36. týždeň tehotenstva

redakcia 0
Babatko v 36 tyzdni sa uz otocilo dolu hlavickou.
Shutterstock

36 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 36 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 34 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 36. týždeň? Ste v 3. trimestri – v 9. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

Tehotenstvo sa považuje za ukončené v termíne od 37. do 42. týždňa, takže keď skončí tento týždeň, vaše dieťatko môže prísť kedykoľvek na svet.

36. týždeň tehotenstva video

 

Bábätko v 36. týždni tehotenstva

Bábätko meria 47 cm. Váži 2,5 kila. Priemer hlavičky je 9 cm.

Rastie, rastie, rastie…. Počuje, vidí, chutná plodovú vodu, ohmatáva vlastné telíčko. Malý človiečik vo vašom brušku. Na ultrazvuku už jasne rozoznáte lebečné platničky a fontanely.

Hlavička je v mieste fontanel veľmi pružná a prispôsobivá, a teda môže bezpečne prejsť úzkym pôrodným kanálom. Ak sa aj nejako počas tejto cesty zdeformuje, za pár dní je opäť krásna.

Väčšina bábätiek je už v tomto týždni otočená hlavičkou dole. Ak vaše bábätko patrí k tým 3-4 %, ktoré sú v čase pôrodu otočené koncom panvovým, zrejme budete s lekárom uvažovať nad možnosťami, ako je napríklad cisársky rez.

Bruško v 36. týždni tehotenstva

Je asi dosť veľké, však? Dieťatko zostúpilo do panvy. Váha sa presunie nižšie a vám sa bude lepšie dýchať.

Kým vaše bábätko priberá, vy ste možno nezaznamenali nejaké zväčšenie, niektoré ženy môžu pred pôrodom dokonca aj schudnúť.

Už niekoľko dní môžete pociťovať predčasné kontrakcie (Braxton – Hicksove kontrakcie). Ak ich je veľa, alebo vás unavujú, skúste sa zahriať. Maternica, ako každy sval, má rada teplo. Zvážte aj, či neprepínate svoje sily.

Niekedy môžeme spanikáriť, či sú to ešte stále „len“ poslíčky. Pri poslíčkoch platí, že interval je veľmi nepravidelný a samotná kontrakcia je krátka (možno 10. – 15 sekúnd).

Pri „pravých“ kontrakciách si všímame, že sú pravidelné (sledujeme, koľko času ubehlo od začiatku jednej kontrakcie do začiatku druhej, aj koľko kontrakcia trvá. Kontrakcie bolia inak.

Ak by však odtiekla voda, je to jasné – treba ísť do pôrodnice.

Príprava na pôrod

Zamýšľate sa nad pôrodom? Samozrejme. A počúvate hrôzostrašné historky susediek? Nepočúvajte. Verte že, telo je na pôrod výborne prispôsobené. Snažte sa porozumieť mu.

S týmto vedomím a dobrým sebavedomím to pôjde dobre a bude to omnoho ľahšie. A v prípade, že už máte hrdlo maternice čiastočne otvorené, nemôže sa stať, že vám dieťa „vypadne“. K pôrodu sú potrebné aj intenzívne kontrakcie.

Ak ste sa ešte nezbalili do pôrodnice, máme pre vás tieto vychytávky:

  • ak máte dlhé vlasy, tak sponky alebo gumičky do  vlasov. Radšej dve, jeden cop vám bude pri samotnom tlačení (záleží od polohy) dieťatka pravdepodobne zavadzať.
  • teplé ponožky
  • vreckovky
  • osušku alebo dve
  • pitie – termoska s čajom z malinových listov alebo nebublinková voda
  • trošku luxusu: olej na masáž, prípadne špeciálny olej na pôrod, ak máte možnosť použiť vaňu – levanduľový olej do kúpeľa (uvoľňuje, zmäkčuje krček maternice, „spravideľňuje“ pôrodné sťahy),  ružovú vodu na osvieženie…
  • ak sa chystá k pôrodu i otecko, tak preňho niečo na zjedenie a pitie (pôrod trvá niekoľko hodín)
  • podľa možností konkrétnej pôrodnice aj kameru alebo fotoaparát  bez blesku (aby ste mohli fotiť bez blesku. ten nerobí práve narodeným očkám dobre)
  • do niektorých pôrodníc si môžete zobrať aj niečo malé na zahryznutie (čokoládu, cukríky z hroznového cukru, med a pod.), ktoré vám aj v malých množstvách dodajú energiu
  • dopredu si zistite, či budete môcť použiť teplé nahrievané vrecúško (na zmäkčenie hrádze, na bolestivé miesta) alebo zmrazenú vodu vo fľaši resp. v igelitovom vrecku apod. (na tlakovú masáž, zmiernenie bolesti…)

Vyšetrenia v 36. týždni tehotenstva

Ak vám v uplynulom týždni neodobrali vzorku na vyšetrenie prítomnosti streptokoka typu B, mali by tak urobiť teraz.

Od 36. týždňa raz za sedem dní budete chodiť na „CTG“ vyšetrenie, ktoré mamy volajú aj „pásy.“ CTG alebo kardiotokografia zaznamenáva ozvy srdca bábätka (tepovú frekvenciu), a zároveň aj sťahovanie maternice. Mamičky, ktoré bábätko prenášajú, ho musia absolvovať raz za dva dni. CTG vyšetrenie je aj pevnou súčasťou pôrodu.

Tip na 36. týždeň tehotenstva:

V tomto týždni by ste mali začať s masážou hrádze. Je to vlastne spružnenie pokožky v oblasti medzi pošvou a konečníkom. Pred koncom tehotenstva ženské telo vyplavuje hormón relaxín, ktorý celé svalstvo uvoľní a pripraví na pôrod (to preto ku koncu vyzeráme ako kačičky).

Odborníci  uvádzajú, že ženy, ktoré praktizovali masáž hrádze (perineálna masáž) denne posledných 4 – 6 týždňov tehotnosti, zažili menej pálivých pocitov počas prerezávania sa hlavičky.

U žien s lepšie „vytrénovanou“ hrádzou (perineom) sa menej často vyskytujú trhliny a je menší dôvod na epiziotómiu – nástrih hrádze. Jednou z ďalších výhod masáže je precítenie napínania v tejto oblasti, takže žena sa môže už pred samotným pôrodom naučiť ľahšie uvoľňovať napínajúce sa svaly, keď pocíti pálenie.

Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško. Pošleme vám ho presne vo vašom týždni.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...