Všetko o pôrodniciachPôrodnice pod lupou

Pôrodnica v Bánovciach zostáva zatvorená

 Marcela Beňová   27.09.2018   0

Pôrodnica v Bánovciach zostala pred niekoľkými mesiacmi z dôvodu rekonštrukcie zatvorená. Znovuotvorenie očakávali budúce mamičky koncom augusta.

Avšak gynekologicko – pôrodnícke oddelenie bánovskej nemocnice zostáva naďalej mimo prevádzky.

shutterstock

 

Opätovné otvorenie je neisté

Konateľ nemocnice Peter Kovařík upozornil na to, že pôrodnica sa nevráti k opätovnému chodu ani v najbližších dňoch. Gynekologicko - pôrodnícke oddelenie ostáva uzavretá do konca septembra 2018.

„V priebehu nasledujúcich dní bude definitívne rozhodnuté o jeho ďalšej činnosti,“ vyjadril sa konateľ na adresu opätovného fungovania pôrodníckeho oddelenia.

Aj keď oddelenie bolo oficiálne zatvorené z dôvodu rekonštrukcie, hovorí sa predovšetkým o nedostatku personálu.

Samotné zatvorenie pôrodníc mnohé budúce mamičky prekvapilo. O tom, že pôrodnícke oddelenie nebude dočasne fungovať, sa dozvedeli len niekoľko dní predtým. Mamičky sú preto momentálne nútené hľadať pôrodnú starostlivosť v okolitých mestách – v Partizánskom, Topoľčanoch a Trenčíne.

Niektoré rodičky s riešením nie sú spokojné, pretože im starostlivosť na oddelení vyhovovala a hľadanie pôrodnice v okolitých mestách je pre ne komplikované.

Je na vine trend veľkých nemocníc?

Primár trenčianskej pôrodnice Peter Kaščák upozorňuje na to, že sieť pôrodníc na Slovensku je predimenzovaná. Podľa jeho názoru v minulosti slúžili pôrodnice až na dvojnásobný počet pôrodov, kým dnes sa v samotných pôrodniciach nerodí dostatok detí.

S tým súvisí aj menšia odbornosť personálu a pôrodnice v malých mestách nie sú podľa neho schopné vytvoriť rovnaké podmienky v prípade komplikácií pri pôrode. 

„Vo svete je trend budovať veľké pôrodnice, pretože pôrodníctvo dnes je personálne, ekonomicky aj technicky náročný odbor,“ vysvetľuje Kaščák.

„Narozdiel od malej nemocnice tá veľká by mala dokázať poskytnúť starostlivosť aj v zložitých prípadoch komplikácií, čo je krok v prospech rodičiek,“ dodáva Kaščák s tým, že aj keď väčšina pôrodov prebehne hladko, avšak v prípade že dôjde ku komplikáciám, musí byť k dispozícií zdatný tím ľudí a vybavenie.

To však momentálne nemôže garantovať každá pôrodnica.

V Bánovciach sa minulý rok narodilo 557 detí, o 21 viac ako v roku 2016. Napriek tomu, že mnohé ženy by zotrvanie pôrodníckeho oddelenia ocenili, budúcnosť pôrodnice je neistá.

Tento rok ide už o druhé uzavreté oddelenie v Bánovciach. Koncom februára sa dočasne uzavrelo interné oddelenie. Dôvodom bol nedostatok zdravotného personálu, ktorý nemocnica nedokázala pokryť. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

###F_BANNER###