Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala

Kristína Kováčiková 0

O pôrode môžeme mať rôzne predstavy. Niekto tomu hovorí pôrodný plán, niekto pôrodné želania.

Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov (nepodávať umelý oxytocín, vyhnúť sa epiziotómii), možno je pre nás úplne najdôležitejšie, aby dieťa po pôrode nikam neodnášali…

Ochota personálu načúvať a reagovať na individuálne potreby rodičky sa v minuloročnom hodnotení Sprievodca pôrodnicami dostala medzi 3 najslabšie hodnotené parametre. 

Tento rok sme sa žien pýtali preto ešte konkrétnejšie, ako prebiehal ich pôrod.

Ako sa rodí slovenským ženám?

Pri koncipovaní novších otázok sme vychádzali aj z kritérií, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v spolupráci s Medzinárodnou federáciou pre gynekológiu a pôrodníctvo (FIGO), stanovila ako jeden z bodov programu nemocníc priateľských k matkám a deťom.

Podľa WHO by každá rodiaca žena mala mať počas prvej doby pôrodnej možnosť jesť, piť, chodiť, stáť a voľne sa pohybovať v priebehu prvej doby pôrodnej. Počas druhej a tretej doby pôrodnej by mala mať možnosť vlastného výberu polohy, ak to nie je medicínsky kontraindikované.

Sloboda pohybu, výber polohy, úľavové prostriedky

V minulých ročníkoch Sprievodca pôrodnicami sme sa žien pýtali, ako hodnotia „ochotu personálu načúvať a reagovať na individuálne potreby rodičky.

S týmto parametrom boli menej spokojné v porovnaní, napríklad s dodržiavaním súkromia pri pôrode alebo s vybavením pôrodnice.

V tomto ročníku sme sa pýtali okrem iného:

  • či mali k dispozícii samostatnú pôrodnú miestnosť od prijatia do pôrodnice až po pôrod
  • či im pôrodnica umožnila prítomnosť sprevádzajúcej osoby počas celej doby pôrodu (nielen na záverečnú fázu), a tiež
  • či sa mohli počas pôrodu slobodne pohybovať,
  • či si mohli samy zvoliť polohu a
  • či mohli využiť úľavové prostriedky.

Na otázky odpovedali nasledovne – zoradené podľa najlepších/najhorších výsledkov:

Mohli ste sa počas pôrodu slobodne pohybovať?

nie

644

17.06%

áno

2659

70.47%

neviem

357

9.46%

Mohli ste počas pôrodu využiť úľavové prostriedky?

nie

755

20.01%

áno

2378

63.02%

neviem

467

12.37%

Mohli ste si zvoliť polohu pri pôrode?

nie

1730

45.85%

áno

1069

28.33%

neviem

781

20.69%

Považujeme za problematické, ak každá piata žena nedostane počas pôrodu možnosť úľavy od pôrodných bolestí.

Takisto nie je dobrou známkou pre pôrodnice, že takmer polovička žien si nemôže zvoliť polohu pri pôrode. V tomto bode majú pred sebou pôrodnice na Slovensku ešte veľa práce.

Čo konkrétne ženám chýbalo počas pôrodu?

Voda, možnosť napiť sa počas pôrodu –  sú poznámky, ktoré sa často opakujú v tzv. otvorených otázkach nášho dotazníka Sprievodca pôrodnicami:

  • „V žilinskej pôrodnici stále nedovolia ani glg vody, čo je podľa mňa zastaralé.“

A ako sa pôrodnice stavajú k pôrodným želaniam?

  • „Chýbal mi aspoň malý záujem o pôrodné priania pacientky (napríklad podanie oxytocínu, nástrih a pod.), väčšia informovanosť, čo sa ide robiť a prečo, aspoň stručne, ideálne aj sa opýtať, či s tým pacientka súhlasí…“ napísala rodička z Banskej Bystrice.
  • „Hovorila som, že ak z medicínskeho hľadiska nebude potrebný oxytocín, nemám oň záujem. Pri podaní pri poslednej kontrakcii mi ho jednoducho podali.“ Žiar nad Hronom.
  • Mama z Bardejova napísala: „Po uplynutí predpokladaného termínu pôrodu bol na mňa vyvíjaný nepriamy tlak, aby som pristúpila aspoň na prasknutie vakov blán, aby sa pôrod spustil. Odolávala som 5 dní, potom ma strašili, že bábo má málo miesta a začína byť v tiesni. Na prepichnutie vakov blán som nakoniec zo strachu o dieťatko pristúpila.“
  • „Chýbala mi možnosť voľby klystíru pred pôrodom.“ Trenčín
  • „Vadilo mi tlačenie na brucho pri pôrode bez môjho súhlasu aj napriek napomenutiu.“ Košice Šaca
  • „Môj plán si ani neprečítali – vraj ho nepotrebujem a mám ho odložiť,“ skúsenosť z Dunajskej Stredy, ktorú potvrdila aj iná rodička:
  • „Na internete sú po pôrodnici uvedené nepravdivé údaje. Nemocnica je prezentovaná, že vyhovuje požiadavkám rodiacej ženy, avšak používajú praktiky, ktoré sú v rozpore s normami WHO. Na stránke pôrodnice je uvedené, že sa dá rodiť do vody, počas pôrodu umožňujú príjem tekutín a stravy a nepoužívajú nástrih hrádze, len v nutných prípadoch, avšak pravý opak je pravdou. Pri mojom pôrode bez môjho súhlasu uskutočnili Hamiltonov hmat, tlačenie na brucho, nástrih hrádze a nepočkali ani na prirodzený pôrod placenty.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár