Projekt Sprievodca pôrodnicami za posledné roky priniesol slovenským pôrodniciam spätnú väzbu od rodičiek s konkrétnymi oblasťami, ktoré by si zaslúžili pozornosť a zlepšenie.
V minuloročnom dotazníku Sprievodca pôrodnicami získali pôrodnice najmenej bodov za:
- podporu skorého kontaktu medzi matkou a dieťaťom
- 77,92 % žien malo umožnené prvé priloženie na pôrodnej sále,
- 66,65 % žien bolo so svojim dieťaťom aj dve hodiny po pôrode
- 77,92 % žien malo umožnené prvé priloženie na pôrodnej sále,
- 66,65 % žien bolo so svojim dieťaťom aj dve hodiny po pôrode
- 77,92 % žien malo umožnené prvé priloženie na pôrodnej sále,
- 66,65 % žien bolo so svojim dieťaťom aj dve hodiny po pôrode
- podporu dojčenia (81,74 %)
- ochotu personálu načúvať a reagovať na individuálne potreby rodičky (85,76 %).
V aktuálnom ročníku Sprievodca pôrodnicami sme rozšírili otázky, aby sme sa dozvedeli ešte viac o tom, ako sú naplnené potreby mamičiek a bábätiek v pôrodniciach – ako sa dodržiava v pôrodniciach bonding a rooming-in.
Pýtali sme sa,
- či mali mamy po pôrode umožnený kontakt „koža na kožu,“
- či boli podporené dojčiť do jednej hodiny od pôrodu,
- aj na 24-hodinový rooming-in, ktorý predpokladá, že dieťa nie je oddelené od matky na viac ako hodinu.
Vychádzali sme pritom zo súčasných štandardov Starostlivosti o matku a novorodenca podľa zásad Baby-friendly Hospital Initiative (BFHI) – podpory, podľa ktorého sa odporúča:
- aby kontakt matky a dieťaťa koža na kožu začal okamžite alebo do 5 minút po narodení a trval neprerušovane aspoň 60 minút
- kontakt koža na kožu definuje nasledovne: nastáva vtedy, keď je dieťa položené na brucho alebo hrudník matky bez akéhokoľvek oblečenia, ktoré by ich oddeľovalo. Všetky matky by mali byť nabádané k čo najskoršiemu začatiu dojčenia, a to do jednej hodiny od pôrodu.
Podľa WHO štandardov je jedným z bodov “Umožniť matkám a ich deťom zostať spolu a praktizovať systém rooming-in 24 hodín denne.” Ukazovateľom má byť % matiek fyziologických novorodencov, ktorých deti boli s nimi hneď od pôrodu a neboli od nich odlúčené na viac než jednu hodinu.”
Prísnejšie položené otázky priniesli vo výsledku horšie známky pre pôrodnice.
Ako spĺňajú slovenské pôrodnice BFHI kritériá?
Na otázku „Bol vám umožnený kontakt matky a dieťaťa “koža na kožu” do 5 minút od narodenia a trval aspoň 1 hodinu?“ odpovedali mamičky nasledovne:
nie
1432
37.95%
áno
2066
54.75%
nemala som záujem
174
4.61%
Na otázku „Boli ste podporená k začatiu dojčenia do jednej hodiny od pôrodu?“ odpovedali mamičky nasledovne:
nie
1343
35.59%
áno
2228
59.05%
nemala som záujem
97
2.57%
Na otázku „Mala vaša pôrodnica 24-hodinový rooming-in? (dieťa nie je oddelené od matky na viac ako hodinu)
nie
946
25.07%
áno
2730
72.35%
Aké sú skúsenosti mamičiek s bondingom v pôrodniciach?
Toto sú niektoré odpovede mamičiek, ktoré nám k téme bondingu a rooming-in napísali do dotazníka Sprievodca pôrodnicami:
- „Pri samotnom pôrode mi nedali dieťa koža na kožu, hneď mi ho odniesli, neukázali a priniesli mi ho po odvážení a zmeraní už oblečeného. Potom mi syna priniesli až po 48 hodinách.“ Bardejov
- „Namiesto viackrát prisľúbeného priloženia aspoň na hodinu, počas pôrodu placenty a šitia až po prisatie mi dieťatko položili na brucho asi len na 3 minúty, potom ho doniesli ukázať zabalené na 10 sekúnd a odniesli preč zo sály. Aj keď vraj bolo všetko v poriadku, dieťa mi na izbu doniesli po dlhých 6 hodinách a to aj napriek tomu, že som ho opakovane pýtala priniesť, keďže som sa cítila veľmi dobre. Čo sa s dieťaťom zatiaľ dialo (napr. prikrmovanie) netuším.“ Banská Bystrica
- „Pôrod prebehol úplne v poriadku, bez komplikácií, môj zdravotný stav, aj dieťatka bol v poriadku a napriek tomu mi ho len ukázali a odniesli preč. Videla som ho až po cca 5 hodinách. Žiaden kontakt koža na kožu ani prvé prisatie. V tej chvíli mi to neprišlo zvláštne. No s odstupom pár dni som z toho bola úplne mimo.“ Košice Šaca.
- „Priloženie na hrudník hneď po pôrode mi umožnené bolo, no trvalo asi 15 minút, potom súrili novorodenecké sestry, aby som dieťa odovzdala. Najviac sa mi však nepáčilo, keď vzali moje dieťa na bežné odbery a nedoniesli ho asi hodinu. Musela som sama ísť na novorodenecké, kde mi až po mojom domáhaní sa podali informáciu, že malého nechali pod lampou (žltačka). Zároveň ho sestra bez akejkoľvek konzultácie dokŕmila umelým mliekom. Mali ho nosiť na dojčenie každé 3 hodiny. Takmer vždy som tam stepovala pre neho ja. Takisto sestry sa snažili večer ma ‘ukecať’, že aby som si oddýchla a oni mu dajú umelé mlieko. Sestry sú na novorodeneckom ‘stará škola’ a miestami vedeli byť nepríjemné.“ Rimavská Sobota