Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?

Kristína Kováčiková 1

V dotazníku Sprievodca pôrodnicami sa žien pýtame aj na to, ako boli spokojné s poskytovanou predpôrodnou prípravou v pôrodnici. Tá zahŕňa napríklad cvičenia, prednášky, konzultácie, či prehliadku pôrodnice.

Na Slovensku je len málo pôrodníc, ktoré neponúkajú žiadnu prípravu tehotným – len 6,73 % opýtaných žien uviedlo, že ju neabsolvovali z tohto dôvodu.

Väčšina nemocníc však nejakú formu predpôrodnej prípravy ponúka.

Shutterstock

Koľko predpôrodná príprava stojí?

V niektorých pôrodniciach je predpôrodná bezplatná (napríklad Sanatórium Koch v Bratislave), prípadne za symbolickú cenu, niekde je poplatok v desiatkach eur.

Predpôrodná príprava v Martinskej pôrodnici, ktorú organizujú pôrodné asistentky priamo na Gynekologicko-pôrodníckej klinike (počas prípravy si môžete pozrieť pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia aj novorodenecké oddelenie), stojí 50 eur.

V pôrodnici v Žiline za rovnakú cenu „certifikovaná pôrodná asistentka

  • prevedie účastníčky dôležitými teoretickými a praktickými časťami pôrodu,
  • zoznámi ich s prostredím pôrodnej sály, oddelenia,
  • priblíži zmeny v organizme počas tehotenstva, pri pôrode a po ňom,
  • budúcim maminkám ukáže dôležité cviky na svaly najviac potrebné počas pôrodu.
  • ukáže cviky na uvoľnenie chrbtice, správny nácvik dýchania
  • účastníčky sa taktiež radia s laktačnou poradkyňou
  • súčasťou sú i novinky v podobe praktických ukážok a nácviku kúpania novorodeniatka a základných úchopov a informácie o ošetrení bábätka.“

Čo si od prípravy sľubujú pôrodnice?

V Žiline majú takúto skúsenosť: „Mamičky sú vďaka kurzu omnoho viac pripravené, lepšie spolupracujú s našimi zdravotníkmi na sále a po pôrode sledujeme výrazne menej pridružených komplikácií.“

Aký je záujem o predpôrodnú prípravu v nemocnici?

  • Takmer 33 % tehotných žien, ktoré možnosť využili, sú spokojné „na jednotku.“
  • Len tri percentá žien považujú prípravu za nedostatočnú a udelili by pôrodnici päťku.
  • Čo však stojí za povšimnutie: takmer polovička žien (47,23 %) v našom dotazníku uviedla, že o prípravu v pôrodnici nemala záujem.

Je pochopiteľné, že druhorodičky a viacrodičky nemusia mať potrebu absolvovať predpôrodnú prípravu, zvlášť, ak majú ešte čerstvú skúsenosť z predchádzajúceho pôrodu.

Niektoré tehotné ženy môže odrádzať cena predpôrodnej prípravy, kým u iných peniaze nehrajú rolu – radšej si zaplatia alternatívny predpôrodný kurz  inde ako v nemocnici, ktorý im poskytne informácie viac na mieru.

A potom sú tu ženy, ktoré naozaj nemajú záujem o predpôrodnú prípravu, nemajú potrebu riešiť pôrod príliš dopredu. Minimálne prehliadku pôrodnice pred pôrodom, krátke zoznámenie sa s prostredím, v ktorom bude žena rodiť, však určite odporúčame každej tehotnej žene.

Prečo je dobré pripraviť sa na pôrod?

Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z novej, nepoznanej situácie, z neznámeho pocitu, že neviete, čo sa bude diať, že tam nemáte nikoho, kto sa vám venuje a odpovedá na vaše otázky.

V dotazníkoch Sprievodca pôrodnicami rodičky na túto tému najčastejšie píšu, že im chýbalo nasledovné:

  • komunikácia s personálom,
  • ochota odpovedať na otázky,
  • oboznámenie s tým, čo bude prebiehať

„Chýbala mi podpora od zdravotníckeho personálu, lepšie vysvetlenie a psychická príprava na pôrod, keďže ako prvorodička som nevedela, čo ma čaká.“

„V dnešnej pokrokovej dobe berie personál nemocnice ako samozrejmosť, že rodičky prídu do pôrodnice naštudované a plné informácií o predpôrodnej príprave, samotnom pôrode, dojčení, atď. Personál nemocnice by však mal robiť svoju prácu za každých okolností s trochou ľudskosti, nie je to totiž budova na spracovanie mäsa, ale miesto, kde prichádza na svet nový život. Je jedno koľký pôrod v poradí žena absolvuje, pekné slovo a prívetivé správania dokáže pomôcť a odľahčiť každú situáciu.“

Na otázku „Ako ste boli spokojná s komunikáciou a správaním personálu počas pôrodu (podávanie informácií o zdravotných úkonoch, ochota odpovedať na otázky, podpora personálu)?“ odpovedali mamičky v našom dotazníku nasledovne:

1

2614

69.28%

2

426

11.29%

3

252

6.67%

4

181

4.79%

Z nášho dotazníka vieme, že spokojnosť mamičiek sa výraznejšie mení až po tom, čo sa presunú z pôrodnej sály na oddelenie šestonedelia, resp. na novorodenecké oddelenie.

Tam sú ich hodnotenia oveľa prísnejšie:

Na otázku: „Ako ste boli spokojná s novorodeneckým oddelením (komunikácia, správanie, ochota odpovedať na otázky, pomoc, rešpektovanie požiadaviek matky)?“ odpovedali ženy v našom dotazníku nasledovne:

2

2301

60.98%

3

558

14.78%

4

372

9.85%

5

493

13.06%

Kde naozaj chýba edukácia

Na nedostatočnú pomoc a edukáciu sa sťažujú ženy nielen pokiaľ ide o dojčenie.

  • Samotný pôrod bol našťastie rýchly a bez komplikácií, len po pôrode ste sama na izbe s dieťaťom a prvorodicka nevie, čo ma robiť,“ opísala skúsenosť mamička z Bardejova.

Veľa žien odchádza do pôrodnice s presvedčením, že ich na mieste poučia aj o tom, ako sa starať o novorodenca, že dostanú názornú ukážku, ako dieťatko kúpať, ako sa starať o pupočník a potom sú sklamané, že im nikto neukázal ani len to, ako majú bábätko prebaliť.

  • Keď mi priniesli malú na izbu a nechali mi ju tam (bola som prvorodička) čakala som, že mi hneď ukazujem ako prebalovať a podobne, ale nestalo sa tak, našťastie som bola na izbe so skúsenou mamičkou, sestrička prisla až neskôr (určite by som ich požiadať o pomoc mohla, ale v prvom momente, ubolená z pôrodu si žena veľa vecí neuvedomí,“ napísala mama, ktorá rodila na Antolskej v Bratislave.
  • „Prístup sestričiek ma sklamal, očakávala som väčšiu interakciu, snahu, podporu. Skôr som mala pocit, že radšej nevychádzali zo sesterských izieb. Po pôrode som ani nevedela, aké otázky sa mám pýtať, bolo by fajn, keby sestričky samé iniciovali rozhovor a zdieľali informácie a skúsenosti. Taktižež, pri kúpaní bábätka by mohli viac vysvetliť, ako sa starať o genitálie, a nielen ako sa čistí nos a uši. Priznávam, možno som ja nemala dostatočne naštudované veci, ale o stave „synechia vulvae“ som nikdy nepočula, a to som absolvovala 3 rôzne predpôrodné kurzy. Ako sa vraví, „skúsenosť je učiteľom všetkých vecí,“ opisuje zážitok mama z bratislavského Ružinova.

Mamy bez podpory strácajú pocit, že sú kompetentné postarať sa o vlastné dieťa, čo veľmi negatívne vplýva na psychiku čerstvej matky.

  • Viaceré sestričky mali rôzne metódy a spôsoby starostlivosti o matku a dieťa. Určite by bolo potrebné zaviesť jednotný systém. Každá sestrička mi ponúkala iné informácie pričom ako prvorodička s predčasne narodeným dieťaťom som bola zmätená a neskúsená,“opísala svoju skúsenosť mama z pôrodnice v Partizánskom. 

Možno aj tieto komentáre a spätná väzba rodičiek povzbudia tehotné ženy, aby predpôrodnej príprave – čo najviac rozšírenej s ohľadom na následnú starostlivosť o novorodenca – dali šancu.

V našej aplikácii Sprievodca pôrodnicami si môžete vyhľadať pôrodnicu, v ktorej plánujete pôrod a jednoducho zistiť, akú predpôrodnú prípravu ponúka.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár