Kto sa aspoň na pár minút mihol na novorodeneckom oddelení, či na odd. šestonedelia, takmer na 100% potvrdí, že pravidlá BFH sa tam nedodržiavajú.
Alebo sa ich ne-/dodržiavanie obhajuje medicínskymi dôvodmi aj v prípadoch, ak to naozaj s ohľadom na zdravotný stav dieťaťa a matky nie je potrebné (myslím dokrmovanie, oddeľovanie detí od matiek …).
Svedčia o tom dookola prinášané skúsenosti matiek, ktoré sa zjavujú aj na našom portáli, v komentároch Sprievodu pôrodnicami , prípadne na sociálnych sieťach, kde o praxi a dobrej praxi diskutujú rôzne aktivistky.
Shutterstock Táto iniciatíva sa zameriava na neskutočne významné prvé hodiny a dni po pôrode a ich vplyv na úspešnosť, či neúspešnosť dojčenia. Sleduje, aby bol vytvorený nepodkročiteľný štandard starostlivosti o matku a dieťa tak, aby dojčenie mohlo začať s minimom problémov, ideálne úplne bez nich.
BFHI má zabezpečiť právo detí byť dojčené.
Je toto dobrá prax? Pri mediálnom pretriasaní toho, kto reálne má a nemá právo na titul BFH sa zjavilo aj toto propagačné video Kysuckej nemocnice, ktoré nesie názov “Kysucká nemocnica je baby friendly”.
Určite? Pozrite si video, ak ste ho ešte nevideli.
VIDEO Nuž a teraz v ňom skúsme hľadať dobrú prax. Lebo toto video mi príde v duchu „reči sa hovoria a chlieb sa je“.
Poďme si to trocha rozpitvať:
V ôsmej sekunde záber na sestričku, ako dokrmuje dieťa z fľaše pred očami diváka. Nuž toto som zmienila vyššie, že teda nemôžeme so 100% istotou tvrdiť, že napr. toto dieťa neopustila jeho matka alebo matka práve neleží na operačke, a preto je nutné ho dokrmovať. Ak by to náhodou takto bolo, nemala by to byť ukážka dobrej praxe, ako vie personál dieťa dokŕmiť niektorým z alternatívnych spôsobov , keďže vieme, že dokrmovanie fľašou je s ohľadom na ďalšie dojčenie rizikový spôsob??? To isté v 22. sekunde. Opakované zábery na deti separované na novorodeneckom oddelení. Tých detí je tam akosi veľa. S pravdepodobnosťou limitne blízkou nule môžeme povedať, že všetky deti nutne potrebujú nejaké ošetrenie, či vyšetrenie. Opakované zábery na pani primárku, ktorá síce pekne hovorí, ale za chrbtom jej plačú deti. Ktorým by isto bolo lepšie pri matkách. Pani primárka hovorí o tom, že udelenie titulu je ocenenie práce sestier, ktoré každodenne pomáhajú matkám pri dojčení – pričom na pozadí ide obraz sestry skláňajúcej sa nad dieťaťom v postieľke na novorodeneckom. Prvé dieťa s matkou zaznamenáme cca po 105 sekundách trvania videa. Vzápätí sa s dieťaťom teší jeho babička. Nič proti babičkám a rodinným príslušníkom (zrejme chceli ukázať výhody nemocnice, že aj babička má šancu sa dostať na oddelenie …), ale dobrou praxou by hádam mohlo byť poukázať na to, že o dieťa je schopná postarať sa matka sama a nie asociovať, že bez ďalších „n“ osôb to matka po pôrode nezvládne. Na videu hovorí primárka, župan. Žiadna žena, ktorá by sa vyjadrila zo svojho uhla. Vari sa žien samotných netreba pýtať nič? Mohli by sme zhrnúť, že na tomto videu je ukážka dobrej praxe asi v 3 sekundách. Veľmi som váhala, keď som to video pozerala, či autorom prišlo nepatričné ukázať samotné dojčenie. Je to video o získaní titulu BFH, bez jedinej ukážky dojčenia!
Naozaj dobrá prax Naproti tomu v tomto videu ja ukázaná dobrá prax kontaktu koža na kožu a samoprisatia dieťaťa.
VIDEO Iný certifikát než BFH? Pred nejakým časom sa objavila informácia o vzniku Inštitútu na podporu dojčenia. Ide o občianske združenie, ktoré na svojej webovej stránke prezentuje partnerstvo so Slovenskou pediatrickou spoločnosťou, UNICEFom, medzinárodnými organizáciami a slovenskými občianskymi združeniami.
Tento Inštitút ako svoje ciele uvádza: „Podporovať vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov v oblasti dojčenia založené na najnovších vedeckých poznatkoch. Vytvoriť priestor pre kontinuálne vzdelávanie a prehlbovanie vedomostí v oblasti dojčenia. Vedomostne pripraviť zdravotníckych pracovníkov na splnenie kritérií pre certifikáciu BFHI.“
Medzi laickou i odbornou verejnosťou prebehla myšlienka, či udelenie certifikátu „pracovisko podporujúce dojčenie“ , ktorý Inštitút ponúka, má nahradiť titul BFH. Toto však samotný Inštitút na svojej stránke odmieta.
Vo svojej ponuke prezentuje kurzy pre laktačné poradkyne (výlučne ako zdravotníckych pracovníkov) a tiež kurzy pre celé pracoviská za účelom získania certifikátu „pracovisko podporujúce dojčenie“. Obsah jednotlivých vzdelávacích aktivít je na tejto stránke však zmienený len veľmi stručne.
Shutterstock Otázkou ostáva, ktorá neonatologická sestra si pôjde urobiť kurz v základnej cene 200EUR a ktorá nemocnica je ochotná zaplatiť 680EUR za jeden seminár pre svojich pracovníkov, aby mohli získať titul „pracovisko podporujúce dojčenie“.
Na zamyslenie kladieme otázku, či Inštitút, ktorý má za ciele pripravovať pracovníkov nemocníc na získanie titulu BFH a vzdelávať laktačné poradkyne, by mal na svojej stránke prezentovať materiály vydané s podporou firmy Nutrícia.
Čas nám teda ukáže, ktorým smerom sa BFH iniciatíva na Slovensku uberie. V tejto chvíli sa však javí, že s ohľadom na praktiky používané v našich nemocniciach sa len máloktoré pracovisko približuje naplneniu aspoň niektorých bodov z BFH.
Loading...