Všetko o pôrodniciachPôrodnice pod lupou

V Nemocnici Zvolen dostanú bábätká chobotničky od dobrovoľníkov

 Alžbeta Sivá   13.08.2018   0

„Chobotničky pre srdiečkové detičky“ znie názov projektu, ktorý sa na Slovensku postupne dostáva do povedomia zdravotníckej aj širšej verejnosti. Zapojilo sa doň už aj novorodenecké oddelenie v Nemocnici Zvolen, člena skupiny AGEL.

 

Tieto milé, neobvyklé hračky sú vyrobené zo 100% bavlny, vyplnené antialergickým dutým vláknom, čím je zabezpečená ich hygienická nezávadnosť. Háčkujú ich dobrovoľníci na celom Slovensku.

„Chobotničky sú prednostne určené predčasne narodeným bábätkám a bábätkám so srdcovými chybami,“ vysvetľuje MUDr. Oľga Švecová, primárka detského oddelenia Nemocnice Zvolen, ktorá je členom skupiny AGEL, a pokračuje:

„Tieto detičky sú často dlhú dobu odkázané na pomoc prístrojov, s ktorými ich spájajú rôzne hadičky. U novorodencov pretrváva silný úchopový reflex a hrozí tak náhodné vytiahnutie hadičiek z končatín. Chápadlá im pravdepodobne pripomínajú pupočnú šnúru, ktorú zvykli uchopiť ešte v období pred narodením. Predpokladá sa, že prítomnosť vlnených chobotničiek zníži počet vytiahnutých hadičiek. Deti pravidelnejšie dýchajú, zlepšuje sa im tep srdca a krvný tlak, celkovo sú pokojnejšie. Je to príklad toho, keď na pomoc stačí aj maličkosť. Všimli sme si, že niektoré mamičky si už pre svoje bábätko zadovážili takúto chobotničku – môžeme len konštatovať, že zdravým bábätkám to určite neuškodí. Takéto aktivity preto radi podporíme.“

K dnešnému dňu sa v Nemocnici Zvolen za rok 2018 narodilo 694 detí. Novorodenecké oddelenie v Nemocnici Zvolen zabezpečuje komplexnú starostlivosť v zmysle princípov Baby Friendly Hospital. Nemocnica ponúka možnosť psychoprofylaktickej prípravy na pôrod pre mamičky aj ich partnerov. Po pôrode je matka spolu s dieťaťom v tzv. systéme rooming-in. Bližšie informácie nájdete na www.nemocnicazvolen.sk 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

###F_BANNER###