTUP A ETIKA

Podporujeme klientsky prístup a dodržiavanie morálnych a etických pravidiel pred, počas a po pôrode zo strany zdravotníckeho personálu i rodiny. Podporujeme dôstojné pôrody a s rešpektom k matke, otcovi a dieťaťu pred, počas a po pôrode.

4. KVALITNÁ ZDRAVOTNÁ STAROSLIVOSŤ

Podporujeme moderné medicínske postupy pri pôrodoch, ktoré vedú k zvýšeniu bezpečnosti pôrodu a ktoré podporujú psychické i fyzické zdravie matky i dieťaťa.

5. PODPORA SPOLUPRÁCE A KOMUNIKÁCIE

Chceme vytvárať priestor pre dialóg medzi lekármi, rodičmi a širokou verejnosťou s cieľom riešiť problémy, ktoré sa týkajú pôrodu dieťaťa. Chceme byť mediátorom, ktorý pomáha hľadať riešenia a zlepšovať priebeh pôrodov pre rodičov i zdravotníkov.

NAŠOU MISIOU

je zvýšiť rešpekt k pôrodu, k novému životu a k privádzaniu dieťaťa na svet.

Chceme informovať, podporovať a vzdelávať slovenské matky a ich rodiny o tom, ako prebieha prirodzený, bezpečný a dôstojný pôrod a vytvárať preň na Slovensku podmienky.

Chceme byť mediátorom v komunikácii medzi rodičmi a perinatológmi. Prostredníctvom spätnej väzby mamičiek a odborného hodnotenia perinatológov chceme zlepšovať slovenské pôrodníctvo.

VÍZIA

Chceme sa stať projektom, ktorý je dôveryhodným zdrojom informácií pre  budúce matky i verejnosť, chceme sa stať lídrom v poskytovaní informácií o pôrodniciach, slovenskom pôrodníctve a spôsobe vedenia pôrodu.

Tieto informácie vytvárame v spolupráci so slovenskými odborníkmi v oblasti perinatológie a v spolupráci s mamičkami. Chceme vytvoriť portál, vďaka ktorému si slovenské ženy dokážu zodpovedne vybrať kde a ako chcú svoje dieťa porodiť.

Slovenské pôrodnice 2012

zajtra - 5. 2. 2013 vyhlásime výsledky hodnotenia slovenských pôrodníc za rok 2012!

Slávnostné odovzdávanie certifikátov primárom pôrodníc s najlepším hodnotením prebehne pod láskavou záštitou Kate Sedgwick, MPH, manželky amerického veľvyslanca na Slovensku a Moniky Hilmerovej, herečky a nastávajúcej dvojnásobnej mamičky. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

###F_BANNER###