ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Všetko o pôrodniciachPôrodnice pod lupou

Za otca pri pôrode či epidurál sa už v roku 2018 nebude platiť

 redakcia   10.01.2018   3

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) po stredajšom rokovaní vlády oznámil dve zmeny, týkajúce sa poplatkov v pôrodniciach.

Od februára 2018 by už rodičky nemali platiť za morálnu podporu pri pôrode - zrušiť sa má poplatok za prítomnosť otca pri pôrode, ani poplatok za epidurálnu analgéziu, ktorá tlmí pôrodné bolesti.

Uvedené poplatky sa zrušia v nemocniciach, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva. Sú to predovšetkým univerzitné a fakultné nemocnice.

 

Za prítomnosť sprevádzajúcej osoby vyberajú pôrodnice najmenej 10 eur (v pôrodnici v Žiari nad Hronom), obvykle však okolo 30 eur (napríklad v bratislavskej pôrodnici na Antolskej), 33,50 eur v pôrodnici Banská Bystrica.

Slovensko je poslednou krajinou, v ktorej sa prijímajú poplatky za účasť pri pôrode. Českí otcovia neplatia od roku 2016, kedy český ústavný súd rozhodol, že právo otca či inej osoby na prítomnosť pri pôrode vyplýva priamo zo zákona a samotná prítomnosť nesmie byť spoplatnená.

Pôvodne Drucker uvažoval aj o zrušení poplatku za výber pôrodníka, ktorý si pôrodnice vyberajú v sume od 150 do 300 eur, nakoniec sa však rozhodol tento poplatok ponechať, nakoľko časť odmeny ide aj pre samotného lekára a motivuje ho, aby prišiel k rodičke aj mimo svojej služby.

Ako ďalej, baby friendly pôrodnice

Rezort zdravotníctva bude v tomto roku pracovať aj na recertifikácii Baby Friendly nemocníc. Takýto certifikát má v súčasnosti podľa Druckera len nemocnica v Čadci. Záujem oň ale majú aj iné zdravotnícke zariadenia, zdôraznil minister.

Takéto nemocnice kladú dôraz na blízky kontakt matky s dieťaťom. Dojčeným bábätkám nedávajú cumle ani iné náhrady prsníka a matkám poskytujú poradenstvo v oblasti dojčenia.

Začiatkom roka by mali byť hotové aj štandardy pre oblasť gynekológie a pôrodníctva. Tie lekárom napovedia, ako majú postupovať v jednotlivých situáciách, napríklad pri nástrihu hrádze.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku
Miroslav napísané 08.02.2018 17:19

Moja zena RODILA 05.02.2018 V Dolnom Kubine a musi sa plati otec pri porode aj epiduralka.Takze je vsetko co tu pisete v tomto clanku je blbost.

redakcia napísané 08.02.2018 22:19

Dobrý deň,

v článku píšeme "Uvedené poplatky sa zrušia v nemocniciach, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva. Sú to predovšetkým univerzitné a fakultné nemocnice."

Pôrodnica v Dolnom Kubíne nepatrí pod ministerstvo zdravotníctva, preto sa nemusí riadiť príkazom ministra.

Eda napísané 26.01.2018 14:46

To, že se nebude od 01.02.2018 platit epidural a přítomnost otce u porodu, je už oficiálně dáno (např. nějakým nařízením nebo něčím jiným) a nebo to Drucker jenom tak řekl do větru a nic se neděje? V nemocnici o tom nikdo nic neví a nebo spíš nechce vědět a chtějí to po nás zaplatit, i když rodíme až v druhé polovině únoru (februáru).

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised