Aj v pôrodnici máme svoje práva

Lenka Tinková 1

Sťažnosti na pôrodnice stúpajú. Mamičkám sa nepáči nedobrovoľné zasahovanie do priebehu pôrodu, ale aj postupy zdravotníkov tesne po ňom. Liga za ľudské práva v Českej republike nedávno vydala správu, ako sa môžu rodičky brániť. Právnici radia: Nenechajte si zasahovať do svojich práv. Bráňte sa.

“Pôrod je natoľko citlivá záležitosť, že skôr ako riešiť problém priamo na mieste, odporúčam mamičkám snažiť sa im predísť. A to hlavne výberom pôrodnice, rozhovorom so zdravotníkmi pred pôrodom, zostavením pôrodného plánu a v neposlednom rade výberom vlastnej pôrodnej asistentky.“

Toto umožňuje síce menej pôrodníc, ale sú to dôležité atribúty, vďaka ktorým sa môžete vyhnúť nepríjemným situáciám, myslí si advokát David Záhumenský.

Odoberanie detí po pôrode

Mamičky sa z praxe právnikov často sťažujú aj na odoberanie novorodeniatok tesne po pôrode napriek tomu, že je zdravé a nič nebráni tomu, aby bolo s matkou. Ako sa tomuto brániť? Je to ťažké. V tomto prípade veľmi pomáhajú práve pôrodné asistentky alebo takzvané duly, ktoré vedia, aké je dôležité priloženie dieťatka k prsníku hneď po pôrode, ak to dovoľuje jeho zdravotný stav.

“Mali sme prípad, kedy mamička doslova nechcela dieťatko pustiť z rúk a jednoducho ho zdravotníkom nedala,” popisuje David Záhumenský.

Prikladanie novorodeniatka na telo mamičky po pôrode je veľmi dôležité. Jednak pomáha psychike dieťatka a znižuje jeho stres, ktorý spôsobuje nové nepoznané prostredie. V neposlednom rade je tiež veľmi dôležité práve kvôli dojčeniu. Dokazujú to najnovšie výskumy.

»»» Moje dieťa patrí ku mne

V minulosti bola ale prax celkom odlišná. Preto sa aj dnes môže stať, že mamička počuje od zdravotníkov: “Musíte si odpočinúť a vyspať sa. Potom vám dieťatko prinesieme.” A mamička dieťatko vidí niekedy až po niekoľkých hodinách. Niektoré pôrodnice medzitým deťom ponúkajú dudlík či náhradu za materské mlieko. A keď dieťatko prinesú mamičke, častokrát má problém s dojčením. Aj preto si na včasnom prikladaní detí laktačné poradkyne a duly tak zakladajú.

Nedávno som navštívila jednu pražskú pôrodnicu. Je v nej ešte veľa čo zlepšovať čo sa týka pôrodov, ale jeden zásadný rozdiel tam bol. Upozornila ma naň zdravotná sestrička. V prvej chvíli som si to ani neuvedomila.

“Vybavte si v mysli napríklad reportáže médií z pôrodnice. Alebo vašu vlastnú predstavu pôrodníc. A teraz sa porozhliadnite tu a povedzte mi rozdiel. Vidíte ho?”

Bolo mi tam doslova príjemne, napriek tomu, že nemám rada nemocnice a nevedela som prečo. Potom mi to došlo. Ticho a pokoj. Žiadny plač, len bežný kolobeh života. Každý si pokojne robil svoju prácu, mamičky chodili po chodbách,  obedovali na chodbe, či dojčili bábätká, alebo spali.

Každá mamička mala dieťatko po pôrode hneď pri sebe. A nepotrebovali ani čas na odpočinok. Po celej chodbe totiž skutočne panovalo totálne ticho. Novorodeniatka pokojne spinkali alebo sa dojčili. Jediná vec, a tak veľmi zaváži na psychike novorodeniatka.

Dôležitý je výber pôrodnice

David Záhumenský aj preto mamičkám radí sústrediť sa na výber pôrodnice. Je to omnoho lepšie ako bojovať priamo na mieste.

“Máme skúsenosti, kedy mamičky zdravotníkov upozorňovali, aké majú práva. Priamo v procese pôrodu, či po ňom, ale tieto upozornenia zdravotníci napriek tomu nebrali do úvahy.” 

Záhumenský dodáva, že je dôležité si uvedomiť, že zdravotníci majú na niektoré úkony právo len v prípade ohrozenia života mamičky a dieťaťa. Napríklad aj diskutované nastrihnutie hrádze je čoraz častejším dôvodom sťažností mamičiek.

“Riešime aktuálne podobný prípad, kedy s tým mamička vyslovene nesúhlasila. Zo zdravotnej dokumentácie musí jasne vyplývať, že je takýto zásah nutný. To sa však v tomto a vo väčšine prípadoch nepotvrdí. Doktori tento úkon, žiaľ často robia preventívne aj napriek nesúhlasu mamičiek.”

»»» Predstavujeme najlepšie pôrodnice Slovenska

Situácia v Českej republike a na Slovensku stále nie je ideálna. Ale podľa odborníkov aj samotné mamičky ju môžu pomôcť zlepšiť. David Záhumenský dodáva:

“Ak má mamička pocit, že v pôrodnici došlo k porušeniu jej práv, určite by na to mala upozorniť. Môže tak urobiť len spísaním sťažnosti na nemocnicu, prípadne sťažnosťou a upozornením na zdravotnú poisťovňu. V tých horších prípadoch samozrejme aj podať sťažnosť na súd,” uzatvára.

V každom prípade má podľa neho zmysel dávať pôrodniciam spätnú väzbu. Aj tak môžeme v budúcnosti dosiahnuť snahu o zlepšenie situácie.

autor: Lenka Tinková

Projekt Sprievodca pôrodnicami vznikol v roku 2010 ako odpoveď na nedostatok informácii o kvalite zdravotnej starostlivosti v pôrodniciach na Slovensku.

Pri výbere pôrodnice však mamičky nemajú dostatok zdrojov, z ktorých si mohli informovane vybrať pôrodnicu vyhovujúcu ich potrebám. 

Vzhľadom na informačnú asymetriu, rozhodli sme sa pomôcť budúcim mamičkám priniesť novú kvalitu v hodnotení pôrodníc na interaktívnej stránke www.sprievodcaporodnicami.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár