Tehotenské storyTehotenské story

Áno, som tehotná. Nie, nesmieš sa chytať môjho brucha!

 Andrea Biela   10.03.2021   0

Tak znie nápis na jednom vtipnom tričku. Autorka možno vyslyšala nevyslovené prosby tehotných žien, ktorým často úplne cudzí ľudia siahajú na ich tehotenské bruško a oni nevedia, čo s tým.

tehotna, brusko je posvatne, nechytajte tehotnej brucho
Shutterstock

 

Chytanie tehotnej za bruško – akási obsesia

Napadlo by vám prísť len tak ku niekomu neznámemu, či kolegovi a chytiť ho za jeho prsia, či zadok (pretože sa vám veľmi páčia)? Zrejme nie, pretože máte v sebe akúsi kontrolku, ktorá vám zabliká a povie: „utri si tie slinky a na nikoho nešiahaj, nepatrí sa to, bol/-a by si za divnú/-ého“.

Ak však ľudia vidia tehotnú ženu, s bruškom už jasne vyčnievajúcim dopredu, príde značnému počtu z nich akosi prirodzené, že jej na to brucho siahnu. Veď je to také milé! A bábätko práve koplo, to je úžasné!

Mnoho tehotných sa pri predstave, že im na brucho siaha niekto iný, než otec ich dieťaťa, strasie. Je to predsa ICH bruško, časť ich tela a na cudzie telá sa nesiaha!

Máme aj istú intímnu zónu, ktorej prekročenie nám vadí v iných súvislostiach – v MHD, vo výťahu, v stisku v nákupnom centre ... Nieto keď sme tehotné a vďaka tomu obvykle i viac citlivé.

Neostaňte ticho a bráňte sa

Niektoré tehotné ženy, keď im niekto nevyžiadane a bez dovolenia siahne na brucho, sú v rozpakoch a nevedia čo s tým. Niektoré si obratom objednajú niekoľko tričiek s podobným nápisom, ako v titulku tohto článku.

Iné sa vymedzia podobne ako tehotná žena na tomto videu:

 

Uvedomte si, že je to vaše telo, vaša intimita a máte čo do toho hovoriť, kto, kedy a kde sa vás môže dotýkať.

Ak si dotýkanie na brušku neželáte, máte niekoľko možností, ako vyjadriť svoj nesúhlas:

  • Keď sa vás niekto opýta, či si môže siahnuť, jasne a otvorene povedzte, že nie, že je vám to nepríjemné.
  • Ak chcete ostať veľmi slušná a úctivá, ak vám niekto chce siahnuť na bruško, poodstúpte a povedzte niečo ako: „Možno sú to moje hormóny, ale cítim sa nepríjemne, keď sa ľudia dotýkajú môjho bruška“.
  • Môžete byť aj vtipná, ako poviete: „Ou, prepáčte, ale vždy, keď sa niekto dotkne môjho bruška, napne ma ...“.
  • Ak vidíte, že niekto mieri svojimi rukami k vášmu brušku, objímte si ho vlastnými rukami – čím jasne dáte najavo, že toto je váš priestor.
  • Nuž a ak nemáte chuť hrať sa v takejto situácii na úctivú, povedzte rovno, keď sa ku vám blížia niečie ruky: „Čo to robíš/robíte?!“ 

Mohlo by vás zaujímať: 7 vecí, ktoré tehotným lezú na nervy.

 

Niektorí ľudia, napriek priamemu či nepriamemu upozornenie nechcú rešpektovať vaše potreby či požiadavky.

Nebojte sa povedať im v takejto chvíli, čo to s vami robí, prečo je vám obchytávanie vášho tehotenského bruška nepríjemné. Možno ak im objasníte vaše pocity, stanú sa citlivejšími a budú tehotné ženy v budúcnosti rešpektovať viacej.

Pre zaujímavosť, od októbra 2013 je v americkom štáte Pensylvánia nelegálne, pokiaľ sa bruška tehotnej ženy dotkne niekto bez predchádzajúceho povolenia :-)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised