Žena má právo na pozitívnu pôrodnú skúsenosť

Kristína Kováčiková 0

Optimálna zdravotná starostlivosť rešpektuje právo žien na pozitívnu pôrodnú skúsenosť, čo je viac ako len to, že výsledkom pôrodu je zdravá žena a zdravé dieťa na fyziologickej úrovni. Pôrod je intímna, rodinná a v osobnej histórii ženy zásadná udalosť.

Psychické zdravie žien po pôrode je veľmi dôležité, hovorí klinická psychologička a psychoterapeutka Hana Celušáková, ktorá je podpísaná pod kapitolou v novej učebnici profesora Záhumenského, Pôrodníctvo. V unikátnej publikácii dala hlas rodiacim ženám.

Shutterstock

Pôrod je pre ženu zásadný zážitok

Keď sa rozprávate so ženami aj 30 rokov po pôrode, väčšinou vám vedia veľmi presne povedať, ako prišlo na svet ich dieťa. Je to jeden zo zásadných, formujúcich zážitkov.

Veľmi traumatizujúci pôrod môže často znamenať, že sa žena rozhodne ďalšie dieťa už nemať alebo ho nemusí byť schopná, vzhľadom na stres a predstavu, ktorú u nej vyvoláva pôrod, donosiť. Toto je oblasť, s ktorou, bohužiaľ, pracujem veľmi často,“ hovorí terapeutka, na ktorú sa obracajú ženy s postraumatickou stresovou poruchou po pôrode.

V rámci diskusie na tému Kam kráča slovenské pôrodníctvo, rozprávala Hana Celušáková o tom, čo ženy počas pôrodu potrebujú a aké sú výzvy optimálnej zdravotnej starostlivosti v podmienkach našich slovenských pôrodníc.

Dôstojne v pôrodnici

Jednou z výziev slovenských pôrodníc je podľa Celušákovej vytvárať prostredie dôstojné na pôrod.

 „Ženy aj dnes ešte často rodia v prechodných miestnostiach, kde môže hocikto vstúpiť, nie je ojedinelé, že jedna rodička nie je oddelená od druhej, čo podľa mňa nie je dôstojné miesto na pôrod.

Aj z toho, čo vieme o fyziológii pôrodu, prostredie môže vyvolať niektoré typy komplikácií, ktoré potom pri pôrode vidíme. Aj mnohé výskumy potvrdzujú, prečo je v takýchto nefyziologických podmienkach problém dosiahnuť fyziologický pôrod.“

Samozrejme, ďalšou výzvou je minimalizovať medicínske zásahy do pôrodu a podmieniť ich informovaným súhlasom.

Keď lekár nekomunikuje, pacientka sa obráti na internet

Pacientku je treba vopred oboznámiť s navrhovaným zdravotným úkonom, jeho priebehom, vysvetliť jej jasne a zrozumiteľne jeho účel, výhody a možné nežiaduce účinky, pretože ak tomu nerozumie, bude hľadať informácie inde ako od zdravotných pracovníkov.

Aj jednoduché predstavenie, vysvetlenie, čo sa ide diať, získanie súhlasu s vyšetrením, zvyšujú kontrolu nad situáciou a znižujú riziko retraumatizácie.“

Nahá a zraniteľná. Žena v pôrodnici

Prirodzenou a normálnou súčasťou vyšetrení a zdravotných úkonov je často nahota pohlavných orgánov a sekundárnych pohlavných znakov. Zabúda sa však na zvýšenú zraniteľnosť pacientok, ktoré sú obnažené.

Nahotu je treba minimalizovať na čo najmenšiu časť tela a len na nevyhnutný čas. Pri vyšetrení by mal zdravotný personál dbať na pocit bezpečia a chrániť intimitu pacientky.

Rozhovor o zdravotnom stave a navrhovaných procedúrach musí prebiehať v bezpečnom prostredí, kde nie sú prítomné neznáme alebo nezainteresované osoby.

Niekedy neuvážený postup alebo náhodné vyjadrenie môže byť ženou vnímané ako sexuálna narážka s ponižujúcim kontextom a môže v žene aktivovať negatívnu skúsenosť z minulosti.

Už len samotné vyšetrenie na chrbte môže niektorým ženám, ktoré boli sexuálne zneužívané, asociovať ich traumu, môžu disociovať, zamrznúť, a to je niečo, čo by sme my, zdravotníci, mali vedieť,“ pripomína terapeutka.

Podľa Hany Celušákovej by sme mali prestať klásť otázku „čo je s vami zle,“ namiesto toho sa spýtať „čo sa vám stalo.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár