Všetko o pôrodniciachPôrodnice pod lupou

19-ročná rodička odmietala rúško, aj COVID test. Nemocnica zavolala políciu

 Kristína Kováčiková   01.01.1970   0

Počas víkendu riešila pôrodnica v Košiciach incident, keď 19-ročná rodička niekoľko hodín odmietala rešpektovať aktuálne protiepidemiologické opatrenia. Prizvaná bola aj polícia.

Shutterstock

 

Podľa vyjadrení Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice pacientka, ktorá bola prijatá 23. októbra vo večerných hodinách, odmietla absolvovať COVID test a takisto nechcela používať rúško, ktoré je v súčasnosti podľa nariadení hlavného hygienika v interiéri povinné pre všetkých.

Tehotné a rodiace ženy nie sú výnimkou.

„Zdravotnícky personál, z dôvodu zachovania preventívnych epidemiologických opatrení pristupoval k pacientke v špeciálnom osobnom ochrannom oblečení. Riziko nákazy vzhľadom na absenciu testovania nebolo možné vylúčiť,“ vyjadrila sa k incidentu dotknutá nemocnica v dlhšom stanovisku, a to aj vzhľadom na to, že prípad mladej ženy sa medzitým šíril na sociálnych sieťach s negatívnym ohlasom na postup pôrodnice.

Pacientka celé hodiny odmietala komunikovať s lekármi a ostatným službukonajúcim personálom, ktorý ju so všetkou odbornou starostlivosťou s dôrazom na jej ochranu a ochranu dieťaťa poučil o aktuálnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Pacientka komunikovala prostredníctvom mobilného telefónu len prostredníctvom svojej právnej zástupkyne, ktorá ju motivovala vo vytrvaní „nenosenia rúška“ a pod.

Pacientke bola ponúknutá možnosť, že bude prijatá bez COVID testu, ale bude z dôvodu preventívnych opatrení izolovaná a personál bude pracovať v osobných ochranných pracovných prostriedkoch, čo odmietla.“

Advokátka presviedča 19-ročnú rodičku, aby si dala rúško dole

Advokátka Adriana Krajníková, ktorá si robí PR na Facebooku antirúškovou kampaňou a dáva ľuďom rady, ako sa vyhnúť sankciám za nedodržiavanie nariadení, informovala o prípade svojej klientky na sociálnej sieti niekoľkými statusmi, kde sa nezdržala búrlivých emotívnych vyjadrení o fašizme na Slovensku.

Zverejnila tiež záznamy telefonických hovorov s budúcou mamičkou, ktorá v košickej nemocnici čakala na pôrod. Z tých napríklad vyplýva, že advokátka presviedča 19-ročnú rodičku, aby si dala rúško dole, pretože nosenie rúšok je podľa nej „genocídnym nezmyslom vlády.“

Samotnú Krajníkovú mala pred niekoľkými dňami vyviesť z budovy košického súdu justičná stráž, a to preto, že odmietla v interiéri budovy nosiť ochranné prostriedky na tvári.

Podľa vyjadrenia nemocnice „situácia bola mimoriadne nepríjemná, stresujúca a vyčerpávajúca pre všetkých: pacientku (jej dieťa) a aj zdravotníkov, ktorí denne s nasadením vlastného zdravia poskytujú zdravotnú starostlivosť všetkým pacientom.

Prizvané boli aj policajné zložky, aby situáciu zdokumentovali, nakoľko pacientka odmietala rešpektovať opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia.“

Na sociálnej sieti malo privolanie polície negatívnu odozvu

Na sociálnej sieti malo práve privolanie polície veľmi negatívnu odozvu. Samotný pôrod však podľa nemocnice prebehol v poriadku, bez komplikácií.“

„V nočných hodinách (23.10.2020) sa podarilo vysvetliť pacientke priebeh pôrodu na 5. poschodí spolu s poučením, že personál k nej bude pristupovať v ochranných prostriedkoch a oblekoch a aj pôrod bude vedený v tomto režime. Nakoniec pacientka súhlasne prejavila vôľu, podpísala súhlas s hospitalizáciou a bola prijatá v zvýšenom hygienicko - epidemiologickom režime.“

V nedeľu 25. októbra porodila rodička zdravé dieťa.

Nemocnica už avizovala, že podnikne právne kroky voči advokátke rodičky, „vzhľadom na skutočnosť, že právna zástupkyňa pacientky postupovala v celom prípade mimoriadne neštandardným spôsobom, ktorý komplikoval celý proces prijatia a pôrodu pacientky, ako aj prácu zdravotníkov.

Vzhľadom k tomu, že sa prostredníctvom sociálnych sietí šíri výzva na organizovanie protestov v súvislosti s týmto prípadom, UNLP Košice kontaktovala policajné zložky, aby boli v areáli nemocnice dôsledne dodržané opatrenie núdzového stavu."

K incidentu sa vyjadrila dnes aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková:

„Pri advokátoch, ako aj pri ostatných právnických profesiách je namieste vyžadovať veľmi prísne nielen dodržiavanie princípov práva, ale aj etického kódexu. Šírenie dezinformácií o ochranných opatreniach týkajúcich sa pandémie je hrubo za hranicou takého správania, ktoré by sme od advokáta očakávali.“

„Ak sa preukáže, že advokát šíri nepravdy (osobitne v súvislosti s opatreniami, ktoré sú dôležité na ochranu zdravia, ako napríklad nosenie rúšok) a vyjadruje sa, že je to v rozpore so základnými právami a slobodami, znamená to, že sám advokát sa prejavuje spôsobom, ktorým ľudí odrádza od toho, aby sa chránili, opierajúc sa klamlivo o princípy práva. Takéto správanie advokáta považujem určite za odsúdeniahodné, pretože od advokáta sa všeobecne očakáva rešpektovanie práva a správanie sa takým spôsobom, ktorý by mal byť skôr vzorom pre ostatných. Nie náhodou sa advokát považuje za tzv. predĺženú ruku spravodlivosti, a teda svojím povolaním by mal prispievať k tomu, aby spravodlivosť bola naplnená. Preto je prirodzené, že ľudia nahliadajú aj na advokáta spôsobom, že od neho očakávajú nejaký vzor správania, ktorý sú pripravení prirodzene kopírovať.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised