Všetko o pôrodniciachPôrodnice pod lupou

Žilinská nemocnica ponúka mamičkám psychofyzickú prípravu na pôrod

 Marcela Beňová   13.09.2018   0

Pôrodnica v Žiline ponúka mamičkám štvortýždňový kurz, počas ktorého sa môžu lepšie pripraviť na pôrod, a zároveň sa dozvedieť množstvo potrebných informácií, z ktorých budú čerpať v prvých dňoch po pôrode.

Predpôrodnú prípravu vedia certifikovaná pôrodná asistentka. 

shutterstock

 

Psychofyzická príprava na pôrod má za úlohu predovšetkým zoznámiť budúcu mamičky so všetkými teoretickými a praktickými aspektami pôrodu. Dozvedia sa, čo všetko sa deje s organizmom krátko pred, počas a po pôrode.

Naučia sa vhodné cviky, ktoré pomáhajú udržať telo mamičky vo forme, správnu techniku dýchania a čakajú ich aj prednášky o dojčení a starostlivosti o novorodenca.

Okrem toho si mamičky môžu pozrieť priestory pôrodnice, pôrodnú sálu a dozvedia sa všetky potrebné informácie o hospitalizácii pred pôrodom. O predpôrodnú prípravu je medzi mamičkami veľký záujem.

Lekári sú s predpôrodnou prípravou spokojní

„Mesačne máme 100 až 130 pôrodov, pričom psychofyzickú prípravu absolvuje viac ako 40 percent rodičiek. Vďaka tomu sú omnoho lepšie pripravené, výborne spolupracujú s našimi zdravotníkmi na sále a po pôrode sledujeme výrazne menej pridružených komplikácií,“ pochvaľuje psychofyzickú prípravu pre mamičky primár pôrodníckeho oddelenia Robert Ficek.

Predpôrodná príprava prebieha počas štyroch stretnutí, na ktorých sú vítaní aj budúci oteckovia či duly. Vedenia pôrodnice sa usiluje ponúknuť mamičkám aj zaujímavé informácie, ktoré pomôžu samotnej mamičke, napríklad zásady zdravého stravovania pre ženy či potrebu fyzickej aktivity.

„Učíme sa dôležité cviky na uvoľnenie chrbtice, správny nácvik dýchania a účastníčky sa tiež radia s laktačnou poradkyňou,“ upresňuje program predpôrodnej prípravy certifikovaná pôrodná asistentka Jarmila Mackovčáková. 

Predpôrodnú prípravu v žilinskej pôrodnici absolvovala aj mamička Daniela.

„Psychofyzickú prípravu som veľmi ocenila najmä preto, lebo šlo o prvý pôrod a ja som mala obavy, ako to zvládnem. Veľmi oceňujem prístup odborníkov, pretože sme mali všetko vynikajúco vysvetlené.

Mohli sme si pozrieť priestory, kde budeme rodiť, aj nadštandardnú izbu, ak by mal niekto záujem ju využiť. Najviac sa mi páčila prednáška o pupočníkovej krvi a jej využití, pretože dovtedy som mala o tejto problematike len okrajové informácie.“

Mamičky, ktoré majú o kurz záujem, sa môžu prihlásiť na predpôrodnú prípravu už od 28. týždňa tehotenstva. Všetky informácie o kurze poskytuje gynekologicko – pôrodnícke oddelenie na svojej internetovej stránke.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

###F_BANNER###