Ako sa rodí v preplnených slovenských pôrodniciach

redakcia 0

V našom dotazníku Sprievodca pôrodnicami sa pýtame žien, ako pandémia ovplyvnila ich pôrody. Vo veľkom sa spomína najmä chýbajúci partner pri pôrode, či predýchavanie kontrakcií v rúšku.

Mnoho pôrodníc muselo v priebehu roka upraviť pôrodné sály pre rodičky s covidom, a tak sa priestory zmenšovali, prípadne neboli dostupné nadštandardné pôrodné izby.

Najhoršie to býva cez letné mesiace a v septembri, keď si musia pôrodnice poradiť s väčším náporom rodičiek. Ako sa rodí ženám v preplnených slovenských pôrodniciach, čo im chýba a čo by si zaslúžilo zmeniť?

Shutterstock

Zabúdajú na niektoré izby

„Pandémia neovplyvnila vôbec môj pôrod, okrem toho, že bolo treba nosiť rúško mimo izby,“ píše mama, ktorá rodila v bratislavskom Ružinove.

„Skôr môj pobyt v pôrodnici ovplyvnilo to, že som svoje dieťa videla po pôrode až po cca. 4 hodinách na pár minút, nakoľko som nebola umiestnená na oddelení šestonedelia a následne som ju videla až po 18 hodinách na moje naliehanie!!!

Keďže na oddelení, na ktorom som bola, sa na nás zabúdalo, lebo sme boli v najvzdialenejšej izbe. Až na ďalší deň po pôrode som bola premiestnená na oddelenie šestonedelia, kde som už s dieťatkom bola po celý čas.

Čo sa týka poučenia o dojčení, tak sestričkou, ktorá mala toto na starosti mi len bolo povedané, že som bola poučená, pritom mi nikto nič nepovedal a následne mi odporučila po príchode domov zavolať si laktačnú poradkyňu.“

Shutterstock

Dokrmujú bábätká

„Pôrodnica bola plno obsadená,“ začína svoj pôrodný príbeh mama z Trnavy.

„Po pôrode som bola oddelená od bábätka, pretože ma presunuli na gynekologické oddelenie, na novorodeneckom nebolo voľné miesto. V tomto čase som mohla prísť dojčiť bábätko len vo vymedzenom čase a mohla som s ním byť len obmedzený čas. V noci som nemohla prísť dojčiť vôbec. Ak bolo bábätko hladné mimo vyhradených časov dojčenia, dokŕmili ho. Takže sa mnohokrát mne alebo iným stalo, že keď sme prišli dojčiť bábätka už boli napapané a spinkali.

Dojčenie prebiehalo v jedálni oddelenia, hneď pri vstupe na oddelenie. Takže súkromie alebo pohodlie pri dojčení žiadne. Čakala som 1.5 dňa, kedy má konečne presunuli a mohla som byť s bábätkom na jednej izbe.

Okrem nemožnosti nadviazania kontaktu to prináša aj problémy s rozbehnutím dojčenia a podobne. Kúpanie, prebaľovanie, polohovanie nebolo ukázané vôbec. V pôrodnici som rodila po 2 rokoch a rovnaké nedostatky boli aj pred dvoma rokmi.“

Shutterstock

Na nič nie je čas

„Kvôli preplnenosti na oddelení ani sestričky nemali čas veľmi vysvetliť, ako pristupovať k základnej starostlivosti o dieťa napr. kúpanie, prebaľovanie a pod.

Pre mňa ako prvorodičku bolo riadne stresujúce kúpanie bábätka, keďže v pôrodnici mi to ukázala sestrička len úplne narýchlo asi behom 1 minúty a keďže potom sme boli preložení na nedonosenecké oddelenie kvôli žltačke, nikto mi už kúpanie neukázal a nevysvetlil, a teda po príchode z pôrodnice som musela poprosiť mamu, aby mi prišla ukázať ako na to. Neviem ako by som si poradila, keby som nemala túto možnosť pomoci.

Celkovo starostlivosť o dieťa bola zo začiatku pre mňa ako prvorodičku veľmi stresujúca, keďže vysvetlenie základných informácií týkajúcich sa starostlivosti o dieťa bolo veľmi nepostačujúce, „ spomína na pôrod mama, ktorá rodila v spišskonovoveskej pôrodnici.

Je mi to veľmi ľúto

„Jediná vec, ktorá mi počas pôrodu chýbala, bolo priloženie bábätka po pôrode. Kľudne ho mohli vyšetriť, pomerať atď, avšak následne mi ho mohli položiť na hruď, čo mi veľmi chýbalo,“ myslí si rodička z Topoľčian.

„Po ošetrení som na pôrodnej sále ležala sama a vedľa mňa plačúce bábätko, ktoré hľadalo mamičku. Je mi to veľmi ľúto.

K oddeleniu šestonedelia – starostlivosť o bábätká by som dodala len toľko, že každá sestrička je iná. Niektoré sú ochotné prikladať bábätko a pomáhať so starostlivosťou oň, iné vám pred nosom zavrú dvere.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár