Tehotenské storyTehotenské story

Plánujem dieťa, zn: v apríli

 Takakika   08.03.2016   0

Keď som v poradni o sociálnych dávkach dostávala otázky od čitateliek, čo majú robiť, aby mali maximálnu materskú, keď plánujú dieťa v apríli (alebo inom mesiaci, ktorý sa im páčil), vždy ma fascinovala tá naliehavosť v ich tóne. Akoby splodiť a porodiť dieťa bola vec istá na betón, tak len aby tie dávky aj klapli do scenára.

Naozaj sa to dá? Akože zoberiem diár, zakrúžkujem si konkrétny deň akcie, tľapneme si s mužom rukou a päť minút po fuške si vytelefonujem termín u gynekológa, že prosím si vypísať tehotenskú knižku, rýchlo, rýchlo, lebo zmeškám trolejbus? Naozaj to ide tak hladko-obratko, len čo si poviem?

iStock

 

Tuším to budem ja, kto bude potrebovať poradiť.

Žeby také jednoduché ako Mária?

Prepáčte, že tak nahlas spochybňujem teóriu, že ak sa majú dvaja radi, stačí im len chcieť. Isté zákonitosti medzi nebom a zemou sa naplánovať nedajú.

Väčšinu dní môžeme prežiť v presvedčení, ako si ten život pekne menežujeme, vyriešiť si okrem iného strechu nad hlavou, už len tie izbietky pod ňou plniť, napríklad na apríl si to naplánujeme, ale čo keď miesto toho ďalších tridsať rokov budeme iba do blba čumieť?

Neviem, či sme ochotní pripustiť si k telu myšlienku, že nie sme to vždy iba my, ktorí môžeme rozhodnúť.

Môj bod zlomu

Prišiel presne v tejto súvislosti. Akokoľvek sme plánovali, chceli, túžili, nádejali sa, mesiac čo mesiac sme mohli plánovať pekne krásne ďalej. Napokon sme sa dočkali. Nevieme dňa, ani hodiny, ale stalo sa.

Mala to byť hneď dvojnásobná dávka, ale jedno bábätko si to rozmyslelo. Zázrak, že vôbec bolo a že som mohla aspoň raz počuť, ako mu bije srdce. Zázrak, že si so sebou nezobralo na cesty aj spoločníka, a to druhé mi nechalo.

Vtedy mi môj kamarát gynekológ povedal na rovinu, že nič na svete, žiadna medicína, žiaden doktor mi nepomôže, lebo to nie je v ich kompetencii: “Všetko je na Bohu.” 

Zázrak, ktorý som nemohla nijako ovplyvniť. Nemohla som o ničom z toho rozhodnúť. Sú totiž veci, ktoré nám skrátka neprináležia.

Pri druhom tehotenstve to bolo ešte poučnejšie

Chcieť sme chceli, ale každý deň by sa našiel dôvod, prípadne dva až tri, prečo si netľapnúť, že ideme na to, lebo veď sme mladí, pekní a schyľuje sa k aprílu.

Jednoducho sa to stalo, bez toho, že by sa nás niekto pýtal. Nevieme dňa, ani hodiny, ale ďakujem tomu, kto takto zamiešal karty a rozhodol o tom, že to bude tak, ako to má byť.

Ak plánujete tehotenstvo v apríli, možno sa vám zadarí na prvý šup, len tak podaním ruky, ale možno aj nie. Neviete dňa, ani hodiny, ale tak to má skrátka byť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 23 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Takakika

More a červené tenisky. Materská na ostrove a muž v nebi.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised