Tehotenské storyTehotenské story

Dva ultrazvuky v jeden deň alias ľudskosť stojí 8 eur

 Vallery   22.10.2014   29

Často čítavam fóra, rozprávam sa s maminami, či budúci mamičkami. Vysvetľujem im, čo ich čaká a na čo to vlastne majú absolvovať.

Som jednou z tých mám, ktoré vedia, čo daným vyšetrením v tehotenstve doktor zamýšľa, či čo ma čaká.

 

Pri našom prvom tehotenstve som preto ostala ako obarená, keď nás náš doktor neposlal na podrobný morfologický skríning po 20 týždni tehotenstva. Narobila som okolo seba rozruch a po známosti sme sa dostali na, podľa mňa, jedno z najdôležitejších ultrazvukových vyšetrení.

Práca nášho doktora bola rovnaká aj tentoraz (v 16. týždni návrh na odobratie krvi kvôli AFP testom, ktorý sme aj tentoraz s úsmevom odmietli a následný ultrazvuk – na naše prekvapenie nejako veľmi rýchly s jediným údajom, ktorým len potvrdili vek plodu).

Poučení z prvého tehotenstva sme sa tentoraz s manželom poistili. Cez internet našiel môj mužíček súkromnú ambulanciu, kde robí pán doktor nielen komerčný 3D ultrazvuk, ale súčasťou zhruba 30 minútového vyšetrenia je aj podrobný morfologický skríning a následná podrobná správa (toľko sme mali informácií). Nebolo to síce v Bratislave, ale vzhľadom na sumu (s porovnaním s obdobnými ambulanciami v BA) a služby sme neváhali. Objednali nás na koniec 21. týždňa vo večerných hodinách.

Čo však čert nechcel

(alebo zákon schválnosti?), pri najbližšej poradni nám náš ujo doktor povedal, že sa máme ísť objednať na morfoskríning v nemocnici, v ktorej pôsobí.

Pri objednávaní (bola som spolu s mojim 2,5 ročným synčekom) mi sestrička hovorila, čo si mám priniesť (medzi iným aj výsledky AFP testov). 

Z jej reakcie: „Vy ste si nedali robiť AFP testy?!? No, to je Váš problém ...“ (v hlase bolo cítiť údiv, nechápavosť a pohŕdanie) mi bolo jasné, ako asi budú ku mne pristupovať (v zmysle: nedala si si robiť biochémiu, netreba ti robiť ani ultrazvuk). Tento pocit ma držal niekoľko dní, časom sa však vytratil. Môj mužík ale aj z tejto situácie dokázal vybrať pozitívum: „Aspoň uvidíme, aký je rozdiel medzi údajmi a budeme si istí.“

Prišiel deň D


(alebo na okolnosti deň UTZ? ;-). Vyzbrojení foťákom (keďže večne nemajú papier na fotky alebo im to neide alebo bla bla ...) sme prišli, ako inak, všetci traja.

Náš drobček je účastníkom všetkého, čo sa deje okolo „mamkinho bruška“ a samozrejme, že tatino chýbať nemôže. Môj doktor si na to zvykol už pri prvom tehotenstve, kedy sme boli v poradni vždy „traja“ (manžel, bruško a ja). Tak je to aj teraz, len je nás o jedného viac.

Vraj: „Deti na ultrazvuk nesmú!“

Nechápavo a s váhaním sme pozerali na ňu, tak na seba, že čo teraz. Nepomohli ani moje námietky, že doteraz chodil na všetky ultrazvuky bez akýchkoľvek problémov. Nakoniec teda museli moji dvaja chlapi ostať vonku.

Pocítila som akúsi neférovosť od sestričky - veď už pri objednávaní videla, že som aj spolu s dieťaťom, tak mi to mohla povedať. Chcela by som vedieť, čo by robili, kebyže neprídem s manželom. Do vnútra som šla s nepríjemným pocitom a za sebou počula nechápavé otázky nášho synčeka so slzami na krajíčku: „A prečo tam nemôžem ísť? Prečo mi nechcú ukázať Bublinku?“

Pri posteli sedel doktor Peter, zhruba 50-tnik. Sestrička ma pohŕdavo predstavila: „Máme tu pani, ktorá si odmietla dať robiť AFP testy.“

Vtedy sa mi vrátili už zastrčené pocity z objednávania. A začalo sa to.

Doktor na mňa spustil monológ o tom, aká som nezodpovedná a čo ja vlastne od neho chcem a že sa s tým ešte nestretol, a čo to má byť za bodrel a ďalšie keci.

Medzitým som už ležala s holým bruchom na posteli a čakala, či už aj začne niečo robiť. Po dvoch minútach monológu, kedy som už už šla na neho vyšteknúť a rozmýšľala nad tým, že sa jednoducho pozbieram a odídem, začalo vyšetrenie. Jeho pohŕdavý monologický prejav pokračoval ďalej.

Naveľa sa ma opýtal: „To akože čo máte za vzdelanie, že ste sa takto rozhodli?!?“ Keď som mu odvrknutím oznámila, že mám dve vysoké školy a doktorát, začal uberať plyn. Zrejme zistil, že nie som nejaká nevzdelaná husička, ktorá si jednoducho povie, že tak toto nechcem a nemám na to dôvod.

Tak som začala ja (na môj údiv dosť zmierlivým hlasom), o tom, že jeho správanie nezodpovedá nášmu „pracovnému“ vzťahu a taktiež aj to, že mám na AFP testy svoj názor, na ich neurobenie svoje dôvody a na ich odmietnutie nárok.

Moje rozhodnutie som prekonzultovala s mojim doktorom a ešte ďalším a obaja so mnou súhlasili. Jeho názor ma nezaujíma, pretože ho vlastne do môjho rozhodnutia nič nie je, nemá s nim nič spoločné a nie je zaň ani zodpovedný. Jedine za čo je zodpovedný je momentálny ultrazvukový skríning.

Samozrejme pokračoval vo svojom huhlaní. Medzi iným som sa dozvedela, že on sa kvôli mne zatvoriť nenechá a že nech neočakávam, že mi povie, že je moje dieťa zdravé. Taktiež mi povedal, že učí už dlho na fakulte ultrazvukové vyšetrenia budúcich lekárov, a že s prípadom ako som ja sa ešte nestretol.

Takže presne tak, ako on bude príkladom pre mojich študentov na našej fakulte, tak ja budem určite príkladom jeho študentov na jeho fakulte. Nezabudol mi povedať aj to, že on, odborník na ultrazvuk, predsa NEMÁ NA PACIENTA ČAS 10 – 15 MINÚT, ABY KAĎÉMU VŠETKO VYSVETLIL.

 

Vraj si to má každá žena pozrieť na internete.

Nesúhlasila som s jeho výrokom, na čo hneď jeho ďalšie reakcie smerovali k až zatrateniu informácií, ktoré sú na slovenských internetových stránkach (možno ani nevedel, že si chudák v priebehu jednej minúty protirečí).

Sestričke len nadiktoval zo 3 údaje, niečo vytlačil a nafučaný odišiel. O tom, aká je morfológia som sa dozvedela asi toľko: základný morfologický skríning negatívny.

Nezabudol pripomenúť, že nevie všetko skontrolovať (čo z vnútorných orgánikov kontroloval, to netuším, podľa „správy“ odmeral priemer a obvod hlavičky, obvod bruška a dĺžku stehennej kosti).

Monitor a moje dieťa som nevidela. Sestra mi dala podpísať malý papierik A5 (akože správu z vyšetrenia), kde tretinu zaberala hlavička a veta, že som si nedala urobiť AFP testy a ďalšiu tretinu veta o tom, že som bola poučená o možnostiach prenatálnej diagnostiky a pečiatka a podpis doktora.

Inak tam boli zo 4 riadky akože výsledkov. Taktiež priložila aj akože „fotku“ niečoho, čo ani pri najväčšej fantázii nevieme určiť, o čo sa jedná (samozrejme sa ani nikto z nich neunúval povedať mi niečo bližšie). Odišla som.

Môjmu mužíčkovi stačil jediný môj pohľad a hneď vedel, koľká bije. Zastavila som sa až v suteréne a ukázala im „akože správy“. Mám veľké šťastie, že mám manžela realistu a v prípadoch, kedy to najviac potrebujem optimistu. Snažil sa ma upriamiť na večerný ultrazvuk. Synčeka celé doobedie mátali otázky: „A prečo mi nedovolili vidieť Bublinku?“

 

Je večer, šesť hodín.

Zazvonili sme na dvere žltého veľkého rodinného domu v Hlohovci, v ktorom má internetom nájdený doktor ordináciu. Otvoril nám usmiaty, asi 35 ročný mladík. Poprial nám pekný večer, všetkým trom podal ruky. Pri prechode cez čakáreň (dve veľké čalúnené pohovky, televízor) do ordinácie sa nás opýtal na cestu a či sme ich dlho nehľadali. Manžela so synčekom posadil pred veľkú telku v ordinácii, dal nám vybrať hudbu ako podmaz k DVDčku.

Mňa „uložil“ na posteľ (hlavu som mala pri sediacom manželovi), on si sadol po mojej pravej ruke. Všetci traja sme videli na televízor prepojený s ultrazvukom.

Opýtal sa ma, ako sa mám a cítim, či mám nejaké problémy. Zaznela Enya, ktorá zahájila vyšetrenie.

PÁN DOKTOR nám všetko podrobne vysvetľoval (čo vidíme, čo meria a či je to v poriadku), ukazoval. Odrazu nemožné z rána sa stalo možným. Videli sme tváričku (2D, 3D aj 4D), skontroloval peričku kvôli rázštepu, odmeral hlavičku, pozrel aj rastúci mozog a mozgové komory.

Videli sme ručičky, spočítal všetky pršteky, odmeral všetky kostičky. Pozrel srdiečko a všetky komory, hlavnú tepnu a jej priechodnosť, skontroloval tep nášho bruškového drobca. Podrobne pozrel chrbticu, obličky, močový mechúr, odmeral bruško.

Dostali sme sa k nožičkám – odmeral opäť všetky dlhé kostičky, spočítal pršteky na chodidielkach. To všetko sprevádzal svojim vysvetľovaním, obraz občas pozastavil, aby nám ukázal, odmeral a skontroloval. Obraz prepínal medzi 3D a 2D.

Nakoniec prešiel ešte celého človiečika, zopakoval, čo všetko sme videli a komentoval, či je to v norme. Potom nám ukázal grafy priemernosti každého z odmeraných údajov. Vyšetrenie trvalo asi 30 minút.

Veľký braček sa občas pýtal, občas zatlieskal so slovami: „To sa mi páči.“ Najviac zavýskal pri tom, ako sme jeho malého bračeka videli otvárať ústočká.

PÁN DOKTOR sa miestami pousmial, občas zažartoval. Jednoducho úžasná, uvoľnená, pozitívnymi reakciami naplnená atmosféra.

Záver?

Chlapček je ukážkový a zdravý. Kým som sa utrela, doktor ma už čakal s asi 1,5 metra dlhým papierom plným fotiek (bolo na ňom 13 fotiek nášho drobčeka).

Potom sme ešte počkali, kým sa dorobí DVDčko. Medzitým nám dal výsledky – tri listy A4 (na prvom sú všetky odmerané hodnoty s priradením týždňa tehotenstva a uvedením odchýlky, na druhom sú údaje o tom, ako je na tom mozog, srdiečko, placenta, množstvo plodovej vody a ďalšie údaje, na treťom je graficky znázornené, ako je na tom náš drobec v porovnaní s normami).

Dostali sme aj DVDčko (celé vyšetrenie – 2D, 3D). Odchádzali sme s plnými rukami a bombovým pocitom.

A tak sa odvtedy (je to pár dní) zamýšľam nad tým, za čo vlastne dávame svoje peniaze v podobe odvodov do zdravotnej poisťovne?

Za čo platí zdravotná poisťovňa?

Aká je cena ľudskosti ku klientovi, ktorým pacient je?

V tomto prípade to bol rozdiel 8 eur medzi tým, čo za nás nemocnici zaplatí poisťovňa (ktorej sme dali peniaze my) a čo sme si zaplatili večer my sami.

Ako je možné, že to, čo sa nedalo vyšetriť ráno, večer nebol problém?

Taktiež mi vŕta hlavou, akých budúcich lekárov môže pripraviť doktor, ktorý si dovolí vyskakovať na ženu v skoro 22. týždni tehotenstva?

Ktorý sa jednoducho nespráva ako človek. Možno je „dobrý“ po odbornej stránke, ale ľudskosť nechal niekde pred a za titulmi.

Možno som divná ja ... u svojich študentov, ktorí taktiež ako lekári, budú pracovať celý svoj život s ľuďmi ako odborníci - poradenskí pracovníci, bazírujem na tom, aby boli v prvom rade ľuďmi.

Považujem však za smutné to, že ak nám nevyhovuje pedagóg, vynadáme mu, zmeníme ho, zmeníme školu alebo poradenské zariadenie. Ak nám však nevyhovuje lekár, nemáme často šancu zmeniť ho (veď v najväčšej Slovenskej fakultnej nemocnici, kde robí ultrazvuk asi 20 lekárov - gynekológov, sú schopní – prečo, netuším – urobiť morfologický skríning len traja z nich).

Oddeleniu gynekologicko – pôrodníckej kliniky by som poradila len toľko: Na veľkú „reklamnú“ tabuľu na ôsmom poschodí doplniť aj tabuľku o úcte k ženám – rodičkám a ich právam (sú tam písané len práva plodu, žena sa akosi stratila, čo vidno aj pri starostlivosti o ňu).

A samozrejme, chcem sa poďakovať za úžasný zážitok Pánovi doktorovi Bresťanskému z Hlohovca. Dúfam len, že takýchto doktorov – gynekológov je na Slovenku viac (ja poznám štyroch).

 

Pozn redakcie: 

Článok bol prvý krát publikovaný v r. 2009. Je táto skúsenosť už históriou? Zažívate dnes iný sprístup lekárov? Ďakujeme za referencie v diskusii pod článkom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 83 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
BarboraG napísané 28.11.2016 19:42

Ahojte, prosim mate niekto aktualnejsie info o tom, ako to je teraz? pomohlo by, dakujeme smile

evka napísané 28.10.2014 00:46

Ja mam len pozitivne skusenosti z 2 tehu, ale nie v nemocnici ale u sukromnika v Michaloviach kde ma poslala moja lekarka. Starsi, mozno aj 50r, ziadne papiere sme sice nedostali iba zaklad napisal do knizky, ale mohol byt aj syn, vysvetloval co kde je, ze je vsetko ok, pristupom mily, urobil nam fotku a platili sme v podstate len za nu, pri druhom tehu aj nejake ecka naviac, ale to som mala uz inu poistovnu tak neviem ci nie aj preto.

patrik napísané 03.11.2014 17:22

zdravim priatelka je v 6 tyzdny tehotenstva jej lekarka ju dnes vystrasila tim ze ma strasne rizikove tehotenstvo a ze mame ist do kosic no nepovedala preco naco ani co tam vlastne robia ona je teraz vstrese a ja tiez no zajtra ideme k inemu doktorovi otazka znie moze daco dokotorka predvidat uz v 6 tyzdny tehotenstva?dakujem

petrenka napísané 08.07.2012 22:20

Skutocna pravda, cely clanok, teda uplne cely. Nieco podobne sa stalo mojej sestre, teda nie nastastie priamo mne. Sestra bola taktiez nutena vyhladat si svojpomocne ultrazvukara, ktory s ochotou a usmevom dokaze zrealizovat morfologicky ultrazvuk. A nie nieco comu sa nepodoba ani bezne vysetrenie v podobe 10 minut na zdrape papiera. Vdaka mojej sestre som dostala priamo typ na odbornika pana DOKTORA JANOVSKEHO u nas v Kosiciach. Nieco podobne ako hore, velka pohovka, drevene parkety, spickove zariadenie s velkym televizorom a super 3D/4D ultrazvukom, len vrelo doporucujem fakt to stoji za to, sidli na Myslavskej 644 v Kosiciach. www.usg.sk

MajkaNr napísané 08.01.2012 19:40

Žienky, ktoré píšete že máte zlého gynekológa - veľmi sa Vám čudujem, že ho nezmeníte. Ja som si vybrala doktora(vlastne doktorku) sama, keď som mala 16, lebo som si chcela bez maminho vedomia predpísať antikoncepciu zwinker každopádne som si už takto mladá a neskúsená vybrala skvelú doktorku, ku ktorej som síce cestovala polhodinu, ale mám ju doteraz a som spokojná v prvom rade s jej prístupom a v neposlednom s jej veľkou odbornosťou. Nebojte sa zmeniť doktora, máme na to právo.

Radmila napísané 26.11.2010 21:04

presne aj mne sa toto stalo, odmietla som AFP, morfologický v GYNFIVE slabý a za 20 minút hotový, neváhali sme a ojednali sme sa k Dr. Holáňovi do MEDIFERI a zrazu bolo vidno bábetku aj bubliky v žalúdku, obličky, močový mechúr, nosnú prepážku, postavenie prštekov kôli vylúčeniu downa...s otcom bábetk sme sa zhodli,že Dr. Holáň je jeden správny doktor na svojom mieste...za takéto vyšetrenie sme radi zaplatili...

luba napísané 28.01.2010 20:39

ak hladate ludskeho gynekologa v poprade - MUDr. Saade si konecne otvoril vlastnu ordinaciu... odporucam...

Laura napísané 22.10.2009 19:51

Mám tiež skúsenosti z obidvoch strán, aj keď ešte nie ako tehu, ale iba obyč. gyneko vyšetrenie (u jedného som sa cítila doslova ako znásilnená).

Ale rada by som sa spýtala všetkých tu- vie mi niekto poradiť dobrého gynekológa- porodníka v oblasti Trenčín al. Ilava? Presťahovala som sa a nerada by som popálila

Ďakujem vopred

Mona napísané 22.10.2009 09:48

Velmi pekny clanok a zda sa mi byt velmi pravdivy.

Akurat ma zaujima ta cena za 3D u MuDr. Brestanskeho - 8 EUR? Podla mojich informacii stoji 3D 40-45 EUR.

Cry

elenka napísané 24.10.2009 20:15

Tych 8 eur je rozdiel medzi tym, co za UTZ vysetrenie plati poistovna a poplatkom u tohto sukromneho doktora zwinker

zuzka napísané 21.10.2009 22:48

Rozhodla som sa aj ja napísať svoj príbeh. Mám zvýšené AFP hodnoty, krv mi preto brali 2x. Veľmi ma vystrašili postihnutiami, ktoré môže moja bába mať. Som v 20 t. t. a 2 týždne boli pre mňa doteraz najhoršie. Mudr. mi odporučil Centrum prenatálnej diagnostiky v Košiciach, ale tam som sa nešla dostať, všetky termíny obsadené. To čakanie, kým sa niečo uvolní a zavolajú mi bolo hrozné. Včera som bola na podrobnom ultrazvuku, pri najlepšom špecialistovi, so super prístupom k budúcej mamičke. všetko nám vysvetlil, ukázal, skontroloval orgán po orgáne a naše bábetko je zdravé. Pri vyšetrení mi tiekli slzy šťastia a som nesmierne vďačná, že som sa tam dostala. Moja veľká vďaka patrí Mudr.Dankovčíkovi, ktorý mi povedal tú najkrajšiu správu. Opäť som šťastná mamička, ktorá si užíva kopkanie bábetka. Želám všetkým mamičkám len to najlepšie a takéto vyšetrenie vrelo odporúčam, všetky krvné testy sú nepresné. smile smile smile

Martina z MT napísané 21.10.2009 11:21

Gabika, pises:"...ale ti, o ktorych sa hovori, ze su dobri, VRAJ neprijimaju novych pacientov, lebo maju plny stav." Kym to nevyskusas, tak nezistis, ci FAKT vsetci dobri maju uplne plno a nikoho noveho nezoberu... zwinker

Odporucam vsetkymi 10-mi zmenit gynekologa a este mu aj v ramci svojich kapacit povedat, ze sa Ti jeho pristup nepaci...

Aku motivaciu ma mat tento lekar na zlepsenie pristupu, ak jeho maniere su mlcky trpene a pacientky od neho neutekaju?

Gabika napísané 20.10.2009 13:48

Ja som z Trnavy a tiez som mala cele tehotenstvo strach navstivit toho mojho vecne ufrflaneho a mne nadavajuceho gynekologa. Sla som tam vzdy s malou dusickou, a potom, co ma niekolkokrat zhodil ako som blba a neschopna, preco ho otravujem otazkami, som nemala chut sa ani na nic pytat. Az raz som nabrala konecne odvahu a vypytala si fotku z ultrazvuku (nevedela som, ze to nie je standart, aby ju buduce mamicky dostali, pretoze vsetky zname ukazovali fotky jedna radost) a za to na mna poriadne nahukal, ze ako si to predstavujem, ze to vytlacenie stoji peniaze a co vobec chcem vidiet na tej fotke. To uz ani nehovorim, ze rovnako ma odbil, aj ked som chcela vidiet svoje dietatko len na ultrazvuku, ze co tam ja asi tak chcem vidiet. Rozmyslala som, ze odidem k inemu, ale ti, o ktorych sa hovori, ze su dobri, vraj neprijimaju novych pacientov, lebo maju plny stav.

elenka napísané 20.10.2009 14:40

Gabika, cudujem sa Ti, ze si uz davno nezmenila doktora. Pochybujem, ze vsetci slusni doktori maju plno. Skus sa popytat kamosiek a znamych a obvolat par ambulancii, urcite Ta niekde vezmu. Ty a Tvoje babatko si predsa zasluzite len to najlepsie zwinker

Tina napísané 20.11.2009 15:07

Gabika - tiez som z TT a osobne chodim k Eliasovi (SUPER!), ale viem ze ten uz neberie, no vedla je teraz ordinacia Mudr. Čecha a ten vraj ešte berie nové pacientky - Odporúčam! ;o) ... ten tvoj "doky" nie je nahodou Mudr. Pi...?

Sisi napísané 20.10.2009 11:46

a este pre Vallery - neviem, preco si nenapisala meno toho tzv. doktora....

Sisi napísané 20.10.2009 11:44

fakt by ma zaujimalo, co maju za sebou takito ludia, ze sa musia "odbavovat" na druhych a ci im to vlastne aj spravi dobre....

elenka napísané 20.10.2009 11:08

Super clanok. Este by som tam dala cele meno toho doktora, aby sa mu vsetky buduce mamicky oblukom vyhli. Mozno mu dojde, ze nie je pupok sveta, ked bude mat prazdnu cakaren.

Vallery napísané 06.11.2009 14:42

Add meno prveho doktora ... tie, ktore s nim mali skusenost, tie ho ihned spoznali. Pre ostatne (mne sa to osobne nezdalo az take dolezite) - staci pozriet stranocku porodnice Kramare a zoznam mien v time gynekologov.

Andrea napísané 20.10.2009 09:35

Váš komentár

Clanku T L I E S K A M !!!!!!! Odporucam jeho kopiu poslat na vsetky zdravotne poistovne, riaditela zariadenia, kde " PAN DOKTOR" uraduje za trest, dalej by som neobisla ani ministra zdravotnictva a na nete by som nasla urcite este par institucii, kde by som si ulavila. A zabudla som, aj jemu samemu s odporucenim na patologiu - tam tie blbe reci asi nikomu vadit nebudu. NEZNASAM CHRAPUNSKYCH DOKTOROV!!!

Petra napísané 20.10.2009 06:26

Prveho lekara sa nedalo nespoznat, absolvovala som u neho ultrazvuk v 30.tt...resp. v 29.tt. Lekarka, ktora mi robila prvy morfologicky ultrazvuk mi povedala, ze mam menej plodovej vody a ze sa bude citit ona lepsie, ak ma prezrie tento pan docent, lebo je velky odbornik. Rovnako, vypocula som si, ze ved on je zaneprazdneny a moj stav nie je akutny, len poloakutny, ze ci tam nie je dost lekarov, ktori by ma mohli vysetrit a on by potom mal viac casu venovat sa akutnym pripadom. Potom som si tiez vypocula sprsku vulgarizmov na vladu a system a zdravotne poistovne, par udajov nadiktovanych sestricke...a mne smerovanu jednu vetu: je to dievca a je to v poriadku. To bolo vsetko. Tak som mu na zaver vysvetlila, ze ja som sa k nemu nepytala, vobec som o jeho existencii nevedela a to, ze ma objednali k nemu, nie je predsa moja "zasluha" a ze tie vulgarizmy by si pri pacientkach mal odpustit, lebo to znizuje dojem z jeho profesionality a potom mam pocit, ze ma vysetruje nejaky zapachajuci krcmovy typek. Na to mi on povedal, ze ma vobec nemusel vysetrit, lebo rodit nechcem v BA a mala by toto robit nemocnica, kde budem rodit. Sice som mu oponovala, ale hodila som rukou a radsej sla prec, aby som nemarnila jeho drahocenny cas...

Najviac som sa vsak pobavila, ked som prisla k mojej porodnicke, 150 km od BA a ona na mna s udivom pozera: "Vy ste boli u tohto docenta?" Po mojom suhlase len povedala...ste silna zena big green vysvitlo, ze ona je jedna z tych, ktorych on ucil..no nastastie, jeho maniere sa jej vobec netykaju...ona ma vysetri, urobi ultrazvuk, vsetko povysvetluje, je velmi mila a priatelska a prijemne...a mohla by som pokracovat dalsimi kladmi.

Vzdelanie ocividne nie je vsetko. Stipka empatie by mu dala viac ako docentura.

Katarína napísané 19.10.2009 15:32

pri mojom druhom tehotenstve mi AFP test robili dost neskoro a pri vyhodnocovani vysledkov to absolutne nebrali do uvahy. samozrejme, ze mi vysli hrozostrasne vysledky. velka pravdepodobnost downovho syndromu. aj ked som sa utesovala, ze test nebol spravne vyhodnoteny, mojej psychike to nijako nepomahalo. cele tehu som bola nervozna a zila som v obavach. nakoniec sa nam narodila uplne zdrava dcerka. po takejto skusenosti by som sa dnes uz asi rozhodla AFP testy radsej neabsolvovat, ako zit v takom strachu. ak je zena rozhodnuta ponechat si dieta za akychkolvek podmienok, je podla mna lepsie tento test vynechat a nevystavovat seba a hlavne dieta zbytocnemu stresu.

Sasa napísané 19.10.2009 13:19

Super, ze pisete aj o konkretnych lekaroch, pomoze to ostatnym, ktore sa neuspokoja s takym prisptupom, ked som bola tehotna pred 7 rokmi, vysli mi AFP o nieco nizsie a bola som poslana na amniocentezu, ale nechcela som tam ist, tak som s malou dusickou lekarke povedala, ze to nechcem absolvovat (tiez som ocakavala, ze ma odpise, ze som nezodpovedna), ku podivu sa so sestrickou na mna pozreli normalne a nerozmazavali to, pointa je, ze som mala vysledky posunute o tyzden dozadu (lekarka hodnotila vysledky z krvi ku dnu, ked som prisla na kontrolu a nie ku dnu odberu krvi) - to som si zistila konzultaciami v jednom OZ, ked som bola oboznamena s normalnymi hodnotami AFP pre jednotlive tyzdne, ale dovtedy som bola "zlymi vysledkami" znepokojena,...moje ponaucenie, aj lekar je len clovek, ktory sa moze zmylit alebo nieco prehliadnut a nie je to "pan neomylny", a kolko lekarov, tolko nazorov, treba mat aj stastie na tych spravnych.

Belli napísané 19.10.2009 12:54

Ano, presne takto môže vyzerať vyšetrenie.. Môže, ale nemusí..

Pri prvom tehotenstve som bola ukrátená o informácie, ktoré teraz dostávam bežne.. Vtedy internet nebol bežne dostupný ako teraz, nedalo sa nič vyhľadať a keď žena mala neochotného lekára (ako v tom čase ja), tak v podstate sa nedozvedela nič..

Na druhej strane teraz už máme toľko informácií, že niekedy sa mi zdá, že si myslíme, že sme múdrejšie od lekárov.. S úžasom čítam príspevky tehotných žien/čerstvých mamičiek, ktoré bežne používajú výrazy, ktoré som v živote nepočula..

No a ku tým vyšetreniam: môj lekár mi vysvetlí, čo prečo a načo robia a počas tehotenstva som sa nestretla s jediným vyšetrením, ktoré by som neabsolvovala. Podľa testov mi vyšlo vysoké riziko na Downov syndróm - súhlasila som s odberom plodovej vody tak, že môj lekár , genetička aj lekár, ktorý robil UZ mi prizvučovali, že je to MOJA voľba.. Rozhodla som sa a neľutujem to, takisto ani ostatné vyšetrenia..

Rešpektujem Váš názor, ale si myslím, že ak sa k Vám niekto (lekár či hocikto iný) správa spôsobom, aký Vám nevyhovuje existuje aj iný spôsob ako si vyťahovať vzdelania a podobne..

 

Opísaný prístup lekára samozrejme neschvaľujem-sama som zažila podobnú situáciu, preto som aj zmenila dotyčnú lekárku..

 

A ku tej cene: čo zdravotná poisťovňa platí pre nemocnicu neputuje do vačku lekára, ktorý vyšetrenie robí (aspoň podľa mňa). Ak niekto pracuje súkromne, tak je nútený sa správať ku pacientkám inak, aby ich udržal a budoval si dobré meno..

Ak sa Vám prístup lekára nezdá, môžete naňho podať sťažnosť na správnych miestach, ale článkom sa nič nevyrieši..

 

V nasledujúcich dňoch ma čaká pôrod a dúfam, že sa dočkám starostlivosti, aká patrí..

Prajem Vám pohodové tehotenstvo bez zbytočných stresov

kika napísané 19.10.2009 12:35

Tak AFP som odmietla aj ja a x dalsich mojich znamych, urcite viac nez 10. A tiez som bola na morfologickom uzv na Kramaroch u 50tnika Petra, a tiez som si vypocula ten isty monolog!!! bolo to pred 1,5 rokom, spominala som to vtedy jednej kamoske co bola na tom rovnako, mala identicky zazitok, neskor dalsia kamoska isla tiez bez AFP na Kramare na uzv a tiez ten isty monolog! Len nechapem, preco kazdej hovori ze to zazil prvy krat Eek moj normalny gyn. ked som hovorila ze nechcem AFP sa tvaril ze normalka, ze to tak kazda 10. zena nechce...

Pri prvom tehotku som bola na antolskej a tam to bolo este horsie, objednana na konkretny cas som cakala len 2h, potom som v ordinacii stravila minutu, z toho pol minuty vypisovanie papierov pocas ktoreho bola na uzv dalsia osoba. Bola som v 23tt (sami ma objednali tak neskoro, volala som tam v 19tt a nahlasila termin porodu a podla toho mi dali termin na uzv) a dostala som vynadane ze preco idem tak neskoro, ved "keby sme nasli chybu tak uz sa s tym neda nic robit" - na odpoved ze ma sami tak objednali a ani nestojim o to aby sa s tym nieco robilo mi vynadali ze naco tam vlastne idem a viac casu si na mna nastastie nenasli.

lenka napísané 19.10.2009 11:49

Váš komentár Ja som rodila pred 15 rokmi, vidím, že za ten čas sa vôbec nič nezmenilo k lepšiemu. Moja pani doktorka N. (neviem či si ten titul vôbec zaslúži) mi vtedy spravila test AFP a na základe jeho výsledkov mi povedala, že moja dnes už 15 ročná nádherná a nadmerne inteligentná dcéra bude mať downov syndróm, alebo bude nejako inak postihnutá. V celej našej rodine zavládlo zdesenie a ja som na tom bola tak , že som skoro potratila. Poslala ma na genetiku do ba a tam horor pokračoval, počas nášho čakania v čakárni sme si vypočuli od pani dr. vo vnútri 3 tie isté kaleráby v zmysle radšej ísť na potrat ako sa starať celý život o mrzáka, celé to zopakovala aj nám a môjmu mužovi, ktorý sa ohradil povedala nech sa k tomu nevyjadruje, že aj tak ma po čase s postihnutým deckom opustí, vtedy mu rupli nervy vynadal jej a odišli sme s tým nech sa deje vôľa božia nech sa narodí dieťatko aké chce aj tak ho budeme milovať a starať sa oň po celý náš život. neviem čo dotyčnú pani dr. viedlo k tomu aby ma takmer v 6 mesiaci navádzala na potrat, ale bolo to tak. Preto vám všetkým milé budúce mamičky radím nenechajte si o svojom živote rozhodovať cudzích ľudí ani doktorov nie, ich školy nie sú patentom na rozum väčšina z nich si myslia , že sú najmúdrejší na svete a dávajú to nám obyčajným ľuďom patrične pocítiť. Bráňte sa keď máte pocit, že s vami nepatrične zaobchádzajú. ja som to skoro nezvládla pretože som vtedy mala len 19 rokov, ale mala som šťastie , že som mala pri sebe svojho muža, ktorému inštinkt správne napovedal, že nech to je akokoľvek spolu všetko zvládneme. a viete čo je ešte veľmi zaujímavé? toto isté sa v tom čase stalo ďalším dvom dievčatám od nás, tie sa nechali naviesť aj na odber plodovej vody, ale kedže obidve mali doma dvoch chlapcov a tie tretie mali byť dievčatká takisto si ich nechali a narodili sa úplne zdravé. čo dodať na záver? Keby som bola tehotná teraz testy AFP rozhodne odmietnem ušetrila by som si nemalé nervy až do pôrodu. P.S. pozdravuje Vás všetkých moja Sáška za minulý rok má 12 diplomov zo školských súťaží, samé jednotky a chystá sa na gymnázium.

silvia napísané 19.10.2009 11:28

presne takyto iste zazitky som mala aj ja. kramare - hlohovec. iba nie v jeden den. s frflanim na kramaroch, ze koli mojej hmotnosti nie je dobre viditelnost na utv. v HC to vobec nevadilo a este sa ma pytali, kto mi to povedal. do hlohovca sa nasackovala aj moja mama a sestra a doki to zobral s usmevom a priniesol dalsie stolicky. radsej dam nabuduce peniaze jemu za vysetrenie cez vikend, kde moze byt aj manzel a pristup je veeelmi ludsky

Misa napísané 19.10.2009 11:01

ASI VIEM, O KTOROM MUDr. PETROVI, 50-TNIKOVI Z KRAMAROV PISES...!

Drzim Ti palce do dalsich dni tehotenstva a zelam zdrave dietatko.

Ivona napísané 19.10.2009 09:46

Cha. Ano, presne takto to funguje. Mam skusenosti s obidvoch stran....vystizne. Cry Eek Mad Neutral Rolleyes

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
BarboraG napísané 28.11.2016 19:42

Ahojte, prosim mate niekto aktualnejsie info o tom, ako to je teraz? pomohlo by, dakujeme smile

evka napísané 28.10.2014 00:46

Ja mam len pozitivne skusenosti z 2 tehu, ale nie v nemocnici ale u sukromnika v Michaloviach kde ma poslala moja lekarka. Starsi, mozno aj 50r, ziadne papiere sme sice nedostali iba zaklad napisal do knizky, ale mohol byt aj syn, vysvetloval co kde je, ze je vsetko ok, pristupom mily, urobil nam fotku a platili sme v podstate len za nu, pri druhom tehu aj nejake ecka naviac, ale to som mala uz inu poistovnu tak neviem ci nie aj preto.

patrik napísané 03.11.2014 17:22

zdravim priatelka je v 6 tyzdny tehotenstva jej lekarka ju dnes vystrasila tim ze ma strasne rizikove tehotenstvo a ze mame ist do kosic no nepovedala preco naco ani co tam vlastne robia ona je teraz vstrese a ja tiez no zajtra ideme k inemu doktorovi otazka znie moze daco dokotorka predvidat uz v 6 tyzdny tehotenstva?dakujem

petrenka napísané 08.07.2012 22:20

Skutocna pravda, cely clanok, teda uplne cely. Nieco podobne sa stalo mojej sestre, teda nie nastastie priamo mne. Sestra bola taktiez nutena vyhladat si svojpomocne ultrazvukara, ktory s ochotou a usmevom dokaze zrealizovat morfologicky ultrazvuk. A nie nieco comu sa nepodoba ani bezne vysetrenie v podobe 10 minut na zdrape papiera. Vdaka mojej sestre som dostala priamo typ na odbornika pana DOKTORA JANOVSKEHO u nas v Kosiciach. Nieco podobne ako hore, velka pohovka, drevene parkety, spickove zariadenie s velkym televizorom a super 3D/4D ultrazvukom, len vrelo doporucujem fakt to stoji za to, sidli na Myslavskej 644 v Kosiciach. www.usg.sk

MajkaNr napísané 08.01.2012 19:40

Žienky, ktoré píšete že máte zlého gynekológa - veľmi sa Vám čudujem, že ho nezmeníte. Ja som si vybrala doktora(vlastne doktorku) sama, keď som mala 16, lebo som si chcela bez maminho vedomia predpísať antikoncepciu zwinker každopádne som si už takto mladá a neskúsená vybrala skvelú doktorku, ku ktorej som síce cestovala polhodinu, ale mám ju doteraz a som spokojná v prvom rade s jej prístupom a v neposlednom s jej veľkou odbornosťou. Nebojte sa zmeniť doktora, máme na to právo.

Radmila napísané 26.11.2010 21:04

presne aj mne sa toto stalo, odmietla som AFP, morfologický v GYNFIVE slabý a za 20 minút hotový, neváhali sme a ojednali sme sa k Dr. Holáňovi do MEDIFERI a zrazu bolo vidno bábetku aj bubliky v žalúdku, obličky, močový mechúr, nosnú prepážku, postavenie prštekov kôli vylúčeniu downa...s otcom bábetk sme sa zhodli,že Dr. Holáň je jeden správny doktor na svojom mieste...za takéto vyšetrenie sme radi zaplatili...

luba napísané 28.01.2010 20:39

ak hladate ludskeho gynekologa v poprade - MUDr. Saade si konecne otvoril vlastnu ordinaciu... odporucam...

Laura napísané 22.10.2009 19:51

Mám tiež skúsenosti z obidvoch strán, aj keď ešte nie ako tehu, ale iba obyč. gyneko vyšetrenie (u jedného som sa cítila doslova ako znásilnená).

Ale rada by som sa spýtala všetkých tu- vie mi niekto poradiť dobrého gynekológa- porodníka v oblasti Trenčín al. Ilava? Presťahovala som sa a nerada by som popálila

Ďakujem vopred

Mona napísané 22.10.2009 09:48

Velmi pekny clanok a zda sa mi byt velmi pravdivy.

Akurat ma zaujima ta cena za 3D u MuDr. Brestanskeho - 8 EUR? Podla mojich informacii stoji 3D 40-45 EUR.

Cry

elenka napísané 24.10.2009 20:15

Tych 8 eur je rozdiel medzi tym, co za UTZ vysetrenie plati poistovna a poplatkom u tohto sukromneho doktora zwinker

zuzka napísané 21.10.2009 22:48

Rozhodla som sa aj ja napísať svoj príbeh. Mám zvýšené AFP hodnoty, krv mi preto brali 2x. Veľmi ma vystrašili postihnutiami, ktoré môže moja bába mať. Som v 20 t. t. a 2 týždne boli pre mňa doteraz najhoršie. Mudr. mi odporučil Centrum prenatálnej diagnostiky v Košiciach, ale tam som sa nešla dostať, všetky termíny obsadené. To čakanie, kým sa niečo uvolní a zavolajú mi bolo hrozné. Včera som bola na podrobnom ultrazvuku, pri najlepšom špecialistovi, so super prístupom k budúcej mamičke. všetko nám vysvetlil, ukázal, skontroloval orgán po orgáne a naše bábetko je zdravé. Pri vyšetrení mi tiekli slzy šťastia a som nesmierne vďačná, že som sa tam dostala. Moja veľká vďaka patrí Mudr.Dankovčíkovi, ktorý mi povedal tú najkrajšiu správu. Opäť som šťastná mamička, ktorá si užíva kopkanie bábetka. Želám všetkým mamičkám len to najlepšie a takéto vyšetrenie vrelo odporúčam, všetky krvné testy sú nepresné. smile smile smile

Martina z MT napísané 21.10.2009 11:21

Gabika, pises:"...ale ti, o ktorych sa hovori, ze su dobri, VRAJ neprijimaju novych pacientov, lebo maju plny stav." Kym to nevyskusas, tak nezistis, ci FAKT vsetci dobri maju uplne plno a nikoho noveho nezoberu... zwinker

Odporucam vsetkymi 10-mi zmenit gynekologa a este mu aj v ramci svojich kapacit povedat, ze sa Ti jeho pristup nepaci...

Aku motivaciu ma mat tento lekar na zlepsenie pristupu, ak jeho maniere su mlcky trpene a pacientky od neho neutekaju?

Gabika napísané 20.10.2009 13:48

Ja som z Trnavy a tiez som mala cele tehotenstvo strach navstivit toho mojho vecne ufrflaneho a mne nadavajuceho gynekologa. Sla som tam vzdy s malou dusickou, a potom, co ma niekolkokrat zhodil ako som blba a neschopna, preco ho otravujem otazkami, som nemala chut sa ani na nic pytat. Az raz som nabrala konecne odvahu a vypytala si fotku z ultrazvuku (nevedela som, ze to nie je standart, aby ju buduce mamicky dostali, pretoze vsetky zname ukazovali fotky jedna radost) a za to na mna poriadne nahukal, ze ako si to predstavujem, ze to vytlacenie stoji peniaze a co vobec chcem vidiet na tej fotke. To uz ani nehovorim, ze rovnako ma odbil, aj ked som chcela vidiet svoje dietatko len na ultrazvuku, ze co tam ja asi tak chcem vidiet. Rozmyslala som, ze odidem k inemu, ale ti, o ktorych sa hovori, ze su dobri, vraj neprijimaju novych pacientov, lebo maju plny stav.

elenka napísané 20.10.2009 14:40

Gabika, cudujem sa Ti, ze si uz davno nezmenila doktora. Pochybujem, ze vsetci slusni doktori maju plno. Skus sa popytat kamosiek a znamych a obvolat par ambulancii, urcite Ta niekde vezmu. Ty a Tvoje babatko si predsa zasluzite len to najlepsie zwinker

Tina napísané 20.11.2009 15:07

Gabika - tiez som z TT a osobne chodim k Eliasovi (SUPER!), ale viem ze ten uz neberie, no vedla je teraz ordinacia Mudr. Čecha a ten vraj ešte berie nové pacientky - Odporúčam! ;o) ... ten tvoj "doky" nie je nahodou Mudr. Pi...?

Sisi napísané 20.10.2009 11:46

a este pre Vallery - neviem, preco si nenapisala meno toho tzv. doktora....

Sisi napísané 20.10.2009 11:44

fakt by ma zaujimalo, co maju za sebou takito ludia, ze sa musia "odbavovat" na druhych a ci im to vlastne aj spravi dobre....

elenka napísané 20.10.2009 11:08

Super clanok. Este by som tam dala cele meno toho doktora, aby sa mu vsetky buduce mamicky oblukom vyhli. Mozno mu dojde, ze nie je pupok sveta, ked bude mat prazdnu cakaren.

Vallery napísané 06.11.2009 14:42

Add meno prveho doktora ... tie, ktore s nim mali skusenost, tie ho ihned spoznali. Pre ostatne (mne sa to osobne nezdalo az take dolezite) - staci pozriet stranocku porodnice Kramare a zoznam mien v time gynekologov.

Andrea napísané 20.10.2009 09:35

Váš komentár

Clanku T L I E S K A M !!!!!!! Odporucam jeho kopiu poslat na vsetky zdravotne poistovne, riaditela zariadenia, kde " PAN DOKTOR" uraduje za trest, dalej by som neobisla ani ministra zdravotnictva a na nete by som nasla urcite este par institucii, kde by som si ulavila. A zabudla som, aj jemu samemu s odporucenim na patologiu - tam tie blbe reci asi nikomu vadit nebudu. NEZNASAM CHRAPUNSKYCH DOKTOROV!!!

Petra napísané 20.10.2009 06:26

Prveho lekara sa nedalo nespoznat, absolvovala som u neho ultrazvuk v 30.tt...resp. v 29.tt. Lekarka, ktora mi robila prvy morfologicky ultrazvuk mi povedala, ze mam menej plodovej vody a ze sa bude citit ona lepsie, ak ma prezrie tento pan docent, lebo je velky odbornik. Rovnako, vypocula som si, ze ved on je zaneprazdneny a moj stav nie je akutny, len poloakutny, ze ci tam nie je dost lekarov, ktori by ma mohli vysetrit a on by potom mal viac casu venovat sa akutnym pripadom. Potom som si tiez vypocula sprsku vulgarizmov na vladu a system a zdravotne poistovne, par udajov nadiktovanych sestricke...a mne smerovanu jednu vetu: je to dievca a je to v poriadku. To bolo vsetko. Tak som mu na zaver vysvetlila, ze ja som sa k nemu nepytala, vobec som o jeho existencii nevedela a to, ze ma objednali k nemu, nie je predsa moja "zasluha" a ze tie vulgarizmy by si pri pacientkach mal odpustit, lebo to znizuje dojem z jeho profesionality a potom mam pocit, ze ma vysetruje nejaky zapachajuci krcmovy typek. Na to mi on povedal, ze ma vobec nemusel vysetrit, lebo rodit nechcem v BA a mala by toto robit nemocnica, kde budem rodit. Sice som mu oponovala, ale hodila som rukou a radsej sla prec, aby som nemarnila jeho drahocenny cas...

Najviac som sa vsak pobavila, ked som prisla k mojej porodnicke, 150 km od BA a ona na mna s udivom pozera: "Vy ste boli u tohto docenta?" Po mojom suhlase len povedala...ste silna zena big green vysvitlo, ze ona je jedna z tych, ktorych on ucil..no nastastie, jeho maniere sa jej vobec netykaju...ona ma vysetri, urobi ultrazvuk, vsetko povysvetluje, je velmi mila a priatelska a prijemne...a mohla by som pokracovat dalsimi kladmi.

Vzdelanie ocividne nie je vsetko. Stipka empatie by mu dala viac ako docentura.

Katarína napísané 19.10.2009 15:32

pri mojom druhom tehotenstve mi AFP test robili dost neskoro a pri vyhodnocovani vysledkov to absolutne nebrali do uvahy. samozrejme, ze mi vysli hrozostrasne vysledky. velka pravdepodobnost downovho syndromu. aj ked som sa utesovala, ze test nebol spravne vyhodnoteny, mojej psychike to nijako nepomahalo. cele tehu som bola nervozna a zila som v obavach. nakoniec sa nam narodila uplne zdrava dcerka. po takejto skusenosti by som sa dnes uz asi rozhodla AFP testy radsej neabsolvovat, ako zit v takom strachu. ak je zena rozhodnuta ponechat si dieta za akychkolvek podmienok, je podla mna lepsie tento test vynechat a nevystavovat seba a hlavne dieta zbytocnemu stresu.

Sasa napísané 19.10.2009 13:19

Super, ze pisete aj o konkretnych lekaroch, pomoze to ostatnym, ktore sa neuspokoja s takym prisptupom, ked som bola tehotna pred 7 rokmi, vysli mi AFP o nieco nizsie a bola som poslana na amniocentezu, ale nechcela som tam ist, tak som s malou dusickou lekarke povedala, ze to nechcem absolvovat (tiez som ocakavala, ze ma odpise, ze som nezodpovedna), ku podivu sa so sestrickou na mna pozreli normalne a nerozmazavali to, pointa je, ze som mala vysledky posunute o tyzden dozadu (lekarka hodnotila vysledky z krvi ku dnu, ked som prisla na kontrolu a nie ku dnu odberu krvi) - to som si zistila konzultaciami v jednom OZ, ked som bola oboznamena s normalnymi hodnotami AFP pre jednotlive tyzdne, ale dovtedy som bola "zlymi vysledkami" znepokojena,...moje ponaucenie, aj lekar je len clovek, ktory sa moze zmylit alebo nieco prehliadnut a nie je to "pan neomylny", a kolko lekarov, tolko nazorov, treba mat aj stastie na tych spravnych.

Belli napísané 19.10.2009 12:54

Ano, presne takto môže vyzerať vyšetrenie.. Môže, ale nemusí..

Pri prvom tehotenstve som bola ukrátená o informácie, ktoré teraz dostávam bežne.. Vtedy internet nebol bežne dostupný ako teraz, nedalo sa nič vyhľadať a keď žena mala neochotného lekára (ako v tom čase ja), tak v podstate sa nedozvedela nič..

Na druhej strane teraz už máme toľko informácií, že niekedy sa mi zdá, že si myslíme, že sme múdrejšie od lekárov.. S úžasom čítam príspevky tehotných žien/čerstvých mamičiek, ktoré bežne používajú výrazy, ktoré som v živote nepočula..

No a ku tým vyšetreniam: môj lekár mi vysvetlí, čo prečo a načo robia a počas tehotenstva som sa nestretla s jediným vyšetrením, ktoré by som neabsolvovala. Podľa testov mi vyšlo vysoké riziko na Downov syndróm - súhlasila som s odberom plodovej vody tak, že môj lekár , genetička aj lekár, ktorý robil UZ mi prizvučovali, že je to MOJA voľba.. Rozhodla som sa a neľutujem to, takisto ani ostatné vyšetrenia..

Rešpektujem Váš názor, ale si myslím, že ak sa k Vám niekto (lekár či hocikto iný) správa spôsobom, aký Vám nevyhovuje existuje aj iný spôsob ako si vyťahovať vzdelania a podobne..

 

Opísaný prístup lekára samozrejme neschvaľujem-sama som zažila podobnú situáciu, preto som aj zmenila dotyčnú lekárku..

 

A ku tej cene: čo zdravotná poisťovňa platí pre nemocnicu neputuje do vačku lekára, ktorý vyšetrenie robí (aspoň podľa mňa). Ak niekto pracuje súkromne, tak je nútený sa správať ku pacientkám inak, aby ich udržal a budoval si dobré meno..

Ak sa Vám prístup lekára nezdá, môžete naňho podať sťažnosť na správnych miestach, ale článkom sa nič nevyrieši..

 

V nasledujúcich dňoch ma čaká pôrod a dúfam, že sa dočkám starostlivosti, aká patrí..

Prajem Vám pohodové tehotenstvo bez zbytočných stresov

kika napísané 19.10.2009 12:35

Tak AFP som odmietla aj ja a x dalsich mojich znamych, urcite viac nez 10. A tiez som bola na morfologickom uzv na Kramaroch u 50tnika Petra, a tiez som si vypocula ten isty monolog!!! bolo to pred 1,5 rokom, spominala som to vtedy jednej kamoske co bola na tom rovnako, mala identicky zazitok, neskor dalsia kamoska isla tiez bez AFP na Kramare na uzv a tiez ten isty monolog! Len nechapem, preco kazdej hovori ze to zazil prvy krat Eek moj normalny gyn. ked som hovorila ze nechcem AFP sa tvaril ze normalka, ze to tak kazda 10. zena nechce...

Pri prvom tehotku som bola na antolskej a tam to bolo este horsie, objednana na konkretny cas som cakala len 2h, potom som v ordinacii stravila minutu, z toho pol minuty vypisovanie papierov pocas ktoreho bola na uzv dalsia osoba. Bola som v 23tt (sami ma objednali tak neskoro, volala som tam v 19tt a nahlasila termin porodu a podla toho mi dali termin na uzv) a dostala som vynadane ze preco idem tak neskoro, ved "keby sme nasli chybu tak uz sa s tym neda nic robit" - na odpoved ze ma sami tak objednali a ani nestojim o to aby sa s tym nieco robilo mi vynadali ze naco tam vlastne idem a viac casu si na mna nastastie nenasli.

lenka napísané 19.10.2009 11:49

Váš komentár Ja som rodila pred 15 rokmi, vidím, že za ten čas sa vôbec nič nezmenilo k lepšiemu. Moja pani doktorka N. (neviem či si ten titul vôbec zaslúži) mi vtedy spravila test AFP a na základe jeho výsledkov mi povedala, že moja dnes už 15 ročná nádherná a nadmerne inteligentná dcéra bude mať downov syndróm, alebo bude nejako inak postihnutá. V celej našej rodine zavládlo zdesenie a ja som na tom bola tak , že som skoro potratila. Poslala ma na genetiku do ba a tam horor pokračoval, počas nášho čakania v čakárni sme si vypočuli od pani dr. vo vnútri 3 tie isté kaleráby v zmysle radšej ísť na potrat ako sa starať celý život o mrzáka, celé to zopakovala aj nám a môjmu mužovi, ktorý sa ohradil povedala nech sa k tomu nevyjadruje, že aj tak ma po čase s postihnutým deckom opustí, vtedy mu rupli nervy vynadal jej a odišli sme s tým nech sa deje vôľa božia nech sa narodí dieťatko aké chce aj tak ho budeme milovať a starať sa oň po celý náš život. neviem čo dotyčnú pani dr. viedlo k tomu aby ma takmer v 6 mesiaci navádzala na potrat, ale bolo to tak. Preto vám všetkým milé budúce mamičky radím nenechajte si o svojom živote rozhodovať cudzích ľudí ani doktorov nie, ich školy nie sú patentom na rozum väčšina z nich si myslia , že sú najmúdrejší na svete a dávajú to nám obyčajným ľuďom patrične pocítiť. Bráňte sa keď máte pocit, že s vami nepatrične zaobchádzajú. ja som to skoro nezvládla pretože som vtedy mala len 19 rokov, ale mala som šťastie , že som mala pri sebe svojho muža, ktorému inštinkt správne napovedal, že nech to je akokoľvek spolu všetko zvládneme. a viete čo je ešte veľmi zaujímavé? toto isté sa v tom čase stalo ďalším dvom dievčatám od nás, tie sa nechali naviesť aj na odber plodovej vody, ale kedže obidve mali doma dvoch chlapcov a tie tretie mali byť dievčatká takisto si ich nechali a narodili sa úplne zdravé. čo dodať na záver? Keby som bola tehotná teraz testy AFP rozhodne odmietnem ušetrila by som si nemalé nervy až do pôrodu. P.S. pozdravuje Vás všetkých moja Sáška za minulý rok má 12 diplomov zo školských súťaží, samé jednotky a chystá sa na gymnázium.

silvia napísané 19.10.2009 11:28

presne takyto iste zazitky som mala aj ja. kramare - hlohovec. iba nie v jeden den. s frflanim na kramaroch, ze koli mojej hmotnosti nie je dobre viditelnost na utv. v HC to vobec nevadilo a este sa ma pytali, kto mi to povedal. do hlohovca sa nasackovala aj moja mama a sestra a doki to zobral s usmevom a priniesol dalsie stolicky. radsej dam nabuduce peniaze jemu za vysetrenie cez vikend, kde moze byt aj manzel a pristup je veeelmi ludsky

Misa napísané 19.10.2009 11:01

ASI VIEM, O KTOROM MUDr. PETROVI, 50-TNIKOVI Z KRAMAROV PISES...!

Drzim Ti palce do dalsich dni tehotenstva a zelam zdrave dietatko.

Ivona napísané 19.10.2009 09:46

Cha. Ano, presne takto to funguje. Mam skusenosti s obidvoch stran....vystizne. Cry Eek Mad Neutral Rolleyes

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised