Všetko o pôrodniciachHumanizácia pôrodníctva

V Košickej UN sa zdravotníci učili, ako byť "baby friendly"

 Mgr. Ivana Stašková   12.04.2018   0

(redakcia) : Ministerstvo zdravotníctva začiatkom roka 2018 deklarovalo záujem, aby čo najviac zdravotníckych zariadení na Slovensku získalo certifikát „Nemocnica priateľská k deťom“ - „Baby friendly hospital“ (BFHI).

Zaplatí preškolenie pracovníkov, vďaka ktorému jednotlivé oddelenia budú môcť následne požiadať o udelenie certifikátu BFHI.  Takto to prebiehalo v marci v Košiciach:

Foto: Dionýz Kiss

Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L.Pasteura - Ivana Stašková:

Zamestnanci viacerých nemocníc z východného Slovenska sa v marci stretli na pôde UNLP Košice, aby sa spolu so školiteľmi venovali problematike Baby friendly hospital initiative (BFHI).

Počas dvoch dní rozobrali viaceré zaujímavé témy, ktoré majú byť prínosom pre všetky rodičky. Venovali sa problematikám BFHI ako filozofia podpory dojčenia a pozitívneho prístupu k rodičke, k matke a novorodencovi v klinickej praxi, význam prirodzeného vaginálneho pôrodu, bondingu a vzťahovej väzby pre kvalitu vzťahu matka - dieťa a pre neskoršie zdravie dieťaťa či etické a ľudsko - právne otázky poskytovania zdravotnej starostlivosti v gynekológii a pôrodníctve.

"Aj takého aktivity vedú k humanizácií v zdravotníctve, aby sa mamičky cítili čo najviac ʽ ako v domácom prostredí ʼ a využili prirodzený kontakt s dieťaťom. Sme veľmi poctení, že si Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky pre túto aktivitu vybralo práve našu nemocnicu," zhodnotil seminár medicínsky riaditeľ UNLP Košice, Peter Linkesch.   

Veľké pozitívum v tomto vzdelávaní vidí aj primárka Neonatologického oddelenia UNLP Košice, Iveta Kostelníková: „Bolo to veľmi poučné, keďže boli predvádzané aj praktické ukážky. Budeme sa snažiť všetky pravidlá dodržiavať aj naďalej a usilovať sa o opätovné získanie titulu."

Baby Friendly Hospital Iniciative (BFHI) - Hnutie za nemocnice priateľské deťom, je globálny program, určený zdravotným pracovníkom, najmä pôrodníckych a novorodeneckých oddelení, ale aj lekárom prvého kontaktu, ktorého cieľom je presadzovanie starostlivosti podporujúcej dojčenie.

Nemocnice by podľa neho mali zachovávať týchto 10 zásad »»»

zdoj: UNLP.sk

Ako ste boli spokojné so svojou pôrodnicou vy?

Rodili ste v priebehu posledného roka? Máte jedinečnú možnosť vyjadriť svoj názor  vyplnením dotazníku a prispieť k zlepšeniu podmienok v slovenských pôrodniciach.

Ohodnoťte svoju pôrodnicu.  Ďakujeme!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised