ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Všetko o pôrodniciachPôrodnice pod lupou

Žilinská pôrodnica má darcov, ktorí myslia na to najcennejšie: bábätká

 kika/redakcia   27.03.2018   0

V marci tohto roka získalo novorodenecké oddelenie žilinskej nemocnice špeciálne kryty na inkubátory i obliečky do postieľok novorodeniatok, ktoré vlastnoručne ušili ženy z celého Slovenska. Darovali ich dobrovoľníčky zo skupiny Pomôžme predčasne narodeným detičkám.

Shutterstock

 

„Kryty na inkubátory slúžia na spríjemnenie prostredia a stíšenie priameho svetla, ktoré by mohlo dopadať na nedonosených novorodencov. Tí potrebujú maximálny pokoj bez rušivých podnetov, medzi ktoré patrí práve aj ostré svetlo.

Zakrytím inkubátora tak imitujeme pokračovanie vývoja v maternici," uviedla primárka novorodeneckého oddelenia FNsP Žilina Katarína Jackuliaková.

Každoročne ošetria na jednotke resuscitačnej starostlivosti vyše sto detí, z ktorých približne 70 % je práve v inkubátoroch. „Čím je bábätko nezrelšie, tým je nutnejšie ho takto chrániť a vytvoriť mu príjemnejšie prostredie," doplnila.

Na oddelení využijú aj ručne šité podhlavníčky do vankúšov a obliečky: „Podhlavníčky do vankúšov používame pod hlavičku detí a keďže sa častokrát vymieňajú a perú, postupne sa ničia a musíme ich nahradiť novými. Táto pomoc je teda veľmi vítaná. Dostali sme aj obliečky na vankúše, ktoré sú pestré, veselé a vytvoria v postieľkach príjemný dojem," poďakovala sa dobrovoľníčkam Amália Krkošová, vedúca sestra novorodeneckého oddelenia.

Aj monitory dychu

Nadácia Križovatka zase darovala novorodeneckému oddeleniu v Žiline 15 kusov nových monitorov dychu v hodnote 1.200 eur. Od roku 2008 odovzdala táto nadácia nemocnici už 27 týchto prístrojov. Monitory kontrolujú dych novorodencov a v prípade jeho zlyhania upozornia na problémy zvukovým a svetelným signálom.

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat postihuje deti do jedného roka a spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov.

„Lekári dokážu stanoviť diagnózu, bohužiaľ, až po smrti dieťatka. Príčina syndrómu zatiaľ nie je jasná, pravdepodobne ide o poruchu dýchania, ktorá vzniká už v tehotenstve a podieľa sa na nej viac rizikových faktorov, napríklad aj fajčenie matky, nižšia pôrodná hmotnosť nedonosených detí alebo dvojčiat, rovnako však aj rôzne oslabenia detského organizmu a choroby dýchacích ciest.

Monitory kontrolujú dýchanie novorodencov a v prípade ohrozenia okamžite varujú," priblížila primárka novorodeneckého oddelenia žilinskej nemocnice Katarína Jackuliaková s tým, že prístroje požičiavajú mamičkám aj domov. Do dnešného dňa nemocnica zapožičala monitory dychu 1.477-krát.

fnspza.sk

Ako ste boli spokojné so svojou pôrodnicou vy?

Rodili ste v priebehu posledného roka? Máte jedinečnú možnosť vyjadriť svoj názor  vyplnením dotazníku a prispieť k zlepšeniu podmienok v slovenských pôrodniciach.

Ohodnoťte svoju pôrodnicu.  Ďakujeme!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised