Aj po návrate domov čaká predčasniatka množstvo práce

Marcela Beňová 0

V novembri si už tradične pripomíname Svetový deň predčasniatok. Na Slovensku sa predčasne, ešte pred ukončením 37. týždňa tehotenstva, narodí ročne až 5 000 detí, teda každý jedenásty novorodenec.

Vďaka špičkovej starostlivosti a moderným technológiám sa lekárom úspešne darí väčšinu takto narodených detí zachrániť.

shutterstock

 

Kolotoč vyšetrení

Predčasne narodené dieťa ešte nie je pripravené žiť mimo matkinho tela. Po narodení je nevyhnutné, aby boli novorodenci pod neustálym lekárskym dohľadom.

Aj pre rodičov je predčasné narodenie dieťaťa obrovský stres. Najkrajšie chvíle v živote matky sa často menia na strach a obavy o zdravie bábätka.

Vďaka prístrojovej vybavenosti sa dnes našťastie darí zachrániť čoraz skôr narodené deti a postarať sa o ne tak, aby ich čo najviac zmiernili následky na ich zdraví. 

Cesta domov je pre každého rodiča veľkým víťazstvom. Avšak tam celý kolotoč starostlivosti o novorodenca ešte len začína. MUDr. Darina Chovancová CSc., upozorňuje na to, že dieťa, ktoré sa narodilo predčasne musia lekári starostlivo sledovať minimálne do piateho roku života. Čo to znamená pre rodičov?

V prvom rade sa musia skontaktovať s množstvom odborníkov, ktorí ich budú nejaký čas v starostlivosti o dieťa sprevádzať a usmerňovať.

Okrem pediatra to znamená pravidelné návštevy neurológa, fyzioterapeuta, klinického logopéda a rehabilitačného lekára. Pravidelné kontroly spojené so vzájomnou komunikáciou všetkých odborníkov pomôžu rodičom niesť náročné bremeno starostlivosti o zdravie dieťaťa. 

Na mame záleží

Najdôležitejším človekom pre dieťa zostáva mama. Tá s ním trávi čas 24 hodín denne, vníma jeho prejavy a vie intuitívne vycítiť, ak niečo nie je v poriadku.

Práve mamy si všimnú signály, ktoré počas vyšetrenia nemajú priestor spozorovať lekári. MUDr. Marta Hodulová všetkým rodičom predčasniatok odporúča riešiť čokoľvek, čo sa im nebude pozdávať.

„Je dôležité, aby rodičia navštívili pediatra pri akýchkoľvek, aj zdanlivo bezdôvodných, avšak nápadných prejavoch bábätka,“ vysvetľuje lekárka.

Viaceré príznaky však za pozornosť rodičov rozhodne stoja. Medzi časté indikátory problémov predčasniatok patrí neprirodzené nakláňanie hlavičky na bok, naťahovanie sa za hračkou len jednou rukou a chabosť končatín.

Prejaviť sa môže aj stuhnutosť končatín, keď má dieťatko rúčky zovreté v päsť, trhavo pohybuje končatinami a jeho plač je bez sĺz. Niekedy sa u predčasne narodených detí prejaví oneskorený vývoj pohybových prejavov. Všetky tieto problémy musia rodičia čo najskôr konzultovať s pediatrom a ďalšími odborníkmi.

To najhoršie, čo môžu urobiť, je odkladať diagnostiku a pomoc. Prvý rok života je najdôležitejší. Napríklad tretí mesiac je kľúčový pre rozvoj nervového pohybového systému.

Každé odkladanie a tzv. vyčkávací syndróm, ktorý sa na Slovensku žiaľ často objavuje, môže mať pre dieťa dlhodobé či trvalé následky. Nebojte sa preto vyhľadať pomoc odborníkov, spolupracovať a informovať sa.

Na Slovensku funguje od roku 2011 neziskové združenie Malíček, ktorý pomáha rodinám s predčasne narodenými deťmi, ktorý pomáha a podporuje všetky rodiny s predčasniatkami.

Aj vďaka nim sa rodičia môžu dozvedieť viac o možnostiach liečby svojich detí a získajú tu otvorenú a priateľskú komunitu, ktorá ich bude v prvých neľahkých rokoch života dieťatka podporovať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

články autora...

Pridaj komentár