Všetko o pôrodniciachPôrodnice pod lupou

Rodičky s koronavírusom: všetko sa zmenilo v jednom momente

 redakcia   18.05.2021   0

V našom dotazníku Sprievodca pôrodnicami sa žien pýtame, ako pandémia ovplyvnila ich pôrod.

Toto sú príbehy dvoch žien - z Trenčína a Spišskej Novej Vsi, ktoré opisujú, ako sa im zmenila situácia v pôrodnici od momentu, ako im vyšiel pozitívny test na koronavírus.

Shutterstock

 

Príbeh z Trenčína

Som druhorodička. Pri príjme do pôrodnice som nemala žiadne príznaky, ale v tom čase pôrodnica vyžadovala test na koronavírus a ten vyšiel pozitívne. Preto som pri sebe nemohla mať partnera.

Po potvrdení covidu sa zmenilo zrazu všetko. Na to, že som bola prvá rodička v trenčianskej nemocnici s koronavírusom, zvládli všetko na výbornú.

Nemôžem sa sťažovať. Zabezpečili všetko nutné, čo som potrebovala ja aj bábätko a zároveň maximálne bezpečne pre personál. Som veľmi spokojná s prístupom a starostlivosťou.

Od prijatia do pôrodnice až po narodenie bábätka som mala k dispozícii samostatnú pôrodnú miestnosť. Počas pôrodu som sa mohla slobodne pohybovať, jediné obmedzenie bolo povinné rúško. Ale mohla som si zvoliť polohu, v ktorej som rodila, aj využiť úľavové prostriedky.

Po pôrode mi bol okamžite umožnený bonding, bola som takisto podporená k dojčeniu.

Shutterstock

 

Príbeh zo Spišskej Novej Vsi

Som treťorodička, rodila som v pôrodnici v Spišskej Novej Vsi. Pri príjme do pôrodnice mi bol potvrdený COVID-19. Nedovolili mi, aby som mala pri sebe blízku osobu. Rúško bolo povinné po celý čas.

Počas pôrodu som sa nemohla slobodne pohybovať, ani zvoliť si pôrodnú polohu, ktorá by mi vyhovovala. Bonding, teda kontakt koža na kožu po narodení mi umožnili, ale podpora dojčenia hneď po pôrode žiadna.

Ak mi niečo chýbalo, bol to ľudský prístup.

Pandémia veľmi zle ovplyvnila môj pôrod. Bola som bez príznakov, ale test vyšiel covid pozitívny.

Doteraz sa s tým ponížením a necitlivým prístupom neviem vyrovnať, hlavne v akých podmienkach som musela rodiť, s rúškom, bez možnosti poskytnutia epidurálu, osamotená, uzimená, lebo sa tam nekúrilo, počas pôrodu som počúvala ako sa asistentka márne pokúšala dovolať lekárke, aby už prišla na pôrod, prišla keď bolo dieťa na svete.

Samý stres, napokon som bola s dcérkou premiestnená na izbu, kde mi dali tel. číslo, že ak sa budem cítiť zle mám volať, čo som aj volala, ale nik neprišiel, nemala som ešte dostatok mlieka pre dieťa, volala som, že trochu potrebujem, zabudli na mňa. Potom sa mi ospravedlnili, že som v druhej časti pôrodnice a majú veľa roboty.

Na otázku, či žena covid pozitívna nemá právo na dôstojný pôrod a rodí ako v dobách minulých som dostala odpoveď: Veď nie som ani prvá, ani posledná, čo takto musela rodiť. Čo k tomu dodať.

Tá neistota a nedôvera k lekárom u mňa pretrváva dodnes, až tak, že som si vravela, že už nikdy nepôjdem k žiadnemu gynekológovi a ani som nebola na kontrolu po 6 týždňoch.

»»» Prečítajte si aj: Mohol to byť celkom iný pôrod, nemať koronavírus.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised