Všetko o pôrodniciachPôrodnice pod lupou

Bratislava sa konečne dočká štvrtej pôrodnice

 TS, redakcia   27.04.2011   2

Už niekoľko rokov sa venujeme téme pôrodníc v Bratislave. Rapídna redukcia gynekologicko - pôrodníckych oddelení od roku 2003 postupne zvyšovala tlak na obsadenosť posledných troch "statočných" a zároveň s vyťaženosťou narastali aj ich problémy pri napĺňaní potrieb svojich klientiek.

Pomôcť pôrodniciam otvoriť verejnú diskusiu o ich situácii mal za ciel aj  náš Sprievodca pôrodnicami.

V neposlednom rade klope na dvere tohoročný Týždeň rešpektu k pôrodu, ktorý má ako hlavné motto: "Roďte, kde chcete, ako chcete a s kým chcete!“. Vnímam teda ako dobrú správu pre tehotné v Bratislavskom kraji, že svoju činnosť plánuje obnoviť Sanatórium Koch. 

Pôrodnosť v bratislavskom kraji

systematicky stúpa. V roku 2010 sa v bratislavskom kraji narodilo o vyše 28 % viac detí ako napríklad v roku 2005.

V súčasnosti sú k dispozícii na území bratislavského kraja, pre viac ako 628 000 obyvateľov, tri pôrodnícke kliniky – v Ružinove, na Kramároch a v Petržalke. Počet narodených detí tu za ostatných 10 rokov stúpol z 5732 na 7567.

Otvorenie ďalšej gynekologicko-pôrodníckej nemocnice, bude znamenať odľahčenie jestvujúceho stavu. Súčasne sa zvýši komfort pre tehotné ženy a gynekologicky choré pacientky.

Sanatórium Koch otvorené od júla

Rekonštrukcia bratislavskej gynekologicko - pôrodníckej nemocnice Koch sa blíži k záveru. V apríli sa začala vynovená budova sanatória Koch kolaudovať. Jej otvorenie sa plánuje na začiatok júla tohto roku.

K doterajším trom bratislavským pôrodniciam tak pribudne ďalšia, jediná súkromná. Do známeho sanatória sa vráti pôvodný tím lekárov a zdravotných sestier, ktorý sa v minulosti pričinil o vybudovanie dobrého kreditu nemocnice a ktorý dnes pôsobí na Ružinovskej klinike. Riaditeľom a konateľom zrekonštruovanej nemocnice sa stane MUDr. Vladimír Cupaník, PhD.

"Teší ma, že pacientky z Bratislavy a okolia budú mať možnosť väčšieho výberu pri voľbe nemocnice. V súčasnosti majú k dispozícii tri pôrodnícke kliniky, pričom počet narodených detí za ostatných 10 rokov stúpol z 5732 na 7567. Trend narastania pôrodov bude pokračovať, keďže do veku plodnosti sa dostali silné populačné ročníky zo 70 a začiatku 80 rokov. Otvorenie ďalšej gynekologicko-pôrodníckej nemocnice odbremení nápor, ktorý je kladený na klinické pracoviská,“ hovorí V. Cupaník.     

Sanatórium zatvorili v apríli 2008 a s rekonštrukčnými prácami začal investor o rok neskôr.

 „Rekonštrukcia nemocnice Koch je ďalším z našich projektov, ktorým vychádzame v ústrety potrebám a očakávaniam klientov zvyknutých na dodržiavanie vysokého štandardu projektov a s tým spojenú vysokú kvalitu služieb. Do kompletnej obnovy budovy a nového zariadenia sme doposiaľ investovali približne 8  miliónov EUR. Našou ambíciou bolo, aby podobne ako pôvodné sanatórium, vzniklo unikátne architektonické dielo, kde sú použité najmodernejšie stavebné a zdravotnícke technológie, pri zachovaní útulnosti a vysokého pohodlia pre klientky,“ uviedol Pavel Komorník, predseda predstavenstva Grafobal Group development.

V súlade s požiadavkami Krajského pamiatkového úradu k pôvodnej budove zrekonštruovali a nadstavili nové operačné a pôrodné sály a zachovali unikátne architektonické prvky pôvodnej stavby.

Ráta sa s ubytovaním oteckov

Celkový počet postelí v nemocnici je 33, z toho prevažná časť izieb je dvojlôžkových, kde sa počíta na izbe aj s prítomnosťou otca spolu s mamičkou a bábätkom.

Všetky sú vybavené luxusným nábytkom, majú vlastnú kúpeľňu a okná izieb sú smerované tak, aby poskytovali ubytovaným prekrásny výhľad na zákonom chránenú Kochovu záhradu, plnú vzácnych drevín alebo do príjemného prostredia starého mesta. Okrem toho sú v nemocnici tri jednolôžkové izby a vrcholom komfortu sú dva apartmány na najvyššom podlaží, ktoré majú spoločnú zimnú záhradu a terasu.

História sanatória Koch:

Začiatkom 30. rokov minulého storočia profesor MUDr. Karel Koch, ktorý patril v medzivojnovom období k najvýraznejším postavám slovenskej chirurgie, nechal podľa projektov renomovaných československých architektov Jindřicha Merganca a Otakara Klimeša, z ateliéru národného umelca arch. Dušana Jurkoviča, postaviť unikátne architektonické dielo,  jedinečnú pamiatku funkcionalizmu, ktorá svojho času bola najmodernejšou nemocnicou v Československu.

V čase otvorenia Kochovho sanatória mali obyvateľky Bratislavy (počet obyvateľov v roku 1930 bol  124 000) možnosť rodiť v štyroch bratislavských pôrodniciach (I. ženská klinika na Zochovej ulici, v Židovskej nemocnici na Šulekovej ulici, v Evanjelickej nemocnici na Vegelinovej ul – dnešná Partizánska a v Kochovom sanatóriu, rovnako na Vegelinovej ulici – dnešná Partizánska).

Po druhej svetovej vojne sanatórium znárodnili, profesor Koch zomrel v emigrácii. Budova sa ďalej používala ako pôrodnícka a gynekologická klinika. Postupne chátrala až do súčasného stavu, kedy v nej už nebolo možné poskytovať náročnú zdravotnícku starostlivosť.  Vnútorné zariadenia izieb, podobne ako pôrodné a operačné sály, ktoré nespĺňali technické normy, a nevyhovovali súčasným nárokom pacientok a prevádzke, najmä z hygienického a bezpečnostného hľadiska. Sanatórium bolo zatvorené v roku 2008 a po troch rokoch by teda malo obnoviť svoju činnosť.

Profil Sanatória Koch nájdete v Sprievodcovi pôrodnicami.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku
Elenka napísané 29.04.2011 13:30

mna by zaujimalo, ci sa v tejto porodnici bude dat rodit aj normalne, cize bez zbytocnych zasahov, alebo to bude to iste ako inde, len v trochu krajsom sate.

jane napísané 27.04.2011 20:21

Dobra sprava, podporila som na vybrali sme:

vybrali.sme.sk/c/Bratislava-sa-konecne-docka-stvrtej-porodnice/

 

aj ked skoda, ze je to komercna zalezitost, ale aj v tych statnych sa uz plati asi rovnako, tu sa clovek aspon bude moct stazovat, ak nebude spokojny...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised