Tehotenské storyTehotenské story

Najdivnejšie tehotenské povery

 Anna Veselá   24.09.2021   0

Keď ťa páli záha, narodí sa ti vlasaté bábätko,“ určite vám niekto povie, aby vás v tehotenstve zmiatol, keď vám kyselina ide hore krkom. A potom sa pravda ukáže, keď pozeráte na dokopy asi tri vlasy vášho novorodenca.

Tak je to asi s každou jednou poverou – nielen tehotenskou. Na zasmiatie alebo na zaplakanie? Jeden nikdy nevie – vyberte si.

Shutterstock

 

Moja veľmi obľúbená povera sa týka pohlavia bábätka: keď čakáš chlapca, skrásnieš. Dievčatká, naopak, krásu odoberajú.

Nestačí, že sa tehotná cíti aj bez toho občas ako skysnutá ropucha. Ideálne je preto čakať dvojičky, chlapca a dievča. Len vtedy zostáva pomer ošpatenia a okrášlenia vyrovnaný.

Bubulácke povery

Napríklad taká, že „nesmieš si kupovať kočík pred narodením bábätka.“ Jedného by až striaslo, ako mu môže niekto priať smrť bábätka len preto, že podľahne nákupnému ošiaľu.

Ako keby sme sa nemohli priebežne tešiť a kupovať si výbavičku v predstihu. To máme akože všetko zháňať s holým novorodencom, ktorý bude škriekať na celú predajňu?

Najhoršie je, že táto povera sa pretavila aj do zákona. A že také kočíkovné, alebo teda príspevok pri narodení dieťaťa, vám vyplatia v plnej výške až potom, čo sa bábätko dožije 28 dní. Dovtedy ho budete zrejme prenášať v plachte po poli.

Iracionálne povery

Keď pozeráš do ohňa, bude mať bábätko červené fľaky po tele alebo bude ryšavé.“ Táto povera sa prihovára tehotným ženám, že by už nemali chodiť na čunder. Na stanovačky zrejme bolo času pred otehotnením. Teraz už žiadne preskakovanie cez vatry. Chápeme.

Nemôžeš nosiť žiadne náramky, retiazky, náhrdelníky, lebo sa kvôli tomu dieťatku obmotá pupočná šnúra okolo krku a ono zomrie.“ Rovnako strašia omotaním pupočníka vtedy, keď si tehotná dovolí štrikovať alebo háčkovať, poprípade len zdvihnúť pažu hore.

Zaujímalo by ma v tom prípade, či môže tehotná nosiť aspoň náušnice. A keď už nemôže štrikovať a háčkovať, či môže alternatívne vyšívať čipkované obrusy. Ale radšej nech nebatikuje: čo keby sa jej potom narodilo ogrckané dieťa?

Ale inak, medzi nami dievčatami, našla som medzi poverami aj jednu veľmi zlomyseľnú. Vraj: ak kojíš, neotehotnieš.

Toto by som fakt neriskovala, lebo by sa vám mohlo stať, že ledva si oddýchnete od prvého tehotenstva, už budete musieť tieto povery a iné taľafatky počúvať v blízkej dobe druhýkrát.

»»»»»» Prečítajte si aj: Povery a báchorky o bábätkách.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised