Beseda v Žiline o domácom pôrode

Magdaléna Dudová 0

V dnešnej dobe si veľa žien kladie otázku, ako by mal vyzerať pôrod? Čo je to pôrod? Je to len fyzická záležitosť alebo je za tým oveľa viac….

Na základe vlastných skúseností a túžby sa niektoré ženy rozhodnú pre domáci pôrod. Iné pre pôrod v pôrodnici.

Veľa žien vníma, že pohľad súčasnej spoločnosti na pôrod… ako len na fyzickú záležitosť nie je správny. Koľko žien si nesie rany v duši ešte veľa rokov po pôrode? Ako pôrod vníma dieťatko? Z osobných stretnutí so ženami vidím, aké hlboké sú tie rany.

Sú to individuálne rany, tej ktorej ženy, ale veľa skúseností je podobných…

Postoj, polohu akú zaujmeme k týmto ranám, je už na každej z nás… celkovo však vyvolávajú nepokoj v duši a chuť meniť… napr. zmeniť celkový pohľad na pôrod, na ženu a dieťa.

Prebudiť, uvedomiť si a počúvať svoje ženské vnímanie, cítenie, ktoré každej žene ukáže cestu. JEJ vlastnú cestu. Cestu za ktorú si je každý človek zodpovedný. Keďže veľa žien si uvedomuje zodpovednosť a chcú ju zobrať do vlastných rúk, tým pádom žiadajú slobodu. Slobodu v tom ako chcú porodiť, priviesť dieťatko na tento svet. Tento príchod môže byť veľmi silným a krásnym zážitkom, z ktorého žena naberá silu v ďalšom živote a o ktorý sa môže podeliť s druhými.

Veľa žien je prekvapených a veľmi potešených keď zistia, že nie sú samé.

 

Milí priatelia,

dňa 30. 10. 2010 sa v Žiline zišli Ženy z rôznych kútov Slovenska, aby sa porozprávali a odovzdali si svoje skúsenosti z domácich pôrodov.

Ženy, ktoré plánovane porodili svoje detičky doma, Ženy ktoré hľadajú informácie a plánujú domáce pôrody.

Ženy, ktorým pôrod, príchod bábätka, zrod v matku, je srdcu tak veľmi blízky, že aj po narodení vlastných detičiek žijú s otázkami a hľadajú odpovede.

Ženy, ktoré sa pýtajú samé seba, čo spraviť???

Aby aj na Slovensku tak ako v iných krajinách sveta, mohla žena porodiť svoje dieťa na mieste a s ľuďmi s ktorými sa cíti bezpečne, pokojne, chránene. S ktorými sa cíti ako ľudská bytosť. Ľudská bytosť fyzická aj duchovná.

Po vzájomnom predstavení sa sme si položili tieto otázky:

  • prečo pôrod doma?
  • prečo pôrod v pôrodnici s pôrodným plánom?

Aký najsilnejší pocit bol podnetom vydať sa cestou domáceho pôrodu, príp. na čom nám najviac záleží, ak by sme si písali pôrodný plán?

  • osoby pri pôrode, ktoré by sme chceli mať… doma, v pôrodnici, asistencia len PA v pôrodnici, ambulantný pôrod
  • zodpovednosť

Čo je to zodpovednosť?

Súvisí zodpovednosť so slobodou? Kto je zodpovedný za pôrod? Je zodpovedná žena, lekár, PA? Ako?

Pôrod doma

–  naplnil predstavy tých čo tak rodili? Mali z niečoho strach? Mali pripravený plán B – pôrodnicu?

Pôrod v pôrodnici s pôrodným plánom  –  naplnil sa pôrodný plán?

  • vybavovanie dokladov po domácom pôrode, návšteva pediatra, gynekológa….

Tu je pár reakcií prítomných žien:

Dalo mi to nádej, že aj na Slovensku sa niečo deje. Necítila som sa zo svojimi názormi osamotená. Študujúca PA bola tiež veľkým prínosom  –  ako vlastne jej štúdium vyzerá, s čím sa potýka a k čomu ju vlastne vychovávajú. Vyvstali mnohé otázky ktoré treba zodpovedať – napr. čo s RH negatívnymi mamičkami, ako im zabezpečiť adekvátnu starostlivosť. Ujasnila som si niektoré veci ohľadom papierovačiek po pôrode.

Zuzana Krišková, BA

Príjemné prostredie, silné ženy, krásne deťúrence. Stretnutie bolo povzbudzujúce a ubezpečujúce. Povzbudzujúce v tom, že nás je veľa, že máme chuť šíriť ľudskosť, lásku, rešpekt a prebrať zodpovednosť za svoj život a zdravie. Tiež v tom, že všetko je možné, ak človek skutočne chce a cíti, že daná cesta je správna.

Ubezpečujúce bolo v normálnosti (prežívame tieto veci podobne). Duchovný svet je rovnocenný s fyzickým, nemožno ich oddeľovať alebo jeden z nich ignorovať. Tehotenstvo a pôrod sa týka oboch. Pôrod je nielen narodenie dieťaťa, ale vyvrcholenie cesty a začiatok novej cesty. Pôrod je premena, zrodenie, oslava i výzva. Dotyk života i smrti. Spoznanie seba samej a svojich možností. Neopakovateľná možnosť dať dieťatku pevný základ, nie len čo sa týka zdravia ale aj psychiky. Žienky, ďakujem a teším sa na ďalšie stretnutie.

Evka Kubovčíková, BA

Bolo moc príjemne, že sme sa stretli osobne a mohli sme otvorene a slobodne porozprávať. Je neuveriteľné ako veľmi sme sa zhodli v podstate vo všetkých bodoch. Dojem, ktorý to vo mne zanechalo budem zrejme rozplietať dlhšie. Osoba ktorá by ma mala sprevádzať pri pôrode je skutočne sprievodcom v tom pravom zmysle slova. Keby tak viac žien malo možnosť pocítiť tú skutočnú ženskú silu, keby viac rozumelo ženskosti a materstvu a tej ceste čo k tomu treba absolvovať, tak by to v našej krajine vyzeralo úplne inak!

Andrea, BA

Pre mňa bolo toto stretnutie v prvom rade vzácnym časom zdieľania. Som rada, že som spoznala ženy, ktoré sa vzopreli ľahostajnosti aj oklieštenému systému, prešli podobnou cestou k tomu, aby zažili veľký deň príchodu svojho bábätka v pokoji, v láske, v slobode a stali sa Matkami.

Napriek rôznym príbehom a motiváciám nás spájala silná myšlienka – chcem rodiť, nie byť “odrodená”. Odmietam byť pacientkou a chcem byť rodičkou. Je zvláštne, že to čo bolo vždy od prírody prirodzené, sa dnes označuje ako nebezpečné, nezodpovedné –  zvláštny svet, kde sa nás najprv pýtajú, či si “to” chceme nechať a potom sa čudujú že “to” chceme normálne porodiť.

 ”Mužský svet” sa zvyčajne vysmeje takémuto motívu, ale bolo povzbudením že je veľa žien, ktoré aj v dnešnej dobe cítia, že pôrod nie je trestom a môže byť omnoho viac než nepríjemná nevyhnutnosť na ceste k bábätku. A je fajn že sme o tom všetkom mohli diskutovať tu na Slovensku.

Zuzana Kováčová, Zvolen

V diskusii o domácich pôrodoch je často verejnosťou vypichnutá problematika zodpovednosti. Rodičia, ktorí sa takto rozhodnú priviesť na svet svoje dieťa, sú označení za nezodpovedných, ľahkomyseľných. Tlak z vonka (a aj v rámci vlastnej rodiny) s ktorým sa musia tak vyrovnať, býva dosť silný. Na druhej strane so slovom nezodpovednosť operujú zväčša ľudia, ktorí svoju vlastnú zodpovednosť predávajú do rúk iným zo strachu, prameniaceho z nevedomosti. Tak vlastne (naoko) zodpovednosť, ktorú by mali cítiť sami, prenášajú na odborníkov. V skutočnosti sme zodpovední všetci za svoje rozhodnutia sami – či sa rozhodneme pre pôrod domáci alebo pre pôrod v nemocnici a dôsledky, ktoré z tohto rozhodnutia plynú, si nesieme sami.

Považujem za smutné, že spoločnosť radšej vynakladá energiu tým smerom, že poriada “hon na čarodejnice” a odsudzuje ľudí, ktorí sa so súčasnými praktikami slovenských pôrodníc nestotožňujú, ako by ju radšej vynaložila na to, že podmienky, za akých sa rodia deti zľudští a prejaví tak úctu a rešpekt k rodiacemu sa životu, ktorý si to skutočne zaslúži. Určite by sa tým pre mnohé rodiny stal pôrod v nemocnici bezpečnou možnosťou, ako priviesť na svet dieťa.

Teší ma, že je na Slovensku viac žien, ktoré sa cítia zodpovedné za spôsob akým sa im narodí dieťa a že sa môžu stretnúť, porozprávať o svojich pocitoch, predstavách, zážitkov z pôrodov nemocničných, ako aj domácich.

Miroslava Rašmanová, t.č. Rakúsko, Wolfsthal

Atmosféra stretnutia bola naozaj úžasná a obohacujúca. Cítila som sa veľmi dobre a prirodzene medzi ľuďmi ktorí myslia a cítia rovnako ako ja. Rozoberali sa tu rôzne úrovne pôrodov.

Ako sa má žena postaviť zoči-voči tejto očakávanej a blížiacej sa udalosti? Práve zodpovedný prístup nás môže posunúť ďalej vo vnímaní tejto výnimočnej a krásnej chvíle v našom živote. Pôrod je prirodzeným a vrcholným zážitkom a určitou oslavou ženskosti keď sa k nemu pristúpi s náležitou úctou voči rodiacemu sa životu.

Medzery v našom pôrodníctve si každá z nás hlboko uvedomuje, a preto hľadá iné alternatívy ako zabezpečiť sebe a svojmu dieťaťu najväčší pocit bezpečia a súkromia. To jej môže dať hlavne intimita domova a prítomnosť ľudí ktorým dôveruje. Pre túto ženu dokáže byť pôrod silným a obohacujúcim zážitkom a vnáša do jej života pocit zodpovednosti, slobody a vedomia že je MATKOU.

Pocit slobody dokáže výrazne obmedziť strach, ktorý je treba pred samotným pôrodom citlivo spracovať, pretože len vtedy sa dá k vlastnému pôrodu pristúpiť naozaj zodpovedne a slobodne.

Ľubica Borovská, Očkov

Prajem všetkým ženám krásne pôrody, také ako si z hĺbky duše prajú…..

Ďakujem za krásny deň a teším sa na ďalšie stretnutia.

Magdaléna Dudová, Žilina

Ilustračné foto: sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár