Všetko o pôrodniciachPôrodnice pod lupou

Košický neonatológ Krcho: 9 dôvodov, prečo sa pred pôrodom otestovať na koronavírus

 redakcia   26.10.2020   0

Cez víkend sa odohral v Košickej nemocnici L. Pasteura nepríjemný incident - 19-ročná rodička odmietala nosiť rúško, aj absolvovať test na COVID.

So zdravotníkmi komunikovala jej advokátka, ktorá cez telefón poučovala zdravotníkov a zdravotníčky, že rúška sú "genocídny nezmysel". Ministerstvo zdravotníctva odsúdilo správanie advokátky Adriany Krajníkovej ako hanebné.

"Advokátka Adriana Krajníková, ktorá inštruovala budúcu mamičku, aby nepočúvala lekárov, ohrozuje ľudí pravidelným šírením nebezpečných dezinformácií a absurdných konšpiračných teórií o koronavíruse. V tomto prípade na základe jej inštrukcií mohla jej klientka priamo ohroziť zdravotníkov v košickej nemocnici v prípade, že by bola nakazená koronavírusom."

Primár neonatologického oddelenia pracoviska košickej nemocnice na Triede SNP Peter Krcho vysvetľuje, prečo musí mamička v pôrodnici nosiť rúško a prečo by si mala pred pôrodom urobiť PCR alebo antigénový test:

Shutterstock

 

1. Chráni seba, aby sa nenakazila v nemocnici

2. Chráni novorodenca, ak by bola infikovaná bez klinických prejavov, ba dokonca aj covid pozitívna. Ak nemá klinické prejavy, môže dojčiť, dokonca sa odporúča dojčiť v maske a po umytí rúk. Materským mliekom sa výrazným spôsobom znižuje riziko infekcie novorodenca na Covid 19.

3. V prípade ohrozenia pri pôrode mnohé intervencie, ako napríklad anestéza, chirurgický zákrok, CT vyšetrenie a iné, vyžadujú negatívny test na koronavírus, je dobré ho mať pred pôrodom.

4. Ošetrujúci personál, sestry, lekári potrebujú vedieť, či nie je náhodou pozitívna, inak nevedia efektívne chrániť ju, ani novorodenca.

5. Bez rúška a bez testu je sporná podpora a zacvičovanie dojčenia, čím matka bráni paradoxne dojčeniu vlastného dieťaťa, ktoré ho najlepšie chráni proti všetkým infekčným ochoreniam.

6. Nenosením rúška a bez testu v pôrodnici ohrozuje pôrodnicu, iné mamky, personál pôrodnice a novorodencov, ktorí sa budú rodiť po jej odchode z pôrodnice.

7. Ide o veľmi nešťastné správanie pre jej okolie, rodinu, manžela, zlý príklad pre vlastnú rodinu. Matka by v rodine vždy mala ísť príkladom pre deti a rodinu.

8. Nenosením rúška a neabsolvovaním testu ohrozuje sama seba, lebo bude ošetrovaná alebo preložená na oddelenie s Covid suspektnými alebo pozitívnymi pacientkami, čím ohrozuje aj svoje dieťa a rodinu.

9. Budúce mamičky, prosím, prosím noste rúška, udržiavajte odstup, umývajte si ruky. Všetci chceme, aby ste pred, počas a po pôrode nemali komplikácie a išli domov so zdravým bábätkom.

 

Podľa Ministerstva zdravotníctva SR máme v súčasnosti na Slovensku infikovaných 1559 zdravotníckych pracovníkov, ktorí musia byť v karanténe, a chýbajú tak v plniacich sa nemocniciach, kde ich veľmi potrebujú.

Potrebujú ich nielen ľudia s ťažkým priebehom ochorenia Covid-19, ale aj ľudia s inými chorobami a ťažkosťami a tiež ďalšie tehotné ženy čakajúce na pôrod.

Nedostatok zdravotníckeho personálu je jednou z najväčších hrozieb v pandémii, pretože čím viac sa vírus šíri, tým viac je ohrozených ale aj nakazených zdravotníckych pracovníkov.

zdroj: MZ SR

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised